Lacivert Restaurant Manzara
Lacivert Restaurant Manzara

Lacivert Restaurant : Boğaz Lokantaları İçinde En İyisi

2 Shares
2
0
0
Lacivert Restaurant Manzara
Lacivert Restaurant Manzara

REZERVİN İLE MACERAYA DEVAM

Artık bunu her hafta bir defa deniyorum sevgili dostlar. Restoran rezervasyonu ya da adına ne derseniz deyin, online yemek rezervasyonu yapmak istediğim zaman bu uygulamayı devreye alıyorum mutlaka.

Her hafta bir defa denememin sebebi, belki biraz Türk mantığı ile “nerede hata olacak?” diye merak etmem olabiir. Lakin her defasında kusursuz işliyor bu sistem.

Lacivert Restaurant rezervasyonu ‘mu da Rezervin kullanarak gerçekleştirdim geçtiğimiz hafta ve gidip o güzelim manzaraya karşı harika yemekleri mideye indirdim. Sizlere de bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

MANZARA…MANZARA…MANZARA…

Yemek yazarı olduğum için bendenize sık sık yöneltilen bir yığın sorunun basit cevabını vermek için fırsat doğduğuna ayrıca seviniyorum burada.

Boğaz manzaralı restoran kategorisinde bir numara kim?
İstanbul’un en güzel restoranları listesine Boğaz restaurantları arasından hangileri girer?
Anadolu yakası restaurant listesi yapıldığında ilk sıraya kim oturur?
Boğaz mekanları sıralamasında en başta hangi lokanta yer alır?

Hepsinin cevabını tek seferde verebileceğim için çok mutluyum: Lacivert Restaurant !

Aklıma gelen harika manzaralar içinde doğal olarak Vogue Restaurant, Chef Mezze ve tabii ki Adile Sultan Sarayı (Borsa) bulunuyor. Lakin Lacivert Restoran ‘ın bunlardan ciddi bir farkı var. Sadece harika bir Boğaz manzarasına sahip değil, aynı zamanda denizin üzerindesiniz burada yemeklerinizi yerken.

Bu hissi anlayabilmeniz için orada olmanız ve deneyimi bizzat yaşamanız gerekiyor bana kalırsa. Kendinizi Boğazın kollarında duyacak, eğer umutsuzluğa düştüyseniz, hala bu şehirde sevilebilecek bir şeyler olduğunu kavrayacaksınız Lacivert Restaurant’ı ziyaret ettiğiniz zaman.

BİR FENOMEN OLARAK HÜSEYİN CEYLAN

Lacivert Restaurant Hüseyin Ceylan
Lacivert Restaurant Hüseyin Ceylan

Bundan önceki yazımda İstanbul’un lokantalar için nasıl bir girdap olduğunu anlatmaya çalışmıştım sevgili dostlar. Bu şehirde insan, on senelik bir işletmeyle karşılaştığında, Avrupa’nın yüz yıllık bir lokantasını ziyaret etmişçesine seviniyor demiştim daha önce. Lacivert Restaurant ise, 18 yıllık mazisiyle kentimizin biçerdöver misali yok eden tüketici alışkanlıklarına meydan okuyor.

1999 yılından beri hizmet veren, üstelik de hizmet kalitesini her geçen gün yükselten bir mekan burası. Bunun temelinde ilk günden itibaren Lacivert’in mutfağını yöneten, Executive Şef Hüseyin Ceylan var.

Neden mi bu kadar başarılı? Kendi kelimeleriyle anlatalım; “Hüseyin Ceylan’ın klasikten vazgeçemeyen yenilikçi anlayışı, Lacivert’in Türk mutfağını temel alan ve bir parçası olduğu Akdeniz mutfağından beslenen özgün tarzıyla bütünleşiyor” da ondan!

Benim yorumum ise şöyle: Bir insan işine bu kadar aşık olur ve aynı zamanda saygı duyarsa hiçbir güç onun başarılı olmasına engel olamaz. Hüseyin Ceylan’ı bir fenomen haline getiren de, hiç şüphesiz bu özellikleri. Yemeğe, çalışmaya, yemeklerini tadan kişilerin yüzündeki mutluluk ifadesine duyduğu büyük aşk ve saygı!

LACİVERT RESTAURANT MENÜSÜ VE TADIM NOTLARI

Hemen konuyla girelim ve hem menüde yer alan çalışmaları, hem de bunların içinden tattıklarımızı anlatalım:

Çorba içmek isterseniz; Deniz Mahsülleri Çorbası emrinize amade!

Başlangıçlara göz attığımızda, Bozcaada Istakoz, Akya Balığı Carpaccio, Klasik Karides Kokteyl, Ege Aromalı Ahtapot, Karabiga Karidesi, Rezeneli Levrek Marina, Torik Lakerda, Tereyağlı Karides, Galiçya Usulü Ahtapot, Kalamar Tava, Mücver, Kabak Çiçegi Kızartması, Karides Izgara ,İki Kişilik Soğuk Deniz Tabağı çıkıyor karşımıza.

Bendeniz, İki Kişilik Soğuk Deniz Tabağı açtım tadımı. İstiridye, deniz tarağı, ahtapot söğüş, levrek marin, karides söğüşten oluşan bu devasa tabağa, benim için enginarlı karides söğüş ve kabak çiçeği dolması da eklenmişti. Damağıma bayram ettiren bu karşımın içinde tabii ki istiridyeye bayıldım, enginarlı karidese aşık oldum, deniz tarağını gözlerim kapalı yedim.

Lacivert Restaurant İki Kişilik Soğuk Deniz Tabağı
Lacivert Restaurant İki Kişilik Soğuk Deniz Tabağı

Ayrıca başlangıçta sıcak olarak da Galiçya Usülü Ahtapot süsledi sofrayı. Taze fırın patates ile servis edilen bu güzellik de tavsiyelerimden. Ne sert ne yumuşak, harika kıvamda bir ahtapotla tanıştım bu tabakla karşılaştığımda. Mutlaka denemelisiniz.

Lacivert Restaurant Galiçya Usülü Ahtapot
Lacivert Restaurant Galiçya Usülü Ahtapot

Gelelim Salatalar başlığına… Közde Patlıcan Salatası, Levrek Balığı Salatası, Siyah Mercimek Salatası, Roka Salatası, Semiz Otu Salatası yiyebilirsiniz Lacivert Restaurant’ta. Ben bunlar arasından Levrek Balığı Salatasını deneyimledim. Buharda pişilmiş levreği kuşkonmaz ve siyah pirinç yatağında servis ettiler. Balığın dokusuna, pirinç ve kuşkonmaz ile uyumuna tam not verdim. Salata yazdığına bakmayın, bildiğiniz ana yemek bu!

Lacivert Restaurant Levrek Balığı Salatası
Lacivert Restaurant Levrek Balığı Salatası

Sıra Ana Yemeklere geldiğinde Levrek Buğlama, Izgara Somon Balığı, Fırında Çipura Balığı Fileto, Izgara Lagos Balığı, Izgara Minekop Balığı, Organik Izgara Piliçi, Çıtır Derili Ördek Budu, Izgara Kuzu Pirzolası, Çeltik Kebabı, Dana Yanağı, Dana Bonfile, İki Kişilik Sıcak Deniz Ürünleri Tabağı sipariş edebilirsiniz Lacivert Restaurant’ta.

Ben deniz mahsülüne doyduğum için Çıtır Derili Ördek Budu sipariş ettim ve hiç de pişman olmadım. “Çıtır” kelimesinin hakkını şüphesiz verebilen bir tabaktı bu güzellik.

Lacivert Restaurant  Çıtır Derili Ördek Budu
Lacivert Restaurant Çıtır Derili Ördek Budu

Veee altın vuruş yapmak isterseniz, Tatlılar menüsünden  Ev yapımı çikolatalı sufle, Beyaz trüf esanslı beyaz çikolata yaprakları, Badem kreması dolgulu ılık armut tatlısı; ceviz krokan ve vanilyalı dondurma eşliğinde, Vişneli yumuşak bar, Pişmaniye yatağında misket limonlu profiterol, Ananas ve çarkıfelek meyveli parfe, Sakızlı fırın sütlaç, fıstıklı dondurma ile yiyebilirsiniz.

SONUÇ: En iyisi, En Güzeli…

Başta söylediklerimden fazlasını söyleyebileceğimi sanmıyorum yazımın sonunda… Muhteşem yemekler yedim. Harika bir şefle tanıştım. İnanılmaz bir manzaraya dalarak keyif yaptım.

İyi ki varsın Lacivert Restaurant !

Anadolu Hisarı Mahallesi, Körfez Caddesi,
No 57/A, Beykoz, İstanbul

Lacivert Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

2 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kandilli Suna’nın Yeri

Dostlarla yaptığım sohbetlerde, zaman zaman benzer bir soru cümlesiyle karşılaşıyorum: “Alp, şöyle salaş, yemekleri güzel, manzarası fena olmayan,…

Bebek Balıkçı Bulvar 216

Bebek Balıkçı Bulvar 216, Bebek ve Pendik Marina’dan tanıdığımız lokantaların Batı Ataşehir şubesi. Ataşehir yöresinde karşılaştığımız kebapçı, brasserie…