Zapata Moda

Zapata Moda Tavuk Burger

Zapata Moda: Küçük, Dolu, Merkezi ve Avrupai

Kadıköy bizim evimiz, yurdumuz ve en sevdiğimiz coğrafya nice zamandır. Buranın gelişimi bir yandan beni çok mutlu ederken, bir yandan da zamanla dönüştüğü “kurtarılmış bölge” durumu giderek beni ürkütüyor. Zira nice kurtarılmış bölgenin zaman içinde, insan akınları ile ne hale geldiğini, birçok güzel semtin perişan olduğunu gayet iyi bilenlerdenim.

Her neyse, biricik Kadıköy’ü daha da güzelleştiren lokantalardan birisiyle tanıştım geçen hafta. Aslında bölgenin en civcivli yerlerinden birinde değil, nispeten daha sürpriz olabilecek bir alanında karşıma çıktı Zapata Moda. Hani Şifa’dan yukarıya kıvrılıp Bahariye Caddesi’ne çıkarsınız ya, işte orada. St. Joseph ve Kadıköy Anadolu’ya bir hayli yakın.

Ufak tefek ama her daim dolu, Avrupai bir işletme buldum karşımda ve doğal olarak şaşırdım. Yolların kesişme noktasında bekleyen, bana kendimi başka, uzak, ama yine de tanıdık bildik gelen bir ülkenin sokaklarında dolaşıyormuş gibi hissettiren bir duyguyla haşır neşir oldum burada otururken.

En İyi Burger Nerede Yenir Sorusuna Bir Yanıt Olarak Zapata Moda

Zapata Moda’da tadım yaparken uzun zamandır bendenizin ve çevremdeki pek çok kimsenin yanıtını bulmaya çabaladığı ” İstanbul’da en iyi burger nerede yenir ?” sorusuna iyi bir cevap ile karşılaştım. Kafamda evirip çevirdiğim en iyi burger listem bir şekilde altüst oluverdi burada yedikten sonra.

Evet bunu beklemiyor insan. Genelde isminde cisminde Burger olan bir lokantada karşınıza çıkacağını düşünüyorsunuz iyi bir hamburgerin. Ama bazen hayat süprizlerle dolu oluyor.

Zapata Moda’nın menüsü her zevke hitap etmeye yönelik, ortalamayı hedefleyen bir mantıkla kurgulanmamış, Tam tersine zevkli,keyifli ve gerçekten bunları yemek isteyen, damak zevki gelişmiş bir kitleyi çekmek için kurulmuş bu lokanta. Burgerlerin yanı sıra inanılmaz lezzetli sandviçleri ve farklı yemekleri ile benim çok hoşuma gitti. Umuyorum denediğiniz zaman sizin de hoşunuza gider.

Zapata Moda’da Üç Enfes Burger Yedim

180 gram füme etli burger köftesi, cheddar peyniri, karamelize soğan, Akdeniz yeşilliği ve parmesalı patates kızartması ile servis edilen Füme Burger yedim önce. Baskın bir füme et tadı damağıma sıvandı ve beni çok mutlu etti. Ekmeğin artizan dokusu ile malzemelerin kalitesi daha ilk ısırığı aldığım anda kendilerini belli ediyorlardı.

Zapata Moda Füme Burger

Zapata Moda Füme Burger

Sonra sıra mekanın favorilerinden Zapata Burger‘e geldi. Yine 180 gram köfte ile yapılmış, hemen hemen bir önceki burgere benzeyen, ama yanlış anlamadıysam köftesinin harcında pastırma kullanılan gayet lezzetli bir çalışmaydı.

Zapata Moda Zapata Burger

Zapata Moda Zapata Burger

Sonra sıra hayatım boyunca yediğim en iyi burgerlerden birisine geldi. Hafifçe panelenmiş tavuk göğsünün tartar sos ile harmanlandığı, cheddar ile seviştiği ve beni benden alan bu yemeğin menüye yeni eklendiğini ve bunun çok isabetli bir karar olduğunu söyleyebilirim.

Tadı hala damağımda bu güzelliğin. Yerken gözlerimi kapadım ve birkaç dakika saygı duruşunda bulundum.

Zapata Moda Tavuk Burger

Zapata Moda Tavuk Burger

Zapata Moda’nın İnsanı Darmadağın Eden Ciğeri

Menüde yaprak ciğer görünce hiç düşünmeden denemek istedim sevgili dostlar. Benim gibi ciğer seven bir adamı pek şaşırtabileceklerini de düşünmedim açıkçası.

Ama çok şaşırdım sonuçta! İncecik yaprakların Edirne usulü tavalandığı bir tabak geldi önüme. Ciğerin tadı kadar pane harcının muhtevası da müthişti. Hafif, lezzetli ve -tam kelimeyi bulamıyorum- “neşeli” bir yemekti benim için.

Yanında tartar sos, üzerinde kırmızı lahana turşusu ile servis edilen bu afet, uzun zamandır yediğim en muhteşem ciğerdi diyebilirim.

Zapata Moda Yaprak Ciğer

Zapata Moda Yaprak Ciğer

Çaktırmayan bir Sandviç Tapınağı Olarak Zapata Moda

Hiç düşünmeden söyleyebilirim ki, Zapata Moda tam bir sandviç cenneti sevgili dostlar. Burgerler ile kendinden geçen bir insanın bu güzellikleri es geçmesi bir olasılık ama ben fırsatı kaçırmadım ve bir tanesini deneyiverdim hemen.

7 saat fırınlanmış kaburga, köz biber sos ve taze baharatlar ile şenlendirilmiş Kaburga Sandviç gerçekten müthişti. Kullanılan İtalyan usulü ekmek ve içindeki malzemenin uyumu benden tam not aldı.

Benim için medeniyetin bir simgesi olan sandviç kültürünün İstanbul’da adam gibi temsilcisi olduğunu bilmek tarifsiz mutluluklar yarattı içimde. Bunu da ilave etmem lazım.

Zapata Moda Kaburga Sandviç

Zapata Moda Kaburga Sandviç

Bunun üzerine nefis bir cheesecake yediğimi de vurgulamam gerekiyor.

Zapata Moda Cheesecake

Zapata Moda Cheesecake

Bir de tabii yediklerime eşlik eden, ev yapımı Zapata Juice’lar da efsaneydi. Unutmadan belirteyim.

Zapata Juice

Zapata Juice

Zapata Moda Tadımında Eksik Kalanlar

Sevgili dostlar, bu küçük, keyifli, ne yaptığını bilen ve damakta coşku yaratan lokantanın kahvaltılarının ünü de yayılmaya başladı son zamanlarda. Ne yazık ki mekanın kahvaltılarını deneme şansım olmadı gerçekleştirdiğim ziyaret esnasında.

Bunu da başka bir ziyaretin ve yazının konusu yaparım diye düşünerek yediklerime bir nokta koydum. Özellikle İspanyol omletlerini çok merak ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Sonuç: Zapata Moda Denenmesi Gereken Bir Lokanta

Sizlerin de kafanızda aşağıdaki sorular dans ediyorsa:

  • İstanbul’da En İyi Burger Nerede Yenir
  • İstanbul’un En İyi Sandviççisi Neresi
  • En İyi Yaprak Ciğer Nerede Yenir
  • Kadıköy’ün En İyi Lokantası Neresi

Bence bu lokantayı kesinlikle deneyiminizin bir parçası haline getirin. Şiddetle tavsiye ediyorum!

Zapata Moda
Caferağa Mahallesi, Şevki Bey Sokak,
No 31, Kadıköy, İstanbu

Zapata Moda Restaurant & Bakery Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This