Temelde “alkol servis etmeyen balıkçı” fikri benim nezdimde “eşyanın tabiatına aykırı” kategorisinde yer alsa da, bu tip lokantalar arasında değerlendirmeye alınabilecek, hakkında kısa da olsa yazı yazılarak üzerinde konuşulabilecek Takanik gibi mekanlar da mevcut şehirimizde.

Takanik gerçekten de geçmişte teknede balık servis edilen bir işletme iken, günümüzde artık yerleşik düzeni kucaklamış, dört şubesi olan, “karasal” bir lokantalar zinciri. Benim en iyi bildiğim ve tanıdığım ise, son dönemlerde sıklıkla ziyaret ettiğim “Yeniköy Park” şubesi.

İsmini Yeniköy Parkı tarafında konuşlanmasından alıyor bu işletme, karıştırılmasın diye bu şekilde koyulmuş bana kalırsa, zira Yeniköy İskele tarafında bir Takanik daha var.

Buraya gitmemin temel sebebi ise alanın geniş olması, rahat rahat oturabileceğim bir düzenin bulunması ve arabayla geldiğinizde (ben Yeniköy’e başka türlü geldiğimi pek anımsamıyorum zaten) vale servisine aracınızı verip rahat etmeniz. Bu büyük bir kolaylık.

Bugüne kadar geceleri buraya hiç gelmediğim için, akşam vakti nasıl olur bilemeyeceğim. Gündüzleri ise, çevre halkının ve Maslak plaza insancıklarının öğlen arasında kaçıp geldikleri ve masaları doldurdukları güzide bir buluşma yeri haline gelmiş seneler içinde. Öğlenleri ciddi sayıda insanı ağırlıyor ve bunu başarıyla kotarıyor. Alınan hizmetin kalitesi yüksek, güleryüzlü, hızlı, son kertede tatminkar. Sürate dayalı bir sistem sözkonusu olmasına karşın, asla kendinizi bir fast-food karmaşası içinde hissetmiyorsunuz burada oturduğunuzda. Bu benim bir lokantada çok değer verdiğim bir şey, zira fast-food ile hızlı servisin çok ayrı kavramlar olduğuna inanıyorum.

Dekorasyon sade, gözü yormayan bir yapıya sahip. Yine de üst düzey bir mimarın elinden çıkmış bir çalışma olmadığı aşikar. Takanik’e gideceğiniz zaman beklentiniz bu mu? Hiç sanmam. Dolayısıyla dekorasyon sizin açınızdan problem teşkil etmemeli diye düşünüyorum.

Benim yemekler konusunda kişisel tercihlerime gelince…Balık öncesi soğuk mezeler ve ara sıcaklar dışında, masada salata geleneğine oldum olası sadık kalan bir kulunuz olarak, bendeniz hep rokalı, domatesli, üzerine kaşar rendelenmiş bir salata sipariş ederim burada. Hafif de tuz ekerim tereddüt etmeden. Lezzeti yerinde, yağı kalitelidir. Roka ve domatesin kaşarla dansı da eşsizdir bana kalırsa. Kim ne derse desin, yeryüzündeki en güzel salata cinsinin böyle roka ile yapılanı düşünürüm oldum olası.

IMG_6006 copy

Öte yandan, alkol olmasa da, Takanik’te patlıcan salatası mutlaka sipariş ederim. Güzel yaparlar burada, közü hissedersiniz. Kalamar ve tereyağında karides de masayı süsler. Kalamarın hiçbir kusuru yoktur, diri değildir, ama kendini bırakmış bir hali de yoktur, dolayısyla benim için tam olması gerektiği gibi “iki arada bir derede”dir. Taratoru da lezzetlidir, çok iyi tamamlar kendisini. Karides ise, daha önceki yazılarımda belirttiğim özelliğe sahiptir. Bilen bilir, suyuna ekmek şamandıra edebildiğiniz karides, iyi karidestir. Buzhaneden gelmişe de benzemez. (burada yanılıyor olabilirim, ama “perception reality” değil midir sevgili dostlar?)

IMG_6012 copy

Balık olarak mevsim ne getiriyorsa onu yerim tabii, ama ön-balık kategorisinde ufak tefek bir şeyleri iştah açıcı niyetine alacaksam hamsi ızgarayı kılçıklarını çıkartırıp servis ettiririm. Kendinine yüklenen görevi başarı ile icra eder bu ufaklık. Gayet hafif, ama öte yandan da lezzetli ve doyurucudur. “Hamsi sadece tava yenir” diyenlerin suratına da bir tokat gibi inebilecek güzellikte bir yemektir.

IMG_6037 copy

Ön-balığın tüketilmesini müteakiben esas oğlanların siparişine sıra gelir. En son iki gidişimde, önce palamut akını, ardından o semiz palamutları kovalayan lüferlerin Boğaz’a sökün etmesiyle birlikte pek bol balık vardı mekanda. Ben de bu güzellikleri usülünce mideye indirdim. İlkinde takoz palamut, sonra da lüfer ızgara. her ikisi de lezizden hallinceydi. Şiddetle tavsiye edilir.

Bütün bunların yanında getirdikleri mısır ekmeklerini de unutmamak lazım. Bazı kültürlerde incecik, bazılarında ise takoz kıvamında tercih edilen mısır ekmeğine Takanik bakışı, bildiğiniz kalın kalın yapma yönünde. Galiba benim de böyle hoşuma gidiyor. Yavan bile yenir bu güzellikler.

Ayrıca yemeklerin yanında, isteseniz de istemeseniz de sundukları, salatalık, lahana, havuç ve pancar turşusundan oluşan seçki de bu ekmeklerle pek güzel gidiyor, bunu da vurgulamak elzem.

IMG_6030

Takanik, benim için öğlen yemeklerinde hesaplı, lezzetli ve alkolsüz balık yemek için en uygun yer belki de. Denemediyseniz mutlaka gidin.

Adres:Köybaşı Cd. No 155 Yeniköy
Telefon:0212 299 56 56

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This