Vi Cool – Madrid

34 Shares
34
0
0

 AROLA MESELESİ

Madrid’te ikinci lezzet durağım, Türk gourmand’larının da yakından tanıdığı Sergi Arola‘nın Vi Cool adlı lokantası oldu. Bu adamın temposuna ayak uydurmanın olanaksız olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Madrid, İstanbul, Hong Kong, Lizbon, Paris…

Neresi isterseniz var portföyünde. Bavulu elinde yaşayan ve buna karşın yaratıcılığından ödün vermeden, inanılmaz bir tempoda farklı kültürlere mide şokları yaşatan bir şef Arola.

İstanbul Raffles’taki lokantası hakkındaki görüşlerimizi daha önce iletmiştik. Bu defa da kendi ülkesinde, (ama kendi şehrinde değil, zira Arola Barselonalı) farklı bir konseptle açtığı lokantalar zinciri Vi Cool‘u görelim dedik.

ImgSergi

ŞEFLER DE “TAKILMAK” İSTER

Şarap anlamına gelen “wine” kelimesinin ilk hecesini anımsattığı için “Vi” ve çağdaş, sakin, “chill-out” konseptine uygun bir ortamda servis yapıldığı için “Cool“… Mekanın ilk başta anlamakta zorluk çektiğimiz adı buradan geliyor.

Arola, burada diğer lokantaları gibi ağırbaşlı, fine-dining mabedi görüntüsünden uzak, daha samimi, “kendisinin de arkadaşlarıyla takılmak isteyeceği” türden bir yer tasarlamayı hedeflemiş. Ailelerin de gelebileceği, daha hafif, daha “relaxed”…

Neticede ortaya çıkan konsept İspanyol yemeklerini içeren, bazen reçetelerin orijinallerine sadık kalınarak, bazen de hafif Arola dokunuşları ile değiştirilerek sunulduğu harika bir seçki ortaya çıkmış.

Madrid’teki Huertas ve Lagasca şubelerinin dışında bir de İbiza‘da mekanları var. Benim anladığım, menü şubeden şubeye farklılık göstermiyor. Bendeniz Huertas‘ta, en merkezi konumdaki yerlerinde çok geniş bir Tapas menü deneyimleme fırsatını yakaladım. Sizler de, özellikle kalabalık gruplarla giderseniz mutlaka bunu yapın, derim.

2

 BENİ TAPAS MENÜLERİNE EMANET EDİN!

Vi Cool‘da neler mi yedik?

Trüf yağı, parmesan ve çam fıstığı ile marine edilmiş Portobello mantarı carpaccio…

Balzamik krema ve çam fıstığı ile sunulan közlenmiş patlıcan…

download (7)download (6)

Arola’nın efsanevi patatesi “Las Bravas Arola“…(iola sos ve chilli ile pişirilmiş)

Ton balıklı domates salatası…

Keçi peyniri fodue ile sunulan köfteler…

Kimchi soslu tavuk kanatları…

download (10)download (9)

Curry ve nane soslu kızartılmış karidesler…

Finalde siyah çikolata fondue ve mevsim meyveleri….

download (12) download (11)

 SON SÖZLER

Çok da fazla konuşmaya gerek yok bana kalırsa. Ama bu güzelliklerin içinde ille de seçim yapmamı isterseniz, İstanbul’da da hayran kaldığım Las Bravas damağımda adeta lezzet patlamalarına yol açtı diyebilirim. Kimchi soslu tavuk kanatları ve keçi peyniri fondue ile servis edilen köfteler de inanılmazdı. Tüm bunların yanında, mekanın hedeflerine aykırı hareket edip sarışın bir bira içtiğimi ve çok memnun kaldığımı itiraf etmeliyim.

Vi Cool, Madrid’e gittiğinizde ziyaret etmenizi önerebileceğim mekanların başında geliyor sevgili dostlar. Kaçırmayın derim.

Vi Cool
Calle de Las Huertas, 12, 28012 Madrid

34 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like