Isslama Adapazarı Köftecisi : Kerameti Ekmeğinde!

37 Shares
37
0
0
Isslama Adapazarı Köftecisi - Yoğurtlu Isslama Köfte
Isslama Adapazarı Köftecisi – Yoğurtlu Isslama Köfte

HARİKA BİR MAHALLENİN PEK LEZZETLİ ÜRÜNLERİ

Acıbadem ana caddeye yeni açılan bir lokantaya gittim geçen gün. Isslama Adapazarı Köftecisi ismini taşıyan bu sevimli mekanda güzel bir deneyim yaşadıktan sonra da sizlerle paylaşmak istedim düşüncelerimi.

Öncelikle mekanın konseptinden biraz bahsetmekte fayda var sanırım. Mekanı yaratanlar, Türkiye’nin dört bir yanından gelip aynı mahallede yaşayan komşular düşlemişler ve yarattıkları bu ideal dünyada farklı komşuların birbirleriyle paylaştıkları keyifli sofralar hayal etmişler.

Düşünmesi bile keyifli: Farklı yerlerden bir mahalleye gelmiş, yöresel yemeklerini paylaşan komşular! Bunların içinde en favori yemek de Adapazarı’ndan gelen bir ailenin yaptığı köftelermiş öykümüze göre. İşte Isslama Adapazarı Köftecisi‘nde bu senaryonun ürünü olan köfteleri yiyeceksiniz ziyarete giderseniz.

Tabakları bile kendinizi böylesi bir mahallede hissetmenize yönelik seçilmiş, (bir örnek olmayan), ev ortamını çağrıştıran mekanda detaylara dikkat edildiğini söyleyebilirim rahatlıkla. Uzun bir çalışmanın neticesi olduğu belli oluyor.

Herkesin birbirinden nefret ettiği, sokakları öfke dolu, ayrışmış ve mutsuz Türkiye’de böyle bir hayalin peşinden gittikleri için bu fikri yaratanları tebrik ediyorum. Çok sevdim!

KÖFTENİN LEZZETİ, EKMEĞİN BÜYÜSÜ…

Mekanın konseptine uygun lezzetler sarıyor sizi masaya oturduğunuz anda. Mütevazı, ama çok uzun bir çalışmanın ürünü olduğu anlaşılan yemekler damağınızda şölene dönüşüyor.

Benim gibi çorba insanı olan bir şikempervere hitap edecek nitelikte çorbaları var, bunu hemen vurgulayalım. Ben içinde minicik köftelerin yüzdüğü, nohut ve çeşitli bakliyat ile süslenmiş bir Komşu Çorbası içtim Isslama Adapazarı Köftecisi’nde açılış niyetine. Yaz aylarında da Ayran Aşı Çorbası vereceklerini memnuniyetle öğrendim. Mercimek çorbası ve Kıymalı Bolu Tarhana da var menüde. Unutmadan ekleyelim. İçmiş olduğum (kendimce “sıcak aşure” diye isim taktığım) Komşu Çorbası’nı çok beğendim, lakin çok dolu dolu, doyurucu bir çorba olduğu için ana yemekten önce sipariş edilmeli mi, o konuda biraz tereddüte düştüm.

Isslama Adapazarı Köftecisi - Komşu Çorbası
Isslama Adapazarı Köftecisi – Komşu Çorbası

Mekanın piyazı pek lezzetli, tadına bayıldım ve nefes almadan mideye indirdim. Nedendir bilinmez, köfte-piyaz ikilisinin büyüsüne inanan bir kimse olarak her köftecide tekrarladığım ritüelimi burada da yineledim ve ziyadesiyle memnun kaldım.

Isslama Adapazarı Köftecisi - Piyaz
Isslama Adapazarı Köftecisi – Piyaz

Ara sıcak niyetine bir de mücver patlatıverdim Isslama Adapazarı Köftecisi’nde. Açıkçası tam ev yemeği tadı aldım ve bu coşkuyla uzun zamandır hissetmediğim bir mutluluk duydum. Bana kalırsa, iyi bir mücverin mutlulukla bir alakası olmalı sevgili dostlar.

Isslama Adapazarı Köftecisi - Mücver
Isslama Adapazarı Köftecisi – Mücver

Sonra sıra esas oğlanlara geldi. Şimdi, öncelikle şunu söyleyelim, bu köfte, ancak burada yediğim ekmekle birlikte sunulduğunda ritüel tamamlanmış oluyor ve “ısslama” kavramı ortaya çıkıyor. Köftede kullanılan kıymanın etleri Afyon ve Balıkesir‘den, içine ilave edilen biber salçası Sakarya‘dan geliyor.

Köftelerin kuzu gibi üzerinde yattığı ekşi mayalı ekmekler ise 24 saat kaynatılmış kemik suyuyla ıslatılıyor. İşin sırrı da burada işte. Bu kemik suyunun verdiği özel lezzet hiçbir yerde yok. Bu ikilinin yanında, çömlekte manda yoğurdu süslüyor masayı.

İçecek olarak da Konya‘dan gelen yanık koyun yoğurdundan hazırlanmış bir ayran pek yakışıyor köfteye. Kısa bir parantez, resmen tütsülenmiş ayran içtim burada ve pek keyif aldım. İçecek olarak diğer alternatifler beyaz ve siyah üzüm şıraları. Beyaz olanın şekeri biraz daha az, tadı hafif mayhoş ve bence köfteye çok güzel eşlik ediyor.

Üç çeşit köfte deneyimledim. Standart Isslama köfte, Yoğurtlu Isslama köfte ve Acılı Sallama köfte. Acılı köfteyi pek beğendim, ama yoğurtluda da aklım kaldı. Bence ikisinin bir kombinasyonu süper olacaktır. Unutmadan, bazlama arası köfteleri de varmış, ama onu denemedim.

Isslama Adapazarı Köftecisi - Isslama Köfte
Isslama Adapazarı Köftecisi – Isslama Köfte
Isslama Adapazarı Köftecisi - Yoğurtlu Isslama Köfte
Isslama Adapazarı Köftecisi – Yoğurtlu Isslama Köfte

Bütün bunların üzerine insanın canı doğal olarak tatlı çekiyor. Hiç şüphesiz mekan üç çeşit güzel tatlıyla bu isteğe cevap verebilecek durumda. Kaymaklı Sütlü Kadayıf pek lezzetli, gerçekten hafif ve çay ile inanılmaz güzel gidiyor. Manda Sütlaç hafif sulu, azıcık tatlı ve bu özellikleri sevenler için biçilmiş kaftan. Kaymaklı Kabak Tatlısı ise bayağı kuvvetli diyebilirim.

Isslama Adapazarı Köftecisi - Kaymaklı Sütlü Kadayıf
Isslama Adapazarı Köftecisi – Kaymaklı Sütlü Kadayıf
Isslama Adapazarı Köftecisi - Manda Sütlaç
Isslama Adapazarı Köftecisi – Manda Sütlaç
Isslama Adapazarı Köftecisi - Kaymaklı Kabak Tatlısı
Isslama Adapazarı Köftecisi – Kaymaklı Kabak Tatlısı

SONUÇ: DENEMEYE DEĞER

Sevgili dostlar, benim gibi etobur bir kimsenin et konusunda hassas olacağını tahmin edersiniz. Isslama Adapazarı Köftecisi, benim için çok hoş bir deneyim oldu diyebilirim ve tavsiye ederim.

Köftenin dokusu, ev köftesini aratmayan lezzeti ve ona eşlik eden kemik suyunu özümsemiş ekşi mayalı ekmeklerini çok beğendim. Ayranlarına ve şıralarına bayıldım.

Büyüme hedefleri olduğunu bildiğim bu işletmeye başarılar dilerim. Umarım büyümek şu anda gayet iyi seviyede olan kalitelerini bozmalarına sebep olmaz.

Isslama Adapazarı Köftecisi
Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi,
No 188/C7, Üsküdar, İstanbul

Isslama Adapazarı Köftecisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

37 Shares
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mabeyin Restaurant

Mabeyin Restaurant’ı, Altunizade Köprüsü’nün hemen yakınlarına konuşlanmış, hem Anadolu, hem Avrupa yakasından gelenler için kolaylıkla ulaşılabilecek, gerek asırlık…

Dönerci Celal Usta

Gözlerini sıkı sıkı kapatmalısın…Ne görüyorsun gözkapaklarının lacivert dehlizlerinde? İncecik kesilmiş, dilim dilim, lavaşlara gark olmuş, sessiz- sakin bir…