TEDİRGİNLİKLE BAŞLAYAN MÜRVER RESTAURANT ZİYARETİ

Mürver Restaurant

Mürver Restaurant

Mürver Restaurant, derin tedirginlikler ve önyargılar taşıyarak ziyaret ettiğim bir lokanta olarak kişisel tarihçemde yerini aldı sevgili okurlar.

Bunun başlıca sebebi, tamamen çocuksu bir psikolojiye bağlı olarak, başında “mü” olan tüm Karaköy mekanlarına duyduğum önlenemez antipatiydi. En son Münferit’te yaşadığım büyük düş kırıklığının da bunda payı vardı kuşkusuz. Hatta aklımdan, “bu tarz mekanlara gidenler için yeni bir mekan ismi önerisi bile geçirmiştim” : MÜSTEHAK…

İkinci sebep ise, daha elle tutulur bir şekilde, Mürver Restaurant’ın Şefi Yılmaz Öztürk’ün yer yer sürprizli bulduğum mutfak anlayışına biraz mesafeli oluşumdu. Kendisini çok başarılı bulmak ile birlikte tütsülenmiş etin üzerine bitter çikolata sos döken deneysellikle yıldızım barışmadığı için tedirgindim.

Mürver Restaurant’ta yedikten sonra kapıdan adımımı atarken hissettiğim tüm duygular kayboluverdi sevgili okurlar. Mekanın yemek seçkisi, atmosferi, servis kalitesi, manzarası, dekorasyonu, damağı alt üst eden lezzetleri beni benden aldı tabir-i caizse.

GENÇ, DİNAMİK VE LEZZET DOLU BİR LOKANTA

Açılalı iki aydan fazla zaman olan Mürver Restaurant, Karaköy Novotel‘in üst katında hizmet veriyor ve tahmin edersiniz ki, harika bir manzarası var. Bu manzaraya ne kadar bakarsa baksın doyamıyor insan. Karaköy’ün tüm güzelliklerini kucaklayan bu atmosfer için on numara verelim daha baştan.

Yapılan eleştirilerin aksine oturma düzeninde bir sıkışıklık görmedim ben. Gayet ferah ve rahat oturulan bir bir düzen söz konusu. Açık kısım bol manzaralı, kapalısı da bana kalırsa bu manzaradan pek mahrum kalmıyor. Nefis bir açık mutfakta, yapılan tüm çalışmaları görebiliyorsunuz. Taş fırınları efsane görünüyor. Kullanılan etlerin sergilendiği vitrin ise çok şık ve davetkar bir sunum oluşturuyor.

Açık Mutfak

Açık Mutfak

Mürver Restaurant - Odun Fırını

Mürver Restaurant – Odun Fırını

Mürver Restaurant’ta servis sıcak, samimi, süratli ve bilgilendirici. Burada soru sorduğunuz zaman boş bakan servis elemanları ya da gülmeyen bir yüz ile karşılaşmıyorsunuz. Bana kalırsa bir lokanta için, daha yemeklerinin tadına bakmadan bile büyük artı teşkil ediyor bu durum.

Daha önce belirtmiştim; Şef Yılmaz Öztürk burada, ama Mehmet Gürs‘ün mutfak danışmanlığı ile bir çalışma yapıldığını da ayrıca vurgulamamız gerekiyor. Türk gastronomi dünyasının önder figürlerinden birisinin dokunuşları olduğu zaman, mekanın başarı şansı elbette yüksek oluyor.

MÜRVER RESTAURANT MENÜSÜ: HER ADIMDA BAŞTAN ÇIKARICI

Öncelikle belirtelim, mekanın kurgusuna göz attığınızda Boğaz’a karşı şarap yudumlanacak bir mekan izlenimi uyandırıyor insanda. Buna itirazım yok. Zaten kişisel gözlemim, insanların burada şarap içtikleri yönünde. Lakin menüye göz attığımda, burada rakı ile devam etmenin daha doğru olduğuna karar verdim. Sizlere de tavsiyem eşlikçi olarak aslan sütünden şaşmamanız yönünde.

Yemeğin başında enfes bir tarama sipariş ettim. Menüde gördüm mü affetmediğim bu güzelliği tam istediği gibi yapmışlardı. Çok sıvı, ya da pek katı olmayan ortada bir yerdeydi kıvamı. Bazı bünyelere tuzlu gelebileceğini şimdiden söyleyelim, lakin tarama dediğin de öyle bir şeydir… Yanındaki çıtır hamura da bayıldım ayrıca.

Mürver Restaurant - Tarama

Mürver Restaurant – Tarama

Sonra kendimden geçmeme sebebiyet veren bir Dana Dil ile bir süre dünyayla ilişkim kesildi. Ağzımda lokum gibi dağılan bu etin hayatımda yediğim en güzel yemeklerden birisi olduğunu sevinç ve heyecanla paylaşmama izin verin sevgili dostlar. Mucidine tebrikler!

Mürver Restaurant - Dana Dil

Mürver Restaurant – Dana Dil

Beklenmedik bir darbe de mücverden geldi Mürver Restaurant’ta. Mücverin böylesi lezzetli olabileceğini hiç bilmezdim diye şiir yazasım geldi o küçük bombalar damağımda infilak ederken. Yanında ki sosu da muazzam bir tokat gibi indi yanağıma.

Mürver Restaurant - Mücver

Mürver Restaurant – Mücver

Beylerbeyi Göbek Rakısı’nı yudumlarken ahtapot ızgara ve kalamar ile şenledirdim gecemi. Kalamar bir adım öne çıktı bu yolculukta. Neden bilmiyorum, bu kadar güzel yemekle uzun süredir karşılaşmayan bünyem titredi, kendine gelmeye çabaladı. Çok yemiştim, ama daha ana yemek faslı vardı. Yine de hazırdım maratona.

Mürver Restaurant - Ahtapot Izgara

Mürver Restaurant – Ahtapot Izgara

Mürver Restaurant - Kalamar

Mürver Restaurant – Kalamar

ANA YEMEKLER: FENER KAVURMA VE TRAKYA KIVIRCIK

Ne diyelim, bir balık, bir et söyleyelim ve iyi olanın kazanması için dua edelim. Benim nezdimde uzun uzun pişmiş Trakya Kıvırcık galibi oldu bu rekabetin, lakin suyuna şamandıra yaparak zevk-ü sefaya daldığım Fener Kavurma da ayrı bir nefasetti diyebilirim.

Fener Kavurma

Fener Kavurma

Fenerin bamyalı olduğunu, kıvırcığın yanında mesir macunlu firik pilavı verdiklerini ilave edelim mutlaka. Neticede büyük bir lezzet patlamasına hazır olun burada yemek yerken.

Trakya Kıvırcık

Trakya Kıvırcık

Bunların üzerine de -benden söylemesi- bir sütlaç sipariş edin hiç düşünmeden. Çok iyi gelecek, sözüme güvenin.

SONUÇ: BAYILDIM MÜRVER RESTAURANT’A

Ne desem boş… Bence son senelerin en iyi lokantası burası İstanbul’da. Tasarlayanları ve emeği geçenleri tebrik edelim.

Gitmeyenlere de ne büyük kayıp olduğunu bir kez daha söyleyelim!

Mürver Restaurant
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi,
İETT Karaköy Durağı 57-59, 34425 Beyoğlu/Istanbul

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This