Akali Burger

Akali Burger

Tıpkı döner meselesinde olduğu gibi, bana sık sık İstanbul’da en iyi burger nerede yenir diye soruyorsunuz. Cevaplaması bir hayli güç olan bu soruyu, ben de zaman zaman kendime yöneltiyorum sevgili dostlar. İstanbul’un en güzel burger mekanları listesini hazırlamanın güçlüğünü bilsem de, altından kalkmanın zorluğuna rağmen bunu başarmak için çabalıyorum bir süredir.

Son keşfim Akali Akaretler aslında gecikmiş bir serüvendi benim için. İsmini duyduğum ama gidemediğim mekanlar listesinin en başına kurulmuş nice zamandır bekliyordu kendisini ziyaret etmemi. Ben de boş olduğum bir günde, listenin diğer önemli kalemi olan Baba Söğüş ile birlikte Akali Akaretler‘i aradan çıkartıverdim.

Mekan gayet ufak tefek, oturma kapasitesi sınırlı bir lokanta. Sıcak günlerde sokağa attıkları masalarla bu kapasiteyi arttırıyorlar. Çok da iyi oluyor. Hiçbir görüntü sokağa atılmış masa-sandalyeler ve onları şenlendiren insanlar kadar güzel, cıvıl cıvıl olmuyor. Bendenizin çok hoşuna giden bir manzara bu.

Akali Akaretler’i bulmak bir hayli kolay bu arada. Akaretlerden yukarı çıkınız, yokuşun başına, İTÜ’ye gelmeden sondan ikinci sokaktan sağa dönünüz, biraz yürüyünüz; hemen sağ kolda bulacaksınız bu şirin dükkanı.

Uzatmayalım lafı. Burada üç tip burger bazı sunuluyor size: 80-160-240 gramlık köfte ile, içinde cheddar, turşu standart olarak geliyor. 80 gramlık harç bir burger köftesine tekabül ediyor. Sözün özü, 160 gram çift katlı, 240 gram üç katlı burger anlamına geliyor.

Burger bazınızı seçtikten sonra Akali Akaretler’de ikinci yapmanız gereken içine koyulacak diğer malzemeleri seçmek. Avokado kreması, göz yumurta, cheddar, karamelize soğan, Jack BBQ sos, dana bacon, domuz bacon, jalepeno mash, turşu salsa ilave ettirebiliyorsunuz içine.

Bendeniz karamelize soğan ve bacon ilave ettirdim ve fotoğrafta gördüğünüz doku ortaya çıktı. Unutmadan belirtelim, ekmekler Akali Akaretler tarafından özel olarak kendi reçeteleri ile yapılıyor. Hafif tatlımsı ve biraz köfteden rol çalan, lezzetli bir ekmek kullandıklarını söyleyebilirim.

Her burgerde olduğu gibi, önemli olan, bu malzemeler bir araya geldiğinde ortaya çıkan uyum bana kalırsa. Açık konuşmam gerekirse, Akali Akaretler’de yediğim burger, uzun zamandır yediğim en lezzetli burgerdi. Yerken bayıldım, kendimden geçtim. Hatta gözlerimi kapatıp bir süre anın keyfini yaşayarak kendimi her şeyden soyutladım.

Bazı yazarlar burgeri bir gurme nesnesi olarak görmüyorlar. Haklı da olabilirler, ben bu konuda iddialı konuşacak kadar hırslı değilim. Ama İstanbul’da bir gurme burger varsa eğer, onu da Akali Akaretler’de yedim diyebilirim. Malzemenin ağzımda birleştiğinde damağımda oluşturduğu coşku, Berlin’deki Bird’de yediğim burgerin renklerini anımsattı bana desem yeridir. Tabii ki Bird’deki seçenek bolluğu, yaratıcılık ve servis kalitesi Türkiye’deki tüm benzerlerinin çok ilerisinde, bunu da vurgulamak lazım.

Bu arada İstanbul’da harika bir burger yerken yanında Singha birası içebileceğiniz başka bir mekan olduğunu sanmıyorum. Hafif baharatlı, bana orijinal tekel birasını anımsatan bu Thai birasını büyük bir mutlulukla içtim burgerin yanında.

Son bir not servis için: Mekanın sahiplerini tanımıyorum, kim olduklarını bilmiyorum. Bir gün ola ki bu yazıyı okurlarsa, naçizane yorumlarımı dikkate almaları kendi faydalarına olacaktır diye düşünüyorum. Bu kadar lezzetli bir ürün ortaya koyduğunuzda, ona eşlik eden servisin de biraz güleryüzlü olması gerekiyor. Burgeri pişirenlerin hayatından bezmiş görüntüleri, garsonların cenaze kalmış gibi yüzlerle sipariş almaları… Bunları aşmamız lazım artık Türkiye’de. Burada yapılan işin bir meslek olduğunu ve bu mesleğin layıkıyla yapılmaması durumunda yemeğin tadını da gölgelediğini bilmek lazım.

Neticede sevgili dostlar, harika bir burger yedim Akali Akaretler’de. Umarım siz de uğrar tadına bakarsınız!

Akali Akaretler
Vişnezade Mahallesi,
Dibekçi Sk. No:11, 34357 Beşiktaş/İstanbul

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This