OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yeni dedim ama aslında Mayıs 2016’da açıldı Elbet Steakhouse. Hem de tamamını keşfettiğime tüm kalbimle inandığım Zeytinoğlu Caddesi coğrafyasının tam göbeğinde, daha önce sizlerle ağzım sulanarak paylaştığım Miyabi‘nin kapı komşusu olarak. Bu kadar yakınmış, ama fark etmemişim demek ki.

Bu konuda (hem et, hem lokantacılık) deneyimli eller olan İbrahim Çolak ve Elvan Şahin tarafından kurulan lokantanın kısa sürede kendi müşteri kitlesini yarattığını söylemek mümkün. Adı lazım değil, Etiler bölgesinde uzun süredir ortalığı inleten o popüler mekanın sunduğu ürünlerden aşağı kalmayan kalitede, ama uygun fiyata et yiyebileceğiniz bir mekan Elbet Steakhouse.

Beni en çok sevindiren konulardan biri, Zeytinoğlu Caddesi çevresinde kurulan bu mekanların dokuları ve atmosferleri sevgili okurlar. Hemen hepsi, binaların doğası gereği belirli bir metrekarenin üzerine çıkamayan lokantalar; hemen tamamı, küçük, kaliteli ve kendi müşteri kalabalığını yaratmış. Tuhaf bir şekilde Avrupai bir yaklaşım ortaya çıkmış bu yörede ve dokusundan ödün vermeden varlığını sürdürüyor.

Elbet Steakhouse’da tipik bir et lokantasında takip ettiğim izleğe sadık kaldım desem yeridir. Öncelikle füme et ve salata, ardından lokum, spagetti, New York Steak, Elbet Burger, spesyal bonfile, sucuk… Yani az yemedim, öz yemedim, dolu dolu, coşkuyla, severek, hissederek, ağzım sulanarak; hem yediklerimin yarattığı mutluluk, hem de bunları sizlerle paylaşacak olmanın verdiği heyecanla yedim. Sonunda midem dolu, ruhum tatmin olmuş bir şekilde mekandan ayrılırken, pek çok derdimi de unutmuş olduğumu fark ettim.

Elbet Steakhouse - Füme Et

Elbet Steakhouse – Füme Et

Füme etin düveden yapıldığını ve üzerinde eser miktarda parmesan ile servis edildiğini, dolgun ve tatmin edici olduğunu belirtelim.

Açılış için sucuk ve ev yapımı sosis de tercih edebilirsiniz. Sucuğun harika bir sunumla geldiğini vurgulamam lazım. İnsan yemeden önce bir miktar seyretmek istiyor kendisini. Orta miktarda baharatlı, yemesi keyif veren, ekmek, domates, burger peyniri, sucuk, biber kombosuyla masayı süsleyen bir çalışma.

Elbet Steakhouse Sucuk

Elbet Steakhouse Sucuk

Sosis ise ev yapımı bir lezzet. Merguez tarzına benzeyen, ama baharatı çok daha kararında, yeşil elma, anason ve rezene katılarak üretilmiş bir çeşitleme. Çok beğendim diyebilirim. Uzun zamandır yediğim en iyi sosis.

Elbet Steakhouse Ev Yapımı Sosis

Elbet Steakhouse Ev Yapımı Sosis

Et faslında ise hafif sıkletlerden lokum ile açmakta yarar var perdeyi. Gayet yüksek standartta, yumuşacık yapıyorlar lokumu. Tam olması gerektiği gibi.

Elbet Steakhouse Lokum

Elbet Steakhouse Lokum

Daha ana yemek tarzı etlerde ise enfes aroması ile beni büyüleyen New York Steak ve yine ağzımda dağılan, dana kol yumurtasından yapılma Spagetti masaya geldi. Her ikisi güzel olsa da, New York bir adım öne çıktı benim nezdimde. Dışı iyi mühürlenmiş, içi az pişmiş ve suluydu. Çok beğendim.

Elbet Steakhouse Spagetti

Elbet Steakhouse Spagetti

Elbet Steakhouse New York Steak

Elbet Steakhouse New York Steak

Biraz da Elbet Burger’den bahsedelim yeri gelmişken. Son dönemde yaptığım keşifler arasında önemli bir yer tutacağına kesin gözle bakıyorum bu çalışmanın. İçinde 200 gram dana döşten çekilmiş köfte var. Pişirilme derecesini sormadılar, ama benim tahmin ettiğime uygun şekilde pişirdikleri için sorun teşkil etmedi. Ekmeklerini kendileri yapıyorlar ve muhtevasında bal olduğu için kendi dünyasında hoş bir lezzeti olan güzel bir ekmek ortaya çıkmış. Peynirleri klasik burger peyniri, ama kalitesi yüksek, sorunsuz. Füme dana etleri tam olması gerektiği gibi, zaten yaptığım tadımda iştah açıcı kategorisinden tadına bakmış ve beğenmiştim. Karamelize soğanları ise, pekmez ile karamelize edildiğinden ötürü ciddi şekilde tatlı diyebilirim. Ortaya çıkan ürünü gerçekten beğendim ve tavsiye edebilirim. Yine de soğanın baskınlığını biraz azaltırlar, ya da daha az tatlı bir dokunuş yaratabilirlerse benim damak zevkime birazcık daha uygun olur, onu da belirtmeliyim.

Elbet Steakhouse Elbet Burger

Elbet Steakhouse Elbet Burger

Bütün bunların finişini bir esas oğlan ile yapmak yerinde olacaktır sanırım. Mekanın spesyal ürünlerinden dana bonfileyi deneyimlemenizi öneririm ziyaret ettiğinizde. Bonfileyi ince ince kesip, kızgın tereyağında bir anlık “cızcız” ile pişirip, tereyağı bolca çekmiş beyaz ekmeğin üzerinde servis ediyorlar. Pişirilmesi ve servisi masada yapıldığından, ritüeli de yemesi de keyifli oluyor. Bazı damaklar için ağır olsa da, ben beğendim.

Sonuç: Açık ve Net!!! Kaliteli et yemek istiyorsunuz. Sadece et yemek, keyfine varmak istiyorsunuz. Bu deneyimi iletişim becerileri ve bilgi seviyeleri yüksek çalışanlar eşliğinde yaşamak istiyorsunuz. Ve üstelik bütün bunları iyi bir bütçe ile yapmak istiyorsunuz. O zaman gitmeniz gereken lokanta Elbet Steakhouse sevgili dostlar! Söylemedi demeyin!

Elbet Steakhouse
Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi,
Yaren Sokak, No 6/21, Beşiktaş, İstanbul

Elbet Steakhouse Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This