Mr. Meat Steakhouse: İstinye’de Bir Et Şöleni

34 Shares
34
0
0
Mr. Meat Steakhouse
Mr. Meat Steakhouse

KALİTELİ ET HİÇ BEKLEMEDİĞİNİZ ZAMANDA KARŞINIZA ÇIKABİLİYOR

İstinye’de iyi bildiğim sushi lokantalarından birisinin tam yanında rastladım ona. İçeride karşılacağım yemeklerin coşkusunu dışarıdan anlamam mümkün değildi; açık konuşayım. İlk bakışta daha mütevazı ve sakin görünüyordu Mr. Meat Steakhouse 

Ama içeri adımımı atıp ilk yemeği sipariş etmemden hemen sonra damağımda fırtınalar koparan dolu dolu serüven, yeni bir aşkın başlangıcı gibi bir mutluluk yaratıverdi ruhumda. İşte bu durum beklenmedik bir maceraydı.

Bu güzel deneyimin beni şaşırtan bol etli detaylarını paylaşacağım bugünkü yazımda. Mr. Meat Steakhouse’un hiç şüphesiz önemli bir kazanım olduğunu düşünüyor ve denemenizi tavsiye ediyorum.

BENDEN SÖYLEMESİ: İYİ BİR ŞEF İLE ASLA PİŞMAN OLMAZSINIZ!

Formül çok karmaşık değil aslında. Lokantanızı merkezi bir konumda açmanız ciddi bir avantaj sağlayacaktır başlangıç için. Buna ek olarak işin başına maharetli bir şef koyacak, malzemeleri doğru seçecek, ilişki yönetimini doğru yapacaksınız. Netice matematiksel bir denklemde olduğu gibi hep aynı çıkmalı: Başarı! Peki pek çok işletmede neden olmuyor?

Doğru yaptığınızı zannedip aslında yanlış yapıyorsunuz çoğu kez de ondan. Malzemeleri ucuza kapatmaya çalışıyorsunuz, olmuyor. İlişki yönetimini hatalı yaparak klasik mecralar ve dijital arasındaki dengeyi kuramıyorsunuz, olmuyor. Şefi doğru seçtiğinizi sanıyorsunuz, lakin açmayı istediğiniz lokantanın konseptiyle ters düşüyor, olmuyor. Bir terk merkezi konumu tutturuyorsunuz, ama o da yetmiyor!

Mr. Meat Steakhouse’ta bana kalırsa formülün belli başlı ayakları doğru kurgulanmış. Konum tam bir kesişme noktasında, etler en kalitelisinden Trakya ve Marmara yöresinden seçiliyor, Şef Hüseyin Tanrıbuyurdu işin ehli, bugün İstanbul’da et lokantalarının hemen hepsine şefler yetiştiren o ünlü zincirden yetişme; eti de pişirmesini de çok iyi bilen bir insan. Geriye bir tek bu kombinasyonun renklerini insanlara sunacak ilişki yönetimini yapmak kalıyor ki, onu da becerebileceklerine inancım tam.

HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN VERELİM COŞKUYU

Burada açılışı yaparken iki yemek deneyimledim. Sıcak füme dana eti ve ev yapımı Merguez sosisi. Füme etin üzerinde erimiş cheddar ile geldiğini ve çok zarif ve lezzetli bir başlangıç olduğunu belirtmeliyim. Tereddüt etmeden sipariş edebilirsiniz ana yemekten önce. Etin dokusu ve inceliği çok iyiydi, kaliteli cheddarın verdiği destek de yemeği en üst seviyeye çıkarmıştı diyebilirim.

Mr. Meat Steakhouse Sıcak Füme Et
Mr. Meat Steakhouse Sıcak Füme Et

Merguez için de küçük bir parantez açalım. Bendeniz bu Kuzey Afrika sosisini usulüne uygun olarak baharatlı severim. Ülkemizde pek çok yabancı mutfak yemeklerine yapıldığı gibi Merguez için de bir yerelleştirme, Türk damağına uyarlama uygulanıyor diye düşünüyorum.  O kadar çok lezzeti azaltılmış Merguez sosisi yedikten sonra Mr. Meat Steakhouse’ta yediğimin  damaktaki coşkusunu çok mutluluk verici buldum diyebilirim.

Mr. Meat Steakhouse Merguez Sosis
Mr. Meat Steakhouse Merguez Sosis

Ana yemeklerde ise bence mekanın imza yemeği diyebileceğim ÇITIR‘ı deneyimledim önce. Yemeğin masada yapılış ritüeli de ziyadesiyle hoşuma gitti. Kuzu sırtı usulca kesip arasında kendi çıtır yağını koyduklarını ve üzerine de biraz daha kızgın tereyağı ilave edip ince ince kestiklerini anlatsam manzarayı yeterince tasvir etmiş olurum diye düşünüyorum. Tek kelimeyle inanılmazdı lezzeti.

Mr. Meat Steakhouse Çıtır
Mr. Meat Steakhouse Çıtır

Üzerine de, biraz daha sert bir vuruş olması açısından bir dry-aged rib eye steak sipariş ettim. 350-400 gram arasındaki etin dokusu ve damağımda bıraktığı iz, kolay kolay unutulmayacak cinstendi.

Mr. Meat Steakhouse Dry Aged Rib Eye Steak
Mr. Meat Steakhouse Dry Aged Rib Eye Steak

Gitmişken burgerlerini denemeden olmazdı. Lezzetli bir ekmeğin arasına 180 gram köfte, cheddar peyniri ve füme et ilaveli güzel bir burger yedim. Yanında opsiyonel olarak karamelize soğan getirilmesi güzel bir hareketti. Etkisini denemek için bir noktada burgere ilave ettim. Eski tip artizan burger kategorisinden değerlendirirsek gayet lezzetli bir burger olduğunu vurgulamam gerekiyor burada yediğimin.

Mr. Meat Steakhouse Burger
Mr. Meat Steakhouse Burger

Mekanın efsane burgerlerinden Gökdelen Burger’ın yapımını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Hepsinin üzerine damak çatlatan bir dondurmalı katmer indirdim mideye. (Çok şükür baklava değil, çünkü her steakhouse’ta bunun sunulmasından biraz bıkmış olabilirim). Çok lezzetliydi. Hem dolu dolu, hem de hafifti diyebilirim.

Mr. Meat Steakhouse Katmer
Mr. Meat Steakhouse Katmer

SONUÇ: BENİM AÇIMDAN ÇOK DEĞERLİ BİR ET LOKANTASI KAZANIMI

Çok beğendim. Her açıdan beni tatmin eden, et seçkisi dışında şarap kavı da memnuniyet verici bir lokanta deneyimi yaşadım burada.

Sizlere de tavsiyem, Mr. Meat Steakhouse’a uğrayıp kendinize dört başı mamur bir et ziyafeti çekmeniz.

Afiyet olsun!

Mr. Meat Steakhouse
Poligon Mahallesi Sarıyer Caddesi
No 105/A Sarıyer-İstanbul

<

34 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

OX Wine & Burger Bar – Suadiye

İçine girdiğim zaman iyi hissettiğim mekanları seviyorum. Yemeklerin kalitesinden, servisin süratinden, müdavim kitlesinden, her şeyden bağımsız, kapısından adımımı…

Baltazar Göztepe

Daha önce, Karaköy’deki Baltazar‘ı ziyaret etmiş, yaşadığım deneyimden büyük keyif almış ve bunun detaylarını burada sizlerle paylaşmıştım. Baltazar’ın…

Dönerci Celal Usta

Gözlerini sıkı sıkı kapatmalısın…Ne görüyorsun gözkapaklarının lacivert dehlizlerinde? İncecik kesilmiş, dilim dilim, lavaşlara gark olmuş, sessiz- sakin bir…