The Boşnjak Mutfak, 2014 yılında Mithat Erdem tarafından Etiler’de kurulmuş, anladığım kadarıyla da seveni bol bir lokanta. Sandzak’tan sonra burayı kaleme almayı planlar ve bir türlü fırsat bulamazken, günün birinde, mekanın şubesi olan çiçeği burnunda  Boşnjak Burek & Pita Karaköy çıktı karşıma. Tamamen tesadüfen.

Hiç tereddüt etmeden içeri daldım. Şaşırmamanız için söylüyorum, Karaköy’deki lokantanın iki dükkanı var. Yer sıkıntısından ötürü iki yer birden kiralamışlar ve anladığım kadarıyla, arada kalan dükkana da göz dikmişler.  Onu da elde ederlerse, kesintisiz, büyük bir alana kavuşacaklar. Yerleri nerede mi? Blogda anlattığım Baltazar ya da Coffee Sapiens‘i bulun, tam karşısında. Hatta dükkanlardan biri, yine burada değerlendirdiğim Heisenberg‘in yanında.

Boşnjak Burek & Pita Karaköy’de işe bir çorba (Supa) ile giriştim. “Begova” yani Paşa çorbası dedikleri bu kıvamlı ve terbiyeli çorbanın muhtevasından ziyadesiyel memnun kaldım. 16 çeşit sebzenin hunharca bir araya geldiği, içine azıcık da köfte atıldığı bu çorbanın damak zevkime uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Menüde yer alan işkembe çorbası, “Şkembe Supa” her ne kadar ilgili mi çok çekmiş de olsa, günün ortasında içmeye cesaret edemedim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boşnjak Burek & Pita Karaköy‘ün menüsünde doğal olarak “Praşuta” yani kuru et familyasından çok ürün bulunuyor. Söz konusu Boşnak muftağı olunca bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Kuru et tabağı, kuru etli kuru fasülye, kuru etli pilav gibi gidiyor. Bunları sergiledikleri tencereler de bir hayli ihtişamlı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Burek familyasından Mantiye söyleyiverdim hemen. Bir çeşit börek olan bu çıtır Boşnak mantısının içindeki kıvamında et ile mest oldum. Bana kalırsa çok lezzetliydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonra hiç düşünmeden Plekavica yani Boşnak köftesi sipariş ettim. Bu gergin, yağlı, altındaki ekmekle bütünleşmiş kocaman köftenin damağıma bayram ettirdiğini söylesem kesinlikle yalan olmaz sevgili dostlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boşnjak Burek & Pita Karaköy ziyaretimde altın vuruşu şekerpareyi andıran ama bana daha yoğun gelen Hacı Makule ile az şerbetli Boşnak Baklavası’nın hoş bir kombinasyonu ile yaptım. Doğal olarak mekanda trileçe vardı, lakin bir süredir sürekli yediğimiz bu tatlının artık damaklarımızda bir doygunluk yarattığından mı nedir, canım sipariş etmek istemedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Netice itibariyle Boşnjak Burek & Pita Karaköy, ziyaret etmekten keyif aldığım, köftesi, mantısı, çorbaları, fasülyesi ve özenli servisi ile bana mutluluk veren bir lokantaydı. Fiyatlarının da hesaplı olduğunu özellikle belirtmeliyim. Karaköy’ün yeni bir cazibe merkezi kazandığını rahatlıkla söyleyebilirim burada yedikten sonra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boşnjak Burek & Pita Karaköy
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi,
Kemankeş Caddesi, Kılıç Ali Paşa Medresesi Sokak,
No 11/A, Beyoğlu, İstanbul

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This