Malum Çeşme’deyiz  şu aralar ve bu coğrafyada da her gittiğimiz bölgede olduğu gibi yemeden içemeden duramıyoruz. Doğal olarak, burada yediğimiz naneleri de paylaşmamız gerekiyor bir noktada.  İşte ben tam o noktadayım sevgili dostlar. Biriken deneyimlerden ilki ve en başta paylaşılması gereken de, bana kalırsa Çeşme’nin Dalyanı’nda bir yıldız gibi parlayan Sülo’nun Yeri.  Sanmayın ki ilk defa geldim buraya. Seneler içinde defalarca uğramış, mezelerinden ve balıklarından ziyadesiyle tatmışlığım vardır Sülo‘nun.

Uzun uzadıya yazmayacağım. Bilmeniz gereken kadarını anlatacağım. Bayıltmadan, uzatmadan, edebiyata kaçmadan. Tatil zamanlarında, bu sıcak ve insanı baştan çıkaran havalarda konsantre olup okumayı sevmediğinizi, daha çok dışarıda olmayı sevdiğinizi biliyorum.

  • Sülo’nun Yeri , Dalyan’ı bulduğunuzda kaçırmanızın imkansız olduğu bir konumda. Tam merkezde, kendi kocaman otoparkı ve hem deniz kenarında, hem de kapalı oturma alanıyla her türlü rahatlığı sağlayan bir lokanta. Buraya yazın geleceğinizi varsayıyorum. Bu durumda rezervasyon şart. Deniz kenarından bir masa isteyin. Ama unutmayın, denize o kadar yakın oturacaksınız ki, dikkatli olmanız gerekecek. Garsonların dediğine bakılırsa, denize düşen cep telefonunun haddi hesabı yokmuş burada.
  • Bölgenin tüm balıkçılarında olduğu gibi, önden gidip soğuk mezeleri seçme ritüeli uygulanıyor burada da. Benim naçizane tavsiyem kabak çiçeği dolması öncelikli tercihiniz olsun. Tadı enfes. Taze taze, insanın içini açan, rakıyla muazzam uyum sağlayan ve bu yazıya kapak resmi olacak kadar hoş pozlar veren bir meze bu.
  • Bol sarmısaklı Deniz Börülcesi‘ni, Patlıcan Ezmeli Yoğurt‘u ve torikten Lakerda‘yı kesinlike ihmal etmeyin sipariş verirken. Özellikle lakerda pamuk gibi. Ağızda dağılıyor bir yudum rakı sonrasında.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Ara sıcaklar söz konusu olduğunda Kalamar Tava yemeli Sülo’nun Yeri ‘nde. Ben farklı ekollerde yenen kalamarları seviyorum ve burada bir tartışma çıkarma değil amacım. Bazısı çok yumuşak seviyor, kimisi gergin; hatta büyük ve küçük kalamarlar konusunda bile tartışma var. Hiçbirine karşı değilim. Geçenlerde karşıma oturup “Kalamar öyle değil böyle olur!” gibi kesin yargılarla konuşan, bir gazetede yazdığını iddia eden hanımefendi gibi kişilere karşıyım sadece. Ya da “Çikolata sütlü yenmez, bitter yenir” gibi bozuk plak gibi konuşanlara… Türk milleti iki ifadeyi kullanmayı öğrenemedi yüzyıllardır: 1- “Suç bende” 2- “Bana kalırsa” Herkese tavsiyem, fikir belirtirken kesin yargılar kullanmaktan kaçınmaları. Neticede Sülo’nun Yeri‘nde orta boy ve hafif gergin kalamarlar getiriyorlar. Bana kalırsa tadı çok güzel. Taratorları ise muhteşem.
  • Ahtapot Izgara ve Sübye Güveç‘i de es geçmeyin derim. Çeşme yöresinde ahtapot ızgaranın kötü yapıldığını görmedim desem yeridir. Sülo’nun Yeri‘nde ahtapot ızgarayı harika bir sosla yapıyorlar. Tadı damağınızda kalıyor resmen. Sübye ise ayrı bir lezzet. Suyuna ekmek banmaktan ne kadar keyif aldığımı söylesem azdır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Balık faslında, levrek (asla çiftlik değil), lagos, sinarit gibi güzelliklerin tadına baktım geçtiğimiz günlerde Sülo’nun Yeri‘nde. Hepsi de layıkıyla pişirilmiş, tatları damağımda kalan balıklardı. Favori olarak lagosu gösterebilirim bu üçünün arasında.
  • Tatlı finalinde ise höşmerim, sakızlı muhallebi ve haşhaşlı revani gibi seçenekleriniz mevcut Sülo’nun Yeri‘nde. Bence hepsi gayet güzel, ama yörenin insanı sakızlı muhallebiyi favori olarak gösteriyor. Ben hepsini beğendim.

Bendeniz bir Dalyan uzmanı olmasam da, azbuçuk bilgim var. Yörenin popüler mekanı olan Cevat’ın Yeri‘nde de yemiş ve burayı kesinlikle yazmaya değer bulmamış bir kişiyim mesela.

Sülo’nun yemekleri, servisi, konumu, bence Cevat’ı yaya bırakacak cinsten. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Oralardaysanız, rezervasyon yaptırın ve midenize bir ziyafet çekin.

Sülo’nun Yeri
Dalyan Mah., 4218 Sok. No:48, Çeşme/İzmir
Tel::(0232) 724 8215

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This