Kilimanjaro Bomontiada

54 Shares
54
0
0

Ne kadar kızacak olursanız olun, “Geçen gün yeni bir keşifte bulundum” diye başlayacağım söze. Aslında keşfimin, sağır sultanın duyduğu, atı alanın Üsküdar’ı geçtiği bir durumu işaret ettiğini daha en baştan söyleyeyim. Giden gitti, bilen biliyor, ama bendeniz Kilimanjaro Bomontiada‘ya daha yeni adım attım. Dumurla karışık hedonist duyguların istilasına uğrayan bedenim yeni yeni kendine gelirken de, çok vakit kaybetmeden, mekana dair yazımı çiziktiriverdim.

Bir defa, Bomontiada harika bir ortam. Zamanında, -yaşı tutanlar bilir- hafif baharatlı sarışın bir bira olan efsanevi “Tekel Birası”nın üretildiği Tarihi Bomonti Bira Fabrikası‘nı  mesken tutan birkaç lokantadan birisi Kilimanjaro Bomontiada. Burası tarih kokan bir binanın farklı kanatlarına konuşlanmış mekanların görkemli bir avluyu seyrettiği masalsı bir atmosfer bana kalırsa. Görmediyseniz büyük kayıp diyebilirim.

Öte yandan Kilimanjaro Bomontiada, ayrı bir alem. Açık bölümü biraz küçük olsa da, kapalı salonu bir hayli geniş. Geniş pencelerden avluya bakarken tarihle kucaklaşıyor adeta insan. Ahşabın hakim olduğu dekorasyon insanı içine alıp senaryonun bir parçası yapıveriyor hemen.

Mutfağını değerlendirmek istediğimde, bir uçta sokak lezzetlerinin, öte uçta fine-dining konseptinin bulunduğu gastronomik tablonun iki ucuna da yakın bulmadığımı söyleyebilirim. Bana kalırsa Kilimanjaro Bomontiada’nın yemekleri daha çok “comfort food” felsefesine yaklaşıyor. Yani insana kendini mutlu hissetttiren, bir yandan sofistike bir lezzete sahipken, öte yandan karmaşık deneyselliklere pas vermeyen, iyi bir mutfak bu. Yediğim her tabakta “iyi ki gelmişim buraya” dediğimi anımsıyorum. Bir lokanta müşterisine daha fazla ne verebilir bilmiyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yediklerim içinde kıvamına bayıldığım, ev yapımı patates cipsi ve yeşillik ile servis edilen Dana Tartar‘ın tadı resmen damağımda kaldı. Enfes patates cipsinin üzerine sürdüğüm tartarın damağımda yarattığı renk cümbüşü, birçok mekanda yediğim çiğ etlerin ciddi şekilde önünde yer alıyordu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Girizgah faslının bir diğer yıldızı da, hiç tartışmasız elma, nane ve fesleğenle servis edilen soğuk levrek salatasıydı. Menüde Elmalı Levrek ismiyle arz-ı endam eyleyen bu güzelliğin hafifliği ve dengeli lezzeti beni sonraki tabaklara hazırladı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İsli toz biber ve “lime” kabuklu, yanında kıvamlı bir tarator ile servis edilen Çıtır Kalamar, tatlı Trakya acukası ile masaya gelen, fıstık, kişniş ve eski kaşarlı Tavuk Köfte ve ekşi mayalı ekmek üzeri, elmalı maydanoz salatası ile getirdikleri Izgara Ciğer de giriş sıcaklarının müthiş aktörleriydi Kilimanjaro Bomontiada’da. Kalamar’ın porsiyon büyüklüğü müthişti. Tavuk köftenin harcı büyüleyici, ızgara ciğerin ise hemen her yanı dört dörtlüktü. Uzun zamandır yediğim en müthiş ciğeri burada mideye indirdim desem yeridir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ana yemek vakti geldiğinde ise Organik Çıtır Tavuk Kalça ve taze patates ve kekikli süzme yoğurtla servis edilen ev yapımı Köfte deneyimle fırsatım oldu. Tavuk sevgisi minimum seviyede seyreden bir vatandaş olan bendenizin ağzının bir karış açık kalmasına neden olan bu yemeğin önünde sadece şapka çıkartıyorum sevgili dostlar! İnsanı baştan çıkaran çıtırlığın arka planında karşınıza çıkacak, harika bir marinasyondan geçmiş, yumuşacık tavuk etine bayılacaksınız. Köfteye gelince, bana kalırsa eli yüzü düzgün bir köfte olsa da, şu ana kadar saydığım yemekler içinde en zayıf halka oydu diyebilirim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Unutmadan ilave edelim, buraya 3-4 kişi gittiğiniz zaman, “ortaya büyükler” kategorisinden Firik Pilavlı Çıtır Tandır, Kemikli Dana Antrikot ve Odun Ateşinde Pişmiş Baharatlı Şaraplı Kum Midyesi de sipariş edip keyfinize bakabilirsiniz.

Tatlılardan ise Tahinli Ballı Chox deneyimledim Kilimanjaro Bomontiada’da ve yerken gerçekten keyif aldım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Benim nezdimde bu lokanta gerçekten insanı çeken bir şeyler taşıyor sevgili dostlar. Şef Mustafa Otar tarafından tasarlanan menünün, mevsimsel dokunuşlarla, yıl boyunca birkaç defa değişim geçirdiği ve bundan sonra da değişeceği bilgisi aldım ayrıca. “Yaşayan menü” konsepti gerçekten hoşuma gitti. Bütün mekanlara bu derecede aktif olmayı tavsiye ederim.

İyi bir lokantada, sizi tatmin edecek bir yemek yemek isterseniz Kilimanjaro Bomontiada gitmeniz gereken bir adres kesinlikle!

Kilimanjaro Bomontiada
Şişli Merkez › Merkez Mahallesi, Birahane Sokak,
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Kilimanjaro Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

54 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

1924 Rejans Restaurant

TOKİSTANBUL Bugün eski İstanbul’dan pek bir şey kalmadı elimizde. “Nerede Direklerarası’ndaki o eski Ramazanlar?” gibisinden bir şeyler geveleyip,…

Mürver Restaurant : İstanbul’un En İyisi

Mürver Restaurant hiç şüphesiz İstanbul'un en keyifli, lezzetli ve başarılı restoranı. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tatlardaki istikrar ve ustalık, her ziyaret edişimde beni şaşırtıyor. Novotel'in tepesindeki bu muhteşem manzaralı mekanı en kısa sürede ziyaret ediniz.
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.