Döner hakkında yazmak her zaman riskli bir iştir, zira milletçe çok iyi anladığımız bir konudur bu yemek. Herkes en iyi dönercinin yerini, tıpkı en iyi köfteciyi bildiği gibi bilir, haşa bu konuda bir yazı çiziktirmeye yeltenirsek de, hunharca ağzımızın payını veren yorumları tokat gibi yeriz yüzümüze. “Orası kazık” , “Kuyruk yağı kullanıyorlar”, “Servis berbat” vs. vs…

Ama bendeniz buna ziyadesiyle alışkın olduğum için, genellikle cesurca yazarım düşündüğümü. Bugün de öyle yapacağım. Nişantaşı’nın göbeğinde aşağı yukarı bir ay önce açılmış olan Lezzet Co. Döner’i anlatacağım sizlere. Hakkında, dijital dünyanın koridorlarında şu ana kadar birkaç Instagram çiziktirmesi dışında çok ciddi bir içerik bulunmayan bu lokantayı ben sizlere anlatayım.

Lokasyon Valikonağı Caddesi üzerinde, Starbucks’un karşı cenahına denk geliyor, bulamamanız imkansız. Park yeri aramayın, tipik bir Nişantaşı mekanı burası, yürüyerek gelin. Mekan aşağı yukarı 1,5 senelik bir planlamanın neticesinde kurulmuş, yani öylesine ortaya çıkmış bir “dönerci” değil.

IMG_9244Döner meşe odununda pişiriliyor Lezzet Co. Döner‘de. Tipik bir dönercide görebileceğiniz gibi, dükkanın en “belirgin” köşesinde, yani satış yapmak için gözünüze sokulan yol kenarında değil dönerleri. Bunun sebebi, caddesini bütün kir, pas, egzost dumanını içine çeken bir etin hijyenik olmayacağını düşündükleri için. Döner lokantanın içinde ve geride duruyor. Bu fikre bayıldım.

Lezzet Co. Döner, döner öncesinde harika bir çorba içebileceğini nadir dönercilerden. Bana kalırsa tarhunlu mercimek çorbaları çok lezzetli. İçine zerre limon sıkmadan mideye indirdiğim bu güzelliği tavsiye ederim.

IMG_9209

Dönerleri dana but ve kuzu döş karışımından hazırlanmış, tuzda bekletilerek marine edilmiş harika bir et. Bana kalırsa döşün o yumuşacık tadı her lokmada hissediliyor yerken. Porsiyonu 21 TL. Lavaş, patates kızartması, ev yapımı, Ankara Çubuk’tan gelen turşu, salata da bu fiyatın içinde ve benim nezdimde çok makul.

IMG_9222

IMG_9223

Oba marka manda yoğurtları ve cacıkları da tamamlayıcı, dengeli lezzetler. Es geçmemenizi öneririm. Bir de acılı ayranları var konuşmamız gereken Lezzet Co. Döner‘de. İçine acı biber turşusu koyarak lezzetlendirdikleri bu harika açık ayran, azıcık “rol çalsa” da dönerin yanında harika bir eşlikçi olmuş. Acılı ayranı da yazınız listenizin baş köşesine.

Yemeğin sonunda fındıklısı Trabzon’dan, fıstıklısı Antep’ten gelen baklavaları ve sütlaçları da mideye indirebilirsiniz. Bütün bunlar dışında, hem yemek öncesi, hem de sonrasında içebileceğiniz demirhindi şerbetleri de son kertede midevi ve hazımı kolaylaştıran cinsten.

IMG_9216

IMG_9203

IMG_9238Şaşırdım mı? Kesinlikle evet! Zira dışarıdan bakıldığında bu lokantanın bu denli özenli bir seçkiyi önüme getirebileceğini ve bu kadar lezzetli bir dönerin keyfine varabileceğimi hayal etmemiştim Lezzet Co. Döner‘de. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Lezzet Co. Döner
Halaskargazi Mahallesi,
Valikonağı Caddesi, No 73/A, Şişli, İstanbul

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This