San Francisco Gezi Rehberi -2

0 Shares
0
0
0

Bundan önceki yazımda, ana hatlarıyla San Francisco‘nun bende bıraktığı hissiyatı paylaşmaya çalışmış, kentin genel özellikleri, problemleri ve ön plana çıkan güzelliklerinden bahsetmiştim. İkinci yazım, neler yediğim-içtiğim üzerine olsun istedim. Üçüncü ve son yazıyı ise semt bazında bir San Franciso analizine ayırırım diye düşünüyorum.

San Francisco’da 5.000 civarında lokanta olduğu bilgisini aldığımda hayli şaşırdım diyebilirim, zira kent, daha önce de belirttiğim gibi, Kadıköy’den hallice bir yayılıma sahip, Amerikan standartlarında orta boy sayılabilecek bir ebattaydı. Bu rakamın hayli yüksek olduğu sonucunu çıkarabiliriz doğal olarak.

Bir Amerikan şehrinde midevi yolculuklara çıkıyorsanız, benden söylemesi, mutlaka yanınızda Zagat bulundurun. Yeri gelmişken bir açıklama: Zagat lokantalar hakkında bir tüketici rehberi olarak yetmişli senelerde ortaya çıkmış, günümüzde şehir bazlı bir şekilde organize olarak, bir kentin tüm lokantalarını belirli kategorilere ayırarak puanlayıp değerlendiren bir rehberdir. Michelin gibi elitist bir yapısı yoktur, her türden, her seviyeden lokantaları değerlendirme kapsamına alır ve Amerikalılarca hayli önemsenir.

Ben de Lonely Planet, Rough Guides gibi seyahat rehberlerinin yanında bir Zagat katarım mutlaka söz konusu bir Amerikan şehri olursa. San Francisco’da da aynen öyle yaptım ve hiç pişman olmadım diyebilirim. Tabii ki gezdiğim 5-6 günlük süre boyunca istediğim pek çok yeri ziyaret etme fırsatım olmadı, ama yine de hoş bir gastronomik deneyim yaşadım desem yeridir.

Gezip gördüğüm yerlere gelince…

Lefty O’Doul’s Restaurant & Cocktail Lounge

phoca_thumb_l_4a

Aslında bir Irısh Pub havasında, ciddi bir barı olan, Union Square’e, yani kent merkezine çok yakın konumunda bulunan hoş bir mekan. Ben merkeziliğinden yararlanarak burada iki defa ciddi kahvaltı ettim. Bir zamanlar Amerika’nın ünlü beyzbolcularından birisi olan Frank “Lefty” O’Doul tarafından açılmış bu lokantada, çırpılmış yumurta, bacon, pancake’lerden oluşan, devasa ebatta bir kahvaltı edebilirsiniz güne başlarken.

IMG_3125

Mama’s on Washington Square

İkinci bir kahvaltı mekanı ise, tüm otoritelerin üzerinde anlaştığı Mama’s… Önünde her daim kuyruklar olan bu mekan için sıra beklemeye değer. Yapılması gereken, sabahın erken bir saatinde kalkıp önünde beklemeye başlamak. Şaşırtıcı bir sürat ve organizasyon ile sizi içeri alıp yerleştiriyorlar. Omletleri ve tatlı French Toastları efsane diyebilirim. Şiddetle tavsiye edilir.

DSCN6180

DSCN6173

DSCN6176

Hog Island Oyster Company

Öğlen yemeklerinden bir tanesinde San Francisco’nun en turistik binalarından bir tanesi olan Ferry Bulding’te tavsiye edilen lokantalardan birisini ziyaret ettim. Hog Island Oyster Company adını taşıyan bu güzel mekanda, okyanusa baka baka enfes bir istridye tabağını, beyaz şaraplı, sirkeli sosuyla beraber afiyetle mideye indirebilirsiniz. Yanında hafif bir chardonnay ile enfes uyum gösteren bu Pasifik güzelliklerini kaçırmamanızı öneririm. Ayrıca Ferry Building’in içinde diğer bir önerilen restaurant olan “Slanted Door”u da ziyaret edebilirsiniz.

DSCN6253

Alioto’s Restaurant

Alioto’s, San Francisco’da en çok turist görebileceğiniz bölge olan Fisherman’s Wharf”ta karşınıza çıkan şirin lokantalardan birisi. Bendeniz burada Bir adet New England Clam Chowder mideye indirdim. Esasen kıvamlı bir midye çorbası olarak nitelendirebileceğimiz bu lezzet çok hoşuma gitti. Arzuya bağlı olarak ekmek içinde de getiriyorlar. (Midye deyince kum midyesi akla gelmeli) Sonrasında ise hayli büyük ebatta bir yengecin yarısını mideye indirdim. Bütün bunlar güzel bir Pilsner ile, güneşli bir günde harika gidiyor, benden söylemesi.

DSCN6296

DSCN6213

Umami Burger

Kaliforniya kökenli bu güzide Burger dükkanına tavsiye üzerine gidip burada içinde cheddar, bacon, soğan halkaları olan enfes bir Manly burger, tempura soğan halkaları ve peynire bulanmış patates kızartması yedikten sonra, bu mekanın memlekette ne kadar iş yapacağını düşünerek, olmadığı için bir miktar hayıflandım desem yeridir.

download

Pizzeria Delfina

Mission bölgesindeki bu “cozy” lokanta, insana samimi havası ve güzelim pizzaları ile ciddi bir mutluluk veriyor. Hava güzelse Pizzeria Delfina‘nın dış mekanından oturun, gelen geçene bakın ve pizzanın tadını çıkarın.

img_7141-1024x639

Tartine Bakery

Mission bölgesindeki Pizzerina Delfina’da pizzanızı mideye indirdikten sonra, tatlı faslına geçmek için hemen yanındaki Tartine Bakery‘ye gitmenizi öneririm. Ben burada, passion fruit’li, hindistan cevizli, bir “bavarian” yedim. Yanında da enfes bir kahve içtim. Mekanı bulmak biraz zor, zira kapısında ismi yazmıyor. Ama Mission bölgesinde akan insanları takip ederseniz bulursunuz gibi geliyor bana. Mekan her daim popüler ve kalabalık.

DSCN6284

John’s Grill

Yine Union Square bölgesine yakın, biraz loş, hafif geleneksel bir Amerikan et lokantası. Burada bir kadeh kırmızı şarap eşliğinde güzel bir T-bone steak söyleyip keyfe dalabilirsiniz. Aynı zamanda geceleri Jazz Club olarak da hizmet veren John’s Grill, bana kalırsa, güzel bir et, hafif bir salata ile öğlen yemeklerinde de hoşunuza gidebilecek bir mekan. (aynı zamanda deniz mahsülleri de mevcut)

DSCN6303

Neticede San Francisco, metropol özelliğine yakışır biçimde her dünya mutfağını içeren bir lokanta seçkisine sahip. Bunlara yetişip tüm seçenekleri görmek ne yazık ki mümkün değil. Ben elimden geldiğince bir turistin yapabileceklerini yapmaya ve bunları sizlerle paylaşmaya gayret ettim.

İyi seyahatler !

0 Shares
2 comments
  1. Yine hepsinden canım çekti! Mama’s a bende niyetlenmiştim ama vakit bulamamıştım. Bu yazıdan sonra bir kez daha SF yapasım geldi :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir