İlhan Koçulu Kars Kasabı

İlhan Koçulu Kars Kasabı

Etobur kimselerin hayatta önemli meselelerinden birisi kaliteli eti nereden alabilecekleridir. Bu konu kafaları hep meşgul eder İstanbul gibi bir kentte yaşıyorsanız, yani vasatlığın diz boyu olduğu bir mega köyde debeleniyorsanız eğer, her köşebaşında karşınıza çıkan kalitesiz etler sizi mutsuz edecektir kaçınılmaz olarak.

Geçen gün İlhan Koçulu Kars Kasabı’nı ziyaret ettim nihayet ve en azından Göktürk bölgesinde yaşayanların bu soruna nasıl çözüm bulacaklarını gördüm kendi gözlerimle. Orada yaşayanların gidip kaliteli et alabilecekleri ve karınlarını doyurabilecekleri bir kasap var artık. Bunu gerçekten sevinerek söylüyorum.

Mekana yaptığım ziyarette İlhan Koçulu hakkında da birçok bilgi aldım. Kendisinin Kars’ın gastronomik ekosistemi içinde ne denli önemli bir yere sahip olduğunu öğrendim mesela. Kars gravyeri ve Kavılca buğdayı gibi konularda yaptığı önemli çalışmaları büyük bir hayranlıkla dinledim.

İlhan Koçulu Kars Kasabı ise kendisinin artık et konusunda da önemli çalışmalar yapmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış. Yaptığım ziyarette denediğim etlerin tümü doğal otla ve açık alanda beslenen hayvanlardan üretiliyor. Bir önemli detay da şu: Burada sadece Kars’ın yüksek meralarında  fiy, yonca ve korunga”yiyerek beslenen Zavot ırkı sığırlarının ve kuzularının etleri satılıyor.

İlhan Koçulu Kars Kasabı

İlhan Koçulu Kars Kasabı

Dükkanın içinde bu etleri almadan denemek isterseniz diye düşünülmüş bir ızgara mevcut. Bu yaratıcı fikri çok beğenmekle birlikte, mekanın bir steakhouse olmadığını, burada sadece ufak denemeler yapabileceğini vurgulamam gerekiyor.

İlhan Koçulu Kars Kasabı Et

İlhan Koçulu Kars Kasabı Et

İlhan Koçulu Kars Kasabı‘da beni etkileyen en önemli konulardan bir tanesi de sucuk ve sosisleri diyebilirim. İçinde kaktı maddesi bulunmayan bu ürünleri denediğimde çok beğendim, hatta sosisleri evde birkaç farklı sefer pişirerek farklı farklı şekillerde tadına baktım. Uzun zamandır yediğim en lezzetli sosislerdi desem yanılmış olmam herhalde. Kavurmayı ise yumurta ile sahanda mideye indirdim ve ziyadesiyle memnun kaldım. Sosis ve sucukların içinde katkı maddesi bulunmaması iki sonuç doğuruyor: 1- Çocuklarınıza gözü kapalı yedirebilirsiniz. 2- Çabuk bozuluyor, hızlı tüketmelisiniz.

İlhan Koçulu Kars Kasabı Söğüş

İlhan Koçulu Kars Kasabı Söğüş

İlhan Koçulu Kars Kasabı Sosis

İlhan Koçulu Kars Kasabı Sosis

İlhan Koçulu Kars Kasabı’nda ileri seviye et meraklıları için bir de Dry-Age koleksiyonu olduğunu ayrıca belirtelim. Bu zevke uygun alışveris yapma şansınız da var burada.

Dediğim gibi Göktürk bölgesi için çok önemli bir katkı sağlayacak bu dükkan, ama siz gidemiyorsanız ve o çevrede oturuyorsanız, araba ile evlere servis yaptıklarını ilave edelim. Bu da önemli ve pek bulunmayan hizmet bana kalırsa.

Sözün özü, sağlıklı ve doğal yollarla üretilmiş kaliteli Kars etini satın almak isterseniz İstanbul’daki adresiniz artık belli: İlhan Koçulu Kars Kasabı. Mutlaka denenmeli bana kalırsa.

İlhan Koçulu Kars Kasabı
Cumhuriyet Cad. Corner Apt. No: 14
Dükkan: 4 Göktürk – Eyüp/ İstanbul

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This