Aila Fairmont Quasar Baharat Kütüphanesi

Aila Fairmont Quasar Baharat Kütüphanesi

MASAL GİBİ ORTAMIYLA AİLA FAİRMONT QUASAR

Mayıs ayında açılan Aila Fairmont Quasar , daha açılış zamanında ziyaret ettiğim, önümüzdeki günlerde de muhtemelen müdavimi olacağım bir lokanta diye düşünüyorum. Her detayın özenle planlandığı mekanları sevdiğim için söylüyorum bunu. Bir mesajı, teması, hatta daha net söyleyelim, felsefesi olan işletmeleri takdir ettiğim için buna inanıyorum.

Aila Fairmont Quasar, son dönemde yaptığı her işle adından söz ettiren Fairmont Quasar’ın Türk lokantası diyebiliriz. Daha önce bu otelde çay saatine ve brunch’a katılmış ve çok memnun kalmıştım. Yeni lokantaları da beni gerçekten etkiledi ve geç de olsa paylaşmaya karar verdim.

Mekanın insanı sarıp sarmalayan masalsı bir atmosferi olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Örneğin, Mısır Çarşısı’nın rengarenk baharatlarının yan yana dizildiği Baharat Kütüphanesi, Aila Fairmont Quasar’ın ilgi çekici yanlarından birisi. Gördüğünüz zaman ne demek istediğimi anlarsınız sevgili dostlar. Bir de önemli not: Buradan baharat alışverişi yapmanız mümkün!

Dekorasyonu daha da mistik hale getiren geleneksel Türk çinileri ayrı bir keyif katıyor atmosfere. Burada dikkat çeken bir bölüm daha var: Şeflerin konukların önünde mezeleri hazırladığı meze barı. Çeşit ve renk konusunda büyük bir coşku yaşayacağınız bu bölümün yanı sıra, geleneksel ocakbaşı bölümü ve özel kutlamalar, iş yemekleri ve eğlenceli saatler geçirmek isteyenler için, kendine ait ızgarası olan özel yemek odası mevcut.  Aila Fairmont Quasar’ın, yaz günlerinde çıkabileceğiniz iç avlusunda yeme imkanınız da var; bunu da ekleyelim.

Aila Fairmont Quasar İç Mekan

Aila Fairmont Quasar İç Mekan

AİLA FAİRMONT QUASAR UMUT KARAKUŞ İLE FARK YARATIYOR

Umut Karakuş‘u yakından tanıyoruz aslında. Duble Meze ‘de yaşadığımız nice coşkunun arkasındaki sihirbazdı o geçen yıllarda. Kendisinin Le Cordon Bleu Le Grand diploması olduğunu, daha önce Multimekan, Nupera, 8 İstanbul’da chef de cusine, Bodrum Zuma’da sous chef, son olarak da Duble Meze Bar’da executive chef olarak çalıştığını vurgulayalım.

Benim de yakından tanıdığım bu genç ve yetenekli şefin en büyük özelliklerinin yerel malzeme kullanması, hem geçmişin reçetelerine hakim olması, hem de bugünün modern dokunuşları ile yaratıcı çalışmalara imza atması olduğunu da söyleyelim. En büyük sevgisi de fark yaratan mezeler tasarlamak kendisinin. Aila Fairmont Quasar’da bu mezelerin zevkine varabileceğinizi garanti ederim rahatlıkla.

MUHTEŞEM MEZELERİ İLE BİR TADIM CÜMBÜŞÜ

Efendime söyleyeyim, bünyesinde kestane mantarı, çam fıstığı, taze kişniş ve tortilla barındıran bir Humus, İspir fasülyesi, soğan, tahin, kimyon ve roka ihtiva eden Antalya Usulü Piyaz, tuzlu yoğurt, sivri biber, kaymak ve füme paprika ile tasarlanmış Atom Borani, simit, ceviz, çam fıstığı, tahin ile harmanlanmış Çerkez Ördeği, kabak, kalamata zeytini, maydanoz ve çıtır bakla ile hazırlanmış Fava, safran, patlıcan, yoğurt, paprika, limon ile üretilmiş Nazuktan, kabak kreması, dereotu, sarmısak, kaymak ve yoğurttan oluşan Girit Usulü Kabak, ince bulgur, kırmızı pancar, yoğurt, salatalık, biber, taze otlar ve portakal sos ile masaya gelen Antakya Usulü Tabule, enginar kreması, pancar, maydanoz, file badem, sarmısak ile servis edilen Izgara Enginar, deniz börülcesi, taze nane, dereotu ve yoğurt ile hazırlanan Haydari, patlıcan, kırımızı soğan, kırmızı ve sarı biber, sumak ve domates ile yapılan Közde Acılı Ezme ve taze hardal, kişniş, trüf, rezene ve haşhaş ile midemize bayram ettiren Limonda Levrek yedim desem sizler için yeterli olur mu? Ve bunlar meze faslında masayı donatan güzelliklerdi. Hemen hepsi için şapka çıkarmamın yanı sıra, Haydari, humus ve limonda levrek damağımda güller açtırdı diye ayrıca ilave etmeliyim.

Bunların yanında Maş fasülyesi, yaban turpu, elma, keçi peyniri ve kırmızı pancar ile hazırlanmış bir Semizotu Salatası yedim. Sıcak mezeler faslında kıyma, domates, patlıcan, bulgur, maydanoz, soğan ve ceviz ile oluşturulmuş bir Avcı Böreği ve tabule, limon, limon kreması ve kırmızı soğan ile süslenmiş bir Izgara Ahtapot indirdim mideye. Ahtapot gerçekten müthiş bir coşku yarattı ağzımda. Ne çok sert, ne de aşırı yumuşaktı. Tam kıvamındaydı desem yeridir.

Aila Fairmont Quasar Avcı Böreği

Aila Fairmont Quasar Avcı Böreği

Aila Fairmont Quasar Ahtapot

Aila Fairmont Quasar Ahtapot

Ana yemekte Alinazik, et sosu, domates kreması, yeşil biber ile yapılan bir Adana, hardal, deniz tuzu ve et sos ile hazırlanan Dana Torpido ve beni benden alan bir Bütün Kuzu Pirzola yedim.  Benim gibi etobur insanların gözünün kararmasına sebep olacak türden bu seçki için şefi tebrik ediyorum.

Aila Fairmont Quasar Adana

Aila Fairmont Quasar Adana

Aila Fairmont Quasar Dana Torpido

Aila Fairmont Quasar Dana Torpido

Son olarak tatlı faslında ise Kireçte Bak Kabağı ve Sütlaç ile yaptım finali. Seçilen tatlıların lezzeti ve hafifliği takdire şayandı. Sütlacı daha çok beğendim diyebilirim. Akışkanlığı, tatlılığı, pirinç oranı ve üzerindeki fındığın sakızlı dondurma ile kaynaşması pek hoştu.

Aila Fairmont Quasar Sütlaç

Aila Fairmont Quasar Sütlaç

SONUÇ: BİR LEZZET ÜSSÜ OLARAK AİLA FAİRMONT QUASAR:

Efendim, hiç düşünmeyin, ziyaret edin mekanı ve şu güzelim mezelerin yanında harika bir rakıyla yaşamın keyfini çıkartın.

Yaratıcılığın geleneksel damak zevkiyle nasıl birleştiğini görün, bir de ocakbaşında oturun mümkünse. O nefis etlerin cızırdayarak pişmesine kulak verin.

Emin olun bana teşekkür edeceksiniz!

Aila Fairmont Quasar
Büyükdere Caddesi, 76 B
Mecidiyeköy
İstanbul, Türkiye 34394

Aila Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This