Dardenia’nın En İyilerini Belirledim

0 Shares
0
0
0

Tamam, başlıkta biraz abartmış olabilirim! Dardenia’nın en iyilerini belirlemek sana mı kaldı diye sormayın. Sonuçta yemeği seviyorum, Dardenia’da en beğendiklerimi listelemek de doğal hakkım. Adamlar kalkmış, sadece balığın değil türlü türlü deniz ürününün en lezzetlisini hazırlamış. Üstelik gayet makul fiyatlarla da satıyorlar. Balık restoranına gitmeyi lüks olmaktan çıkarmışlar. O halde bende henüz Dardenia’yı keşfetmemiş olanlar için en sevdiklerimi listeleyeyim de gittiklerinde daha kolay seçim yapsınlar!

Malum Türk insanı çorbayı sever. Hatta çorbasız öğünü öğünden saymayanları bile tanıyorum. Dardenia’ya gelip de masadan çorbasız kalmak istemeyenler için en beğendiklerim listesinin başına ‘levrek çorbası’nı koyuyorum. Sakın ha, balık çorbası diye burun kıvırmayın! İçinde koca koca levrek parçaları yüzüyor. Üstelik de acayip lezzetli. İçindeki levrekler Ege’denmiş. Süt, patates ve baharat dışında da hiçbir şey eklenmeden hazırlanıyormuş.

fish&bread-levrek c¦ğorba

“Bu Ege levreklerinin bir de ekmek arasında tadına bakmak lazım” diyerek ikinci sırayı Dardenia menüsünden ekmek arası Ege levreğe veriyorum. Öyle ısırdıkça arasından vıcık vıcık yağda damlayan bir ekmek arası değil bu. Levreği ızgara yapıyor, kendi özel ekmeklerinin arasına tartar sos, karamelize soğan ve yeşillikle servis ediyorlar. Denemezseniz pişman olursunuz.

Dinamit karides listemde ilk üçe girmeyi kesinlikle hak ediyor. Dardenia’yı her ziyaretimde mideme dinamit karides ile bayram ettiriyorum. Fener kavurmayı da es geçemeyeceğim. Balık olan feneri her yerde bulamazsınız. Bulsanız da kavurmasını tadabilir misiniz, emin değilim. Dardenia fenerin de hakkını vermiş; kapya biber, soğan, sarımsak, teriyaki sos ve acı sos ekleyip lezzetini katlamış.

Brüksel midyede bir es vermeliyim. Çünkü böylesini imkan yok, başka yerde yiyemezsiniz. Dardenia’nın şefleri almış yarım kabuk midyeyi, üzerine eridikçe tadı daha da güzelleşen gouda peyniri ve tereyağını koyup fırınlamışlar. Lezzeti de kokusu da baştan çıkarıyor. Aman dikkat! İkinci porsiyonu isteyebilirsiniz. Sonra kilo alırsanız bana kızmayın.

Norveç somon ekmek arası leziz! Dardenia’nın özel ekmeğinde, soslarla servis ediliyor. Ben yerinizde olsam her gidişimde birini dener, en sevdiğimi seçerdim. Gerçi ben hala seçemedim ama neyse…

Listemde sırada Fish&Chips var. Malum birçok restoran menüsüne Fish&Chips ekliyor ama hakkını verebiliyor mu? Benim yanıtım “Hayır!” Ya dışı lezzetsizdir ya da yağ içindedir. Sırf iyisini yemek için İngiltere’ye kadar gidemeyeceğinize göre doğru Dardenia’ya! Gerçi gidebiliyorsanız ben sizi tutmayayım yine de…

fish&bread-fish and chips1

Etobur bir adamım, salata gibi yeşillikten mütevellit yiyecekler çoğu zaman beni kesmez. Di, yani eskiden öyleydi! Mersin lagos şiş salatanın lagosunu mu anlatayım, salatasının tazeliğini mi bilemiyorum. Diyet yapıyorsanız falan yiyin, en azından açlıkla mücadelenizde gırtlağınızdan doğru düzgün bir şey geçmiş olur.

Köfteyi zaten severim, somonlusunu ilk kez Dardenia’da denedim, çok sevdim. Somon köfte cızbız pişiyor, yanında patates, hooppp doğru mideye.

Balık olan yerde sushi eksik olur mu? Aslında listenin sonuna atılmaz ama lezzetler iyi olunca sushi menüyü 10. sıraya koymak zorunda kaldım. Susam, kuşkonmaz, yılan balığı, avokado, mayonez, tobiko, unagi sos, togarashi ile hazırlanan Dragon Roll; tobiko, tamago, turp, takuan, havuç, lolorosso’nun yanına somon, karides, ahtapot, yengeç ekleyip kare ası oluşturan Rainbow Roll, haşlanmış karides, avokado, kornişon turşu, krem peynir, susam, pırasa ve jalepeno sosla hazırlanan Ebiten Roll sushi menüsünden deneyebileceğiniz birkaç lezzet sadece. “İlle de sebze” diye tutturan varsa Caterpiller Roll’u, et isteyen de Beef Tataki Roll ya da Korean Roll’u denesin.

Dardenia_Fish&Sushi_Caddebostan

Listeyi bir de sıralı vereyim, Top 10 görülsün!

  1. Levrek çorbası
  2. Ege levrek ekmek arası
  3. Dinamit karides
  4. Fener kavurma
  5. Brüksel midye
  6. Norveç somon ekmek arası
  7. Fish&Chips
  8. Mersin lagos şiş salata
  9. Somon köfte
  10. Dardenia sushi menü
0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Misina Balık

Daha önce de belirtmiş olmalıyım, ben Fenerbahçe çocuğuyum. Kalamış, Fenerbahçe semtlerini, burada dolanmayı, yaşamayı, yemeyi, içmeyi, alışveriş yapmayı…