Kayhan Köftecisi : Kalkıp Bursa’ya Gitmek İçin Bir Sebep

9 Shares
9
0
0
Kayhan Köftecisi Sofra
Kayhan Köftecisi Sofra

İnsan kalkıp Bursa’ya yemeğe gidip sonra İstanbul’a döner mi?

Benim için cevabı çok net bir soru olsa da, bazı okurlara anlaşılması zor geldiğinden eminim bu söylediklerimin. Öncelikle şunu belirtmek isterim; bana Hadımköy’de bir yer tavsiye edildiği zaman gitmekten imtina ediyor olsam da, inanın Bursa’ya gitmek çok daha kolay ve hızlı olduğu için, bu şehre gitmeyi tercih ediyorum. Özellikle yapılan köprüden sonra kolaylaşan hayatın nimetlerini yaşamayı çok seviyorum.

Bu sebepten, artık bana bir adım uzak gibi duran Kayhan Köftecisi‘nde aldım soluğu geçenlerde. İsmini duyduğunuzda Bursa’nın meşhur Kayhan Çarşısı‘nda olduğunu sanmış olabilirsiniz, ama mekan Nilüfer‘de Eker Meydan isimli alışveriş kompleksinin içinde.

Tabii ki, Kayhan Çarşısı ile ilgili köklü bir geçmişi var mekan sahiplerinin, lakin şu an tamamen ayrı bir konumda hizmet veriyorlar. Sahipleri iki kardeş: Ceyhun ve Orçun Yaman. Ceyhun Bey işletme tarafında, Orçun Bey ise mutfak tarafında hüküm sürüyor.

Kayhan Köftecisi İç Mekan
Kayhan Köftecisi İç Mekan

Mekanın aşağı yukarı 100 kişilik bir oturma kapasitesi olduğunu ilave edelim. Açık bölümünde oturmak büyük keyif. Atmosfer ve özellikle masa süslemeleri bir harika.

Kayhan Köftecisi Duvar Süsleri
Kayhan Köftecisi Duvar Süsleri

Etin Hasın Rumeli Usulü Olur

Benim en sevdiğim et, -kan çekiyor herhalde- Rumeli tarafında yapıldığı şekliyle sunulan ettir. Bursa’da hakim olan göçmen kültürünün neticesi olarak her yerde karşımıza çıkan köftelerin benim damak zevkime uygun olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

Kayhan Köftecisi‘nde usül aynen şöyle: Masa donatılıyor bir defa. Bu konuda pek seçme şansınız yok. İyi ki de yok, zira bir çiçek bahçesini andıran enfes görüntüler ortaya çıkıyor servis başlayınca.

Arpacık soğanları, piyaz, közlenmiş sarmısak, enfes salatalık turşusu, hepsi masaya geliveriyor anında. Siz de mest olup bunu seyrediyorsunuz.

Bir de tereyağlı pideleri var ki, insan parmaklarını yiyor bununla karşılaşınca. Ama dikkat! Fazla kaçırmayın sakın.

Esas yemeklere geçmeden önce burada kuru et denemelisiniz mutlaka. Boşnak usulü bir yemek olarak bu tarz füme etin bendeniz de hastasıyım.

Kayhan Köftecisi Kuru Et
Kayhan Köftecisi Kuru Et

Köfte faslında güzel birçok alternatif var, ama tabii bir zamanlar döner kebabın pahalı olması yüzünden ona alternatif olarak doğmuş köfte kebabı yediklerim içinde en güzeliydi.

Kayhan Köftecisi Köfte Kebabı
Kayhan Köftecisi Köfte Kebabı

Burada Boşnak köftesi de yiyebilirsiniz, sosis de. Sosisleri için ufak bir parantez. Yemin ediyorum İstanbul’dan kalkıp bu sosisi yemeğe giderim hiç düşünmeden. O denli lezzetli ve üstelik de katkısız. İçinde %70 dana %30 kuzu eti ve Kıbrıs’tan gelen hellim peyniri mevcut.

Kayhan Köftecisi Etler
Kayhan Köftecisi Etler

Tüm bunların üstüne bir de tahinli peynir helvası yedikten sonra insanın keyfi iyice tavan yapıyor sevgili dostlar

Kayhan Köftecisi Tahinli Peynir Helvası
Kayhan Köftecisi Tahinli Peynir Helvası

Bursa’da nerede ne yenir sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Bununla ilgili yakın zamanda bir dosya hazırlayacağım sevgili dostlar. Kayhan Köftecisi ise hiç şüphesiz bu dosyada en baş köşede yer alacak bir lezzet tapınağı.

Kayhan Köftecisi
Eker Meydan AVM, Çamlıca Mahallesi,
Lefkoşa Caddesi, No 76, Nilüfer, Bursa

Kayhan Köftecisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

9 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Matbah Restaurant

Zomato tarafından yakın zamanda satın alınan Mekanist‘in son etkinliklerinden birisinde, Sultanahmet’teki Matbah Restaurant‘ta, Osmanlı saray mutfağı yemeklerinin tadına…

Baltazar Göztepe

Daha önce, Karaköy’deki Baltazar‘ı ziyaret etmiş, yaşadığım deneyimden büyük keyif almış ve bunun detaylarını burada sizlerle paylaşmıştım. Baltazar’ın…

Vino Steak House

Bendeniz Bağdat Caddesi coğrafyasında eskisi kadar dolaşmasam da, hala hatırı sayılır bir vakti burada harcamaktayım. Her şeyden önemlisi…