Dobby’s Burger Place

36 Shares
36
0
0

Eski bir Cumhurbaşkanı’nın da büyük (!) bir edebi yetenekle ifade ettiği gibi, “İnsan hayret ediyor”…

Sizlere son keşfimi anlatmak istiyorum bu yazımda. Burger konusunun iyice ayyuka çıktığı, herkesin kenarından köşesinden bu mevzuya bulaştığı ve bir şekilde katkıda bulunduğu Burger dünyası meselesinde benim de iki çift sözüm olsun istiyorum artık. Zira bugün Dobby’s Burger Place  denen, çiçeği burnunda bir mekanda, bana kalırsa hayli doyurucu ve etkileyici bir tadıma gittim. En başta vurguladığım gibi “hayret ettim”. Bu cümleciği mutluluk dolu bir şaşırma, bir lezzet patlamasından alınan haz anlamında yazdığımı özellikle belirtmem gerekiyor tabii.

Mekan, çocukluğumun geçtiği Kızıltoprak’ta, hatta ilkokulumun bulunduğu sokakta, hep gittiğim noterin bulunduğu binanın altında açılmış, minik ve şirin bir işletme. Daha açılalı beş gün olduğunu öğrendim. Ziyaretimde Dobby’s’in yaratıcısı Erdem Söylemez’in elinden, yaptıkları pek çok farklı burgeri tatma fırsatını buldum. Şimdi bunları sırasıyla sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

photo

Ama öncelikle şunu vurgulamam gerekiyor: Ekmeklerine bayıldım. Kendileri yaptıklarını duyunca daha da bir bayıldım! Erdem Bey’in özel meraklarından birinin ekmek olduğunu bu vesileyle de öğrenmiş oldum. Sıcacık, yumuşacık, insanın ağzında dağılan ve kendi başına lezzeti olan bir ekmek kullanıyorlar bütün burgerlerinde.

İlk olarak “Fantastic Pirzola Burger”in tadına baktım. İçinde 28 gün dinlendirilmiş pirzola parçaları, Dobby’s domates sosu, Dobby’s zeytin sosu, peynir, kekik ve çıtır patatesin bulunduğu bu lezzeti gerçekten çok beğendim. Zeytin sosunun kekikle birleşip pirzolanın hafif yağıyla oluşturduğu üçlü çok hoşuma gitti. Ama kendimi tuttum, daha tadacak çok şey vardı.

IMG_0153

Ardından içinde 65 gr köfte, dana jambon, peynir, domates ve zeytin sosları ile çıtır patates olan “Burger İstanbul”u mideye indirdim. Bana kalırsa tattığım burgerler içinde klasik burger lezzetine en benzeyen yaklaşım bu yemekte sergilenmişti. Sevdim, ama pirzolalı olanın biraz gölgesinde kalmıştı.

Sonra “Tandır Burger” geldi masaya ve ben işte esas o zaman mest oldum. Açık konuşmam gerekirse, bugüne kadar yediğim burgerler içinde en etkileyici olanlarından birisiyle karşı karşıya gelmiştim. 12 saat ağır ateşte fırınlanmış yumuşacık tandırın karamelize soğan, kekik, mayonez ve çıtır patatesle harmanlandığı bu çalışma, bence lokantanın en önemli iki eserinden birisiydi. Çıtır patatesler zaten tek başlarına çok lezzetliyken, tandır etiyle birlikte beklenmedik, ihtiraslı ve aşk dolu, ama öte yandan inanılmaz kertede yumuşak bir dans gerçekleştiriyorlardı sanki.

unnamed (2)

Burger faslımız, içinde köfte, pastırma, domates sos ve çıtır patates olan Anatolian Burger ile son buldu. Pastırmanın köfte ile uyumlu bir ikili oluşturduğunu, hem yerken, hem de sonrasında en ufak rahatsızlık yaratmadığını belirtmeliyim. Yine en baştan beri ciddi övgüyü hak ettiğini düşündüğüm çıtır patatesler, burada da hayli sağlam bir denge unsuru oluşturmuştu.

IMG_0157

Bu yediklerim içinde bir sıralama yaptığımda şu manzara ortaya çıktı:

1-Tandır Burger
2-Fantastic Pirzola Burger
3-Anatolian Burger
4-Burger İstanbul

Ayrıca mekanda servis edilen üç farklı hot dog’un bir kombinasyonu gibi ele alabileceğimiz bir hot dog yediğimi ve çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Yalnız içinde o kadar bol malzemesi vardı ki, sakallı birinin yemesi -bendeniz gibi- için ciddi debelenmesi gerekiyordu. (Mayonez, hardal, ketçap, karamelize soğan, çıtır patates ve dana sosisin yumuşacık bir ekmeğin içinde servis edildiğini düşleyin şimdi. İşte öyleydi.)

Son olarak “Cookie Monster” isimli, çikolata parçalı sıcak kurabiye, vanilyalı dondurma, çikolata ve karamel sos ve fındık parçalarından oluşan muazzam bir tat yedim Dobby’s’de. Hem yetişkinlere, hem de çocuklara hitap edeceğini düşündüğüm bu güzel tatlıyı şiddetle tavsiye ediyorum.

unnamed (3)

Bana kalırsa Dobby’s Burger Place, yeterli ilgiyi görmesi durumunda büyüyüp “chain” olma potasiyeline sahip güzel bir girişim. Uğradığnızda Tandır Burger üstü Cookie Burger denemenizi öneririm.

Ekmeklerin ve çıtır patateslerin de değerini bilip gereken saygıyı gösterin tabii. Afiyet olsun!

Zühtüpaşa mah. Hasan Amir sok. No:1D Kızıltoprak / Kadıköy
Tel : +90 216 337 0 937

36 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Payyar Ocakbaşı

Payyar Ocakbaşı: Fenerbahçe’deki Yeni Adresimiz

Fenerbahçe'nin en güzel yerinde, tanınmış şef Burak Zafer tarafından açılan Payyar Ocakbaşı'nı ziyaret ettikten sonra, sizlerle düşüncelerimi paylaşmasam olmazdı sevgili dostlar. Bu yazının konusu, çiçeği burnunda bu mekanın bende yarattığı hoş izlenimleri dışa vurmaktan ibarettir.
Aşçı Bacaksız

Afyon’da Müthiş Bir Lokanta: Aşçı Bacaksız

Bu sene UNESCO nezdinde "Gastronomi Şehri" ünvanını alan Afyon'un, bu ünvanı kazanmasına neden olan o müthiş etlerini yiyebileceğimiz lokantaların arayışındaydım şehre geldiğimde. Afyon sokaklarında keyifli keyifli dolaşırken Aşçı Bacaksız'ın kapısından içeri giriverdim ve hayat birkaç saatliğine güzelleşti sevgili dostlar.
Rita Deli

Rita Deli : Moda’da New York Rüzgarı

Avrupa'da küçücük mekanlar vardır. İnsanlar önünde kuyruk olur, siz de hayran hayran sıraya girip ne ile karşılacağınızı beklersiniz kuyrukta. Bana kalırsa Rita Deli de böyle bir işletme olmaya namzet. Çok beğendiğim tarihi bir Kadıköy binasının hemen altında küçücük bir dükkanda çalışıyorlar.
Tiritçi Mithat

Tiritçi Mithat: Konya’da Damağım Bayram Etti

Tarihi Tiritçi Mithat, Konya merkezde, hemen Aziziye Camii'nin civarında yer alan, her gidişimde aklımı başımdan alan tiridi ile gönlümü fetheden mükemmel bir lokanta. Bana kalırsa Konya'ya yolu düşen herkes, mutlaka bu müthiş mekana uğramalı ve tiridin tadına bakmalı. Kuzu etinin, pideyle, domates ve maydanozla kucaklaştığı bir efsane.