Memoş Tantuni Ataşehir

29 Shares
29
0
0

Uzun süredir eve sipariş vermek için aradığım Memoş Tantuni Ataşehir ‘i ilk defa fiziksel olarak ziyaret etme şansını buldum sevgili okurlar. Mersin‘in en güzide tantunicisi olduğunu bildiğim mekanın Ataşehir’de burnumun dibinde hizmet veriyor olması ayrı bir mutluluktu. Memoş Tantuni Ataşehir ‘i  Palladium AVM’nin tam karşısındaki Yapı Kredi Bankası’nın sokağında bulabilirsiniz. Yani yeri çok kolay diyebilirim.

Burada iki tür yemek sunuluyor ziyaretçilere: 1- Sade et içeren ürüne biftek tantuni, (antrikot, kontra nuar ve tranç bölgelerinden) 2- Geleneksel tantuni: İçinde kendi doğal yağı bulunan ve sinirleri alınmış pençata adı verilen, kaburga tarafından çıkarılan et.

Her iki etin de hem açık ekmek (dürümvari bir sunum), hem de somun ekmek şeklinde sipariş edilebileceğini unutmayın. Bana kalırsa, açık ekmek, benim gibi müşterileri doyurmak için hayli hafif kalıyor, dolayısıyla mutlaka takviye gerektiriyor. O yüzden, siz siz olun, somun sipariş edin, içine tercihinize göre maydanoz, domates ve soğan koydurabilirsiniz.

Pişiriliş şekli malum, ama bir kere daha anlatalım burada: Çok küçük kuşbaşı doğranmış et haşlanır önce. Sonra Sac kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın sıcaklığını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılır. Genelde kullanılan çeşitler somun ve açık ekmektir. Limon ve acı biber turşusu ile servis edilir.

Tantuninin yanında ayran ya da şalgam suyu içebilirsiniz zevkinize göre. (Ben ayrancıyım)

Bunların üzerine bir de insanı kendinden geçiren peynirli kadayıfı ilave edince çok sağlam bir mönü çıkıyor ortaya bana kalırsa.

20160910_123942

Memoş Tantuni Ataşehir, benim için İstanbul’un en iyisi, ama tabii Mersin’de neler oluyor kesinlikle bilemediğim için iddialı konuşmam yanlış olacaktır. Daha iyilerini biliyorsanız yazın bana sevgili dostlar!

Memoş Tantuni Ataşehir
Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi, Şen Sokak,
No: 3, Ataşehir/İstanbul
Tel: 0216 317 00 33

Memoş Tantuni Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

29 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Payyar Ocakbaşı

Payyar Ocakbaşı: Fenerbahçe’deki Yeni Adresimiz

Fenerbahçe'nin en güzel yerinde, tanınmış şef Burak Zafer tarafından açılan Payyar Ocakbaşı'nı ziyaret ettikten sonra, sizlerle düşüncelerimi paylaşmasam olmazdı sevgili dostlar. Bu yazının konusu, çiçeği burnunda bu mekanın bende yarattığı hoş izlenimleri dışa vurmaktan ibarettir.
Aşçı Bacaksız

Afyon’da Müthiş Bir Lokanta: Aşçı Bacaksız

Bu sene UNESCO nezdinde "Gastronomi Şehri" ünvanını alan Afyon'un, bu ünvanı kazanmasına neden olan o müthiş etlerini yiyebileceğimiz lokantaların arayışındaydım şehre geldiğimde. Afyon sokaklarında keyifli keyifli dolaşırken Aşçı Bacaksız'ın kapısından içeri giriverdim ve hayat birkaç saatliğine güzelleşti sevgili dostlar.
Rita Deli

Rita Deli : Moda’da New York Rüzgarı

Avrupa'da küçücük mekanlar vardır. İnsanlar önünde kuyruk olur, siz de hayran hayran sıraya girip ne ile karşılacağınızı beklersiniz kuyrukta. Bana kalırsa Rita Deli de böyle bir işletme olmaya namzet. Çok beğendiğim tarihi bir Kadıköy binasının hemen altında küçücük bir dükkanda çalışıyorlar.
Tiritçi Mithat

Tiritçi Mithat: Konya’da Damağım Bayram Etti

Tarihi Tiritçi Mithat, Konya merkezde, hemen Aziziye Camii'nin civarında yer alan, her gidişimde aklımı başımdan alan tiridi ile gönlümü fetheden mükemmel bir lokanta. Bana kalırsa Konya'ya yolu düşen herkes, mutlaka bu müthiş mekana uğramalı ve tiridin tadına bakmalı. Kuzu etinin, pideyle, domates ve maydanozla kucaklaştığı bir efsane.