Takanik Balık Suadiye

37 Shares
37
0
0

Lafı döndürüp dolaştırmayalım. Takanik‘i çok seviyorum! Daha önce Yeniköy’deki lokanta hakkında yazdığım yazının üzerinden bayağı bir zaman geçmişken, yolum, Takanik Balık Suadiye ‘ye düşünce, oradaki deneyimimi de sizlerle kısaca paylaşmak istedim.

Öncelikle şunu bilin: Burada alkol servis edilmiyor! Daha önceki yazımda bunu “eşyanın tabiatına aykırı” olarak yorumlamışken, şimdi konuya biraz daha farklı yaklaştığımı söyleyebilirim. Mekanın sahibiyle yaptığımız sohbetin neticesinde vardığım bu görüşün ayrıntılarını paylaşayım arzu ederseniz:

Takanik Balık, müşterilerinin uzun uzun masada oturup sohbete dalmasını, yemeği 3-4 saatlik bir ritüele dönüşmesini arzu eden bir işletme değil. Rakı sofralarının kaçınılmaz bir gerçeği olan, “masada saatler geçirme” bu mekanın felsefesine uymuyor. Dolasıyla bir “fast food” kadar kısa değil, ama yemeğin yenme süresi ile eşit bir oturma zamanı arzu ediyorlar. Bu bir tercih meselesi bana kalırsa ve bu şekilde açıklandığında akla yakın geliyor. Alkole değil, uzun süren masa sefalarına karşılar!

Takanik Balık Suadiye deneyimim ise, padişahlara layık bir sofrada gerçekleşti desem yeridir. Uçsuz bucaksız bir ikram seli içinde belleğime kazınanlar arasında şunlar vardı:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patlıcan Salatası
Pancar
Midye Dolma
Börülce
Levrek Marin
Ahtapot Söğüş
Köz Kırmızı Biber
Balık Pizzası
Balık Böreği
Balık Köftesi
Kalamar Tava
Midye Tava
Karides Güveç
Balık Kokoreç
Balık Beğendi
Mıhlama
Ayva Tatlısı
Kabak Tatlısı
Fırın Helva
Revani

Daha nasıl anlatsam bilemiyorum sevgili okurlar. Bu yediklerimin hemen hepsi belirli bir seviyenin üzerinde lezzete sahipti. Şikayet edeceğim, “şunu beğenmedim” diyebileceğim bir yemeğe rastlamadım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ama ön plana çıkanları merak ederseniz, balık kokoreç ve köftesi bence gerçekten çok güzeldi. Mıhlama ise getirdikleri mısır ekmeği ile çok büyük bir şölene dönüşüyordu Takanik Balık Suadiye ‘de.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
P2230857

Karides güveç ve balık pizzasını da hiç düşünmeden tavsiye ederim burayı ziyaret ettiğiniz zaman.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tatlılardan ise fırın helvayı çok beğendim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Öte yandan dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Takanik Balık Suadiye bir balıkçı, ama hiç balıktan bahsetmedim. İşin tuhafı da bu. Her türlü mevsim balığını menülerinde barındırmalarına karşın, “balıköncesi” faslı o denli zengin ki, masayı donatmaya yeltenirseniz, sıra balığa geldiğinde ciddi şekilde doymuş oluyorsunuz.

Benden tavsiye: Abartmayın, üç soğuk, iki sıcak söyleyin, arkasından güzel güzel balık siparişlerinizi verin.

Takanik Balık Suadiye , bana kalırsa gastronomik anlamda sizleri memnun edebilecek her türlü özelliğe sahip, bir tek “Rakı-balık-Ayvalık” muhabbetine giremeyeceğiniz bir mekan. Ailece, çoluk çocuk gidip iyi vakit geçirebileceğiniz bir lokanta.

Takanik Balık Suadiye
Suadiye Mahallesi, Bağdat Caddesi,
Plaj Yolu Sokak, No 23/B, Kadıköy, İstanbul

Takanik Balık Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 

37 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sofram Balık

Yemek sözkonusu olduğunda aklımı meşgul eden önemli meselelerden birisi, insanın iyi bir lokanta, ya da sadece eşsiz tek…

Kiss the Frog

Bazı mekanlar tuhaf bir çekim gücü oluşturuyor. Onlara hiç gitmeseniz, yemeklerinin tadına bakmasanız, hatta önünden geçerken varlıklarını fark…

Kandilli Suna’nın Yeri

Dostlarla yaptığım sohbetlerde, zaman zaman benzer bir soru cümlesiyle karşılaşıyorum: “Alp, şöyle salaş, yemekleri güzel, manzarası fena olmayan,…

Kosinitza Restaurant

Tuhaf bir rüyada gibisin. Oysa adın “Rüya Görmeyen Adam”a çıkmıştı nicedir. Sana başsız sonsuz gibi gelen kar haftası…