Grandma Akmerkez

Grandma Akmerkez

Etiler bölgesinin Bağdat Caddesi’ni andıran sıkıntılı bir dönemi oldu son bir yıl içinde. Dükkanların kapanması, lokantaların kepenk indirmesi ve tatsız bir atmosferin göze çarpması “Acaba işler daha kötüye mi gidecek?” endişesini beraberinde getirdi.

Fakat pek öyle olmadı. Son zamanlarda yeni mekanların açıldığını, hareketin arttığını ve hem gastronomik, hem de ticari olarak güzel işler yapıldığını söylesek pek de yanılmış olmayız.

Bu yeni hareketin içinde, hiç şüphesiz bu ay açılan Grandma Akmerkez‘in önemli bir rolü olacağını söyleyebiliriz. Hem Akmerkez’in içinden, hem de dışında girilebilen bu mekanı, her şeyden önce sunduğu atmosfer ile çok beğendim.

Havadar, geniş, ferah, mutluluk verici bir mekan burası. Tasarımında insanı dinlendiren, ülkenin sıkıntılarından, kentin kaosundan koparan bir yan var. Grandma Akmerkez, nefes almaya gidebileceğimiz bir lokanta-cafe olmuş desem yanılmış olmam herhalde sevgili dostlar.

Önce Nişantaşı’nda açılan Grandma, ardından Bebek’te açılan Grandpa’nın öyküsünü bilen biliyor. Yine de ben biraz dokunayım buranın tarihçesine. Öncelikle olayın arkasında Ceyda Köse var. Anneannesinin köyde taş fırında yaptığı ekmeklerin tarifinden yola çıkarak 2009 senesinde ilk denemesini yapıyor Ceyda Hanım. İşler iyi gidiyor tahmin edersiniz ki.

Aslında İstanbul’daki mekanlara ürün sağlamak üzerine kurgulanmış iş planı, Teşvikiye’de showroom niteliği taşıyacak bir dükkan açılmasıyla biraz farklı bir yöne doğru evriliyor. Grandma Nişantaşı’nın o bölgede fanatiklerini yaratmasıyla birlikte, bir dükkan Bebek’e, bir tane de Etiler’e açılıyor.

Burada pek çok ürün var, ama öyküden de anlayabileceğiniz üzere, işin sırrı hep ekmekte. Bunu unutmamak ve o nefis ekşi mayalı ekmeklerini övmek lazım.

Granma Akmerkez’in insanı yükselten ortamında pek çok şey yapabilirsiniz. Kahve içer, tatlı yersiniz mesela. Ya da bildiğiniz sebze ağırlıklı, sıcak ya da soğuk tencere yemeklerine uzanabilirsiniz öğlenleri.

Grandma Akmerkez Köfte

Grandma Akmerkez Köfte

Grandma Akmerkez Nohut

Grandma Akmerkez Nohut

Benim gibi sandviç meraklısı bir kimseyseniz de mekanın soğuk-sıcak sandviç, ekmeküstü ya da bagel çeşitlemeleri arasında bir yolculuğa çıkarsınız. Benim için sandviç üst-kültürün en önemli mihenk taşlarından birisidir açık konuşmak gerekirse. Grandma Akmerkez’de bu kültürü bulduğumu memnuniyetle vurgulayabilirim.

Özellikle burada mideye indirdiğim rozbifli, karamelize soğanlı ekmeküstü gerçekten çok lezzetliydi diyebilirim. Buna ek olarak somon fümeli, otlu krem peynirli ekmeküstü, domates soslu köfte ve mozarellalı ıslak sandviç, bagel, eski Kars kaşarı ve rokalı Croissant da deneyimledim.

Grandma Akmerkez Rozbifli Ekmeküstü

Grandma Akmerkez Rozbifli Ekmeküstü

Grandma Akmerkez Somonlu Ekmeküstü

Grandma Akmerkez Somonlu Ekmeküstü

Grandma Akmerkez Kars Kaşarlı Kruvasan

Grandma Akmerkez Kars Kaşarlı Kruvasan

Sözün özü, çok hoş bir ortamda, son kertede Avrupai bir yemek deneyimi ile zaman geçirip bir de üstüne çalışma imkanı buldum. Bunu da ekleyelim, ofis dışı bir ortamda çalışmayı sevenler için biçilmiş kaftan Grandma Akmerkez’in ortamı.

Bu lokantanın Etiler bölgesi için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyor, uğramanızı tavsiye ediyorum sevgili dostlar.

Grandma Akmerkez
Nisbetiye Mahallesi, Nisbetiye
Cd No:56, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This