Kadıköy'de Lahmacun Nerede Yenir?

Kadıköy’de Lahmacun Nerede Yenir?

Kadıköy’de lahmacun nerede yenir sorusuna sık sık maruz kalan birisi olarak, bu yazıyı yazmam kaçınılmaz hale gelmişti sevgili dostlar. En iyi lahmacun nerede yenir diye merak eden ve Anadolu yakasından da referans isteyen pek çok takipçim olduğunu uzun zamandır biliyordum.

İstanbul’un en iyi lahmacunu nerede yenir diye yola çıktığım günlerden birinde, Kadıköy yakasında Bermuda Şeytan Üçgeni gibi duran ve yeme içme alemlerinde sürekli adları geçen üç mekana gitmeyi aklıma koydum. Bunlar Çiya, Halil ve Borsam Taşfırın isimli güzide lokantalardı.

Size de tavsiyem, yatay tadım diyebileceğim bu yöntemi uygulayarak ufkunuzu geliştirmeniz yönünde. Yani, yemek için evden çıktığınız bir günde önce bir çorba, sonra lahmacun, ardından kebap ve nihayet tatlı yiyerek karnınızı doyurmak yerine, benim yaptığım gibi, üç farklı lokantada aynı ürünün tadına bakın. Böylelikle karşılaştırma ve ideali bulma şansınız olacaktır.

Bunu yapmazsanız, yani sadece birini deneyip tadını beğenmeniz durumunda ona saplanıp kalabilirsiniz. Bu risk, aslında pek de niteliği olmayan bazı lokantaların prim yapmasına yol açıyor ne yazık ki.

ÇİYA KEBAP

Kadıköy’de lahmacun nerede yeni sorusunu cevaplamak için soluğu aldığım ilk lokanta, daha önce de hakkında bir yazı kaleme aldığım Çiya oldu şüphesiz. Daha önceki deneyimimden farklı olarak, bu kez sadece lahmacun denemek üzere oturdum masaya.

Kadıköy'de Lahmacun Nerede Yenir? Çiya Kebap

Kadıköy’de Lahmacun Nerede Yenir? Çiya Kebap

Çiya’da Antep usulü lahmacun ön plana çıkıyor tahmin edersiniz ki. İçinde sade kuzu kıyması, domates, maydanoz, biber, sarımsak, karabiber olan, hamuru çıtır, malzemesi bol bu lahmacuna bayıldım tek kelimeyle. Azıcık limon,  çok az da biber ile iyice coşturuverdim kendisini. Size tavsiyem, lahmacunu tadarken içine hiçbir eklenti yapmadan tadına bakın önce. Sonra istediklerinizi koyabilirsiniz.

Çiya Kebap’ta Soğanlı Lahmacun adını verdikleri Halep usulü lahmacun da dikkat çekiyor. İçinde ceviz, nar ekşisi, biber salçası ve soğan bulunan bu çalışma, ziyaret ettiğim mevsimin çok sıcak olması sebebiyile servis edilmiyordu.

Çiya Kebap

Çiya Kebap

Bir de etsiz lahmacunları var ki, “işim olmaz” kategorisine girdiği için denemedim açıkçası. Sözün özü, mekanın imza lahmacunu Antep usulü ve bence başyapıta yakın bir kıvamı var.

BORSAM TAŞFIRIN

Pek çok kişinin bir numarası kabul edilen bu lokanta, Çiya’nın iki adım ötesinde, Kadıköy Balıkpazarı’nda yer alan küçücük bir dükkan. Fanatik ve müdavim kitlesine sorulursa, Kadıköy’de lahmacun nerede yenir sorusunun cevabı burada saklı.

Çiya’da yediğime göre çok farklı bir lahmacun söz konusu Borsam Taşfırın’da. Urfa usulü diyebileceğimiz şekilde yapılıyor burada lahmacun. 1968’de kurulan mekan etlerini Trakya, Balıkesir tarafından getirtiyor ve dana boşluk kullanıyor kıyması için.

Kadıköy'de Lahmacun Nerede Yenir? Borsam Taşfırın

Kadıköy’de Lahmacun Nerede Yenir? Borsam Taşfırın

Urfa’dan getirdikleri isot ve soğan koydukları lahmacunları bir hayli lezzetli, hamuru da çıtırlık konusunda azımsanamayacak bir konumda. Soğanın kattığı nem, lahmacunun harcını bir miktar yumuşatıp hamura da sirayet etmiş diyebilirim. Yani gevrekliği sekteye uğratan bir yanı var harcın.

Borsam Taşfırın

Borsam Taşfırın

Çiya ile karşılaştırdığımda iki farklı ekolün savaşı gibi geliyor bana tanıklık ettiğim. Karar vermesi zor, lakin Çiya bir miktar öne çıkıyor.

HALİL LAHMACUN

Yine Kadıköy Balıkpazarı’nda, tam Çiya ile Borsam arasında bir konumda yer alıyor Halil Lahmacun. Müşterisi bol, seveni çok gibi görünüyor her daim. Buna bakarak ortaya çıkan ürünün de iyi olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz. Ama bunu yaparsanız çok yanılırsınız, benden söylemesi.

Kadıköy'de Lahmacun Nerede Yenir? Halil Lahmacun

Kadıköy’de Lahmacun Nerede Yenir? Halil Lahmacun

Kadıköy’de lahmacun nerede yenir sorusunu cevaplamak için çıktığım yolculukta en büyük hayal kırıklığını Halil’de yaşadım desem yeridir.

Kendi söylediklerine bakılırsa, “yöresel bir lahmacun yapmıyorlar”. Buna ben de katılıyorum. Urfa ya da Antep yöresi esintileri yok kesinlikle buranın lahmacununda. İçinde ne soğan ne sarımsak hissedemedim.

Halil Lahmacun

Halil Lahmacun

Tatbak’ın inanılmaz maharetle ortaya koyduğu ürünler taklit edilmiş gibi dursa da, tadı hiç benzemiyor yediklerimin. Malzeme az, hamur kıtırlıktan çok uzak, yumuşak ve ekmek gibi. Açıkçası benim kafamdaki lahmacun tanımının uzağından bile geçmiyor.

İşte tam olarak bu sebepten yatay tadım yapmanızı önerdim yazımın başında sevgili okurlar. Mesela sadece Halil’de lahmacun yediğiniz bir günde, burada deneyimlediğini yemeğin başarılı olduğunu düşünme olasılığınız düşük de olsa var. Ama Çiya’dan sonra bu şekilde düşünmeniz imkansız neredeyse.

Sözün özü, İstanbul’daki en iyi lahmacuncular listesinin üzerinden geçerken, Kadıköy merkezde denediğim mekanları paylaşmak istedim sizlerle. Kendi damak zevkinizi bulmak için, gidip denemenizi şiddetle öneririm.

Umarım faydası olmuştur.

Afiyet olsun!

1 Yorum

  1. Avatar
    Erkan

    Çiya mı? Borsam mı? işte burada F/P’da devreye girip bence Borsam’ı liderliğe taşıyor.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This