Fahham Kuruçeşme Neden Beni Hayrete Düşürdü?

32 Shares
32
0
0
Fahham Kuruçeşme Kızarmış Kalamar
Fahham Kuruçeşme Kızarmış Kalamar

BOĞAZ’IN KIYISINDA SÜRPRİZ FAKTÖRÜ

Fahham Kuruçeşme ile ilgili olarak daha önce bir kahvaltı yazısı kaleme almış, bu yazımda, aslında çok geniş bir menüleri olduğunu ve bu listenin değerlendirmesinin başka bir makaleye konu olması gerektiğini belirtmiştim. İşte şimdi sıra, bu paylaşımı yapmaya geldi sevgili dostlar!

Mekanın insanı büyüleyen bir Boğaz manzarası olduğunu daha önce paylaşmıştım sizlerle. Buraya güneşli bir günde bakıp hayale dalmanın çok olası bir durum olduğunu vurgulamış, yaptığım ziyaretten ötürü hissettiğim mutluluğu ortaya koymuştum.

Ama beni hayrete düşüren bu manzara değildi. Beni şaşırtıp, durumu sorgulamaya iten, İstanbul’da hem eşdeğerlerini, hem de zaman zaman daha iyileri bulabildiğimiz bu atmosfer değildi. Beni bu yazıyı yazmaya iten, mekanın sunduğu çeşit çeşit yemeklerdi!

Beni tanıyanlar bilir, çok çeşitli yemeklerden oluşan ansiklopedik menüleri hiç sevmem. Bistro tarzı bu yaklaşım “ortalama”yı hedeflediği için, bendeniz de ortalama yemekten hoşlanmadığım için karşı çıkarım bu sunum şekline.

Uzun zamandır ilk defa, bir mekanı ziyaret edip bu kadar çok yemek deneyimledikten sonra, yediklerimin hemen hepsinden keyif aldığımı itiraf etmem gerekiyor.

Pratikte imkansız bulduğum bir şeyi başardıkları için de Fahham Kuruçeşme’nin sahiplerini ve şefini tebrik ediyorum. Bu kadar ayrı telden çalıp, hemen hepsi kaliteli ve lezzetli yemekler sunmak inanılmaz bir çalışmanın ve emeğin ürünü olmalı.

Yani sözün özü, “insan hayret ediyor” !

PEKİ NELER YEDİM?

Saymakla bitmez, ama dilimin döndüğü, belleğimin izin verdiği ölçüde, tattıklarımı paylaşmaya gayret edeceğim:

Humus
Patlıcan Salatası
Muhammara
Domates ve Mozarella Burrata
Peynirli Çoban Salata
Kinoa Salatası
Kızarmış Kalamar
Karides Tempura
Trüf Yağlı Patates Kızartması
Teksas Usülü Tavuk Quesadilla
Dana Sırt
Lokum
Rib Eye Steak

Fahham Kuruçeşme Humus
Fahham Kuruçeşme Humus
Fahham Kuruçeşme Patlıcan Salatası
Fahham Kuruçeşme Patlıcan Salatası
Fahham Kuruçeşme Ekmekler
Fahham Kuruçeşme Ekmekler
Fahham Kuruçeşme Peynirli Çoban Salatası
Fahham Kuruçeşme Peynirli Çoban Salatası
Fahham Kuruçeşme Muhammara
Fahham Kuruçeşme Muhammara
Domates ve Mozarella Burrata
Domates ve Mozarella Burrata
Teksas Usülü Tavuk Quesadilla
Teksas Usülü Tavuk Quesadilla
Lokum
Lokum
Karides Tempura
Karides Tempura
Fahham Kuruçeşme Kızarmış Kalamar
Fahham Kuruçeşme Kızarmış Kalamar
Rib Eye Steak
Rib Eye Steak

Bu menüye baktığınızda tüm ürünlerin ne kadar farklı kökenlerden geldiklerini göreceksiniz doğal olarak. Benim kişisel kanaatim, canım istediğinde buraya steakhouse muamelesi yapabileceğim, içimden geldiğinde ise dünya mutfağı ürünleri sunan bir lokanta gibi davranabileceğim diyebilirim.

Bu özgürlük çok hoşuma gitti. Bunun temel sebebi lezzet kalitesinin yüksekliğiydi tabii ki.

EKSİK KALAN: TATLILAR

Üzülerek belirtmeliyim ki, tadım deneyiminin belirli bir noktasında kalkmam gerektiği için mekanın sunduğu tatlıları deneyemedim. Bu konuda düşüncelerimi paylaşmak için belki üçüncü bir ziyaret gerçekleştirmem gerekecek.

Bunu neden mi yazdım? Tatlıları yiyenlerin olumlu yorumları yüzünden. Mekanın iddialı olduğu konulardan bir tanesi de bu çünkü.

Ayrılırken verdikleri hediye paketinin içindeki makaronları mideye indirdiğim anda hissettiğim mutluluğun uzun süre devam ettiğini vurgulamam lazım!

SONUÇ:

Mekanda nargile sunulduğunu ekleyelim. Tütünle hiç ilişkisi olmayan benim gibi bir insan için uzak bir detay, ama ilgilenenler için önemli bir bilgi olabilir.

Benim tavsiyem Fahham Kuruçeşme‘yi ziyaret etmeniz yönünde, zira güzel manzara ve yemeklerden mahrum kalmanızı istemem.

Gerek kahvaltısı, gerek ana yemekler, gerekse o makaronlar için buna değer!

Fahham Kuruçeşme
Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi,
No 91, Beşiktaş, İstanbul

Fahham Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

32 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Rudolf Karaköy

Rudolf Karaköy, ünlü şef Rudolf Van Nunen‘in geçen sene açtığı, uzun zamandır ziyaret etmeyi planladığım, lakin araya giren…

Kilimanjaro Bomontiada

Ne kadar kızacak olursanız olun, “Geçen gün yeni bir keşifte bulundum” diye başlayacağım söze. Aslında keşfimin, sağır sultanın…

Backyard Bistro

Backyard‘ın yeni yapılanması içinde, “Backyard Bistro” adını alan lokantanın son menüsünün tadımı için bir Mekanist etkinliğinde buluştuk geçen…

Zencefil

Tuhaf davranışlarım, insanlara biraz sert gelen söylemim ve etobur tipimin gösterdiğinin aksine sebze ve meyveye karşı değilim ben.…

Beymen Brasserie

Beymen Brasserie, birkaç defa oturduğum, her seferinde çay-kahve içerek bir-iki tatlıyı mideye indirdiğim bir mekandı geçen güne kadar.…