Rocca Brasserie Raffles

30 Shares
30
0
0

Rocca Brasserie , yakın zamanda, otelin yeni executive chef’i Omar Mosquera Mallen‘in önderliğinde, yeni bir felsefe ve dokunuşla oluşturulan menüsüyle karşıma çıktı.

Akdeniz mutfağının daha çok doğu ve güney kısımlarından esinlenen yeni menüsünü deneyimlediğimde ise,  Raffles İstanbul‘da Arola‘dan sonra, Rocca Brasserie’nin de kimliğine kavuşmasıyla taşların iyice yerine oturduğunu gördüm.

Son dönemde “ülkesel”den ziyade “bölgesel” mutfakların ön plana çıktığı işletmelerin iyi ürünler ortaya koyduğuna zaten tanık oluyorduk. “Bölgesel”den bir kademe yukarı çıktığınızda ortaya çıkan “global” mutfak menüleri ise, ne yazık ki giderek daha karmaşık hale gelmekteydi. Bu son gelişmeyle, benim için İstanbul’da bölgesel mutfak kategorisinin iyi temsilcilerinden biri olan Go Meso’nun yanına Rocca Brasserie de ilave oldu.

Açılışı taze portakal, turp ve tarçın sos ile servis edilen Portakal ve Turp Salatası ile yaptık Rocca Brasserie’de. Turp ve portakalın birbirini dengeleyen tatlarının hiç de tezat oluşturmadan, “zarif” bir açılış yaptığına tanık oldum bu yemeği yerken.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ardından bendenizin damağında “yasaklılar” değil belki, ama “hoş görülmeyenler” listesinde sağlam bir yere sahip olan Tabule ile devam ettik. Bulgur salatasının çeştli sebzeler, maydanoz, nane ve bol limon ile harmanlandığı bu girizgah, benim için kabul edilebilir nitelikteydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ardından hayatımda yediğim en güzel Humus’u mideye indirdim Rocca Brasserie‘de. İçindeki kavrulmuş nohutlara tek kelimeyle bayıldım. Bu birliktelik kimin icadıysa şapka çıkartıp yemeğimin keyfine daldım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonra sıra ceviz ve sebze ile doldurulmuş patlıcan’dan oluşan Betingan’a geldi menüde. Yine zarif ve damakta insanı yormayan, güzel bir çalışmaydı. Lakin humustan hemen sonra geldiği için biraz oun gölgesinde kaldı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve sıra bir başyapıta gelmişti sevgili dostlar. Humus’un etkisinden henüz kurtulmuştum ki, peynir ve sebzeler ile doldurulmuş Kabak Çiçeği Dolması geliverdi masaya. Benim için Rocca Brasserie’de yediğim en muhteşem şey buydu açık konuşmak gerekirse. Her lokantada sipariş ettiğim kabak çiçeği dolmasının kızartma halini ilk defa deneyimlediğimden olsa gerek, her şeyi unutup büyük bir şaşkınlık ve mutlulukla yemeğe dalıverdim.,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Benim gibi Boğaz kökenli vatandaşlar için normal şartlarda dolgu malzemesinden öteye gitmeyen levrekle yapılmış bir yemek getirdiler sonra. Patates ve biberiyeli kiraz domateslerle servis edilen Izgara Levrek, damağımda o kadar zarif, o denli ipeksi bir dokunuş bıraktı ki, o güne dek levrekle ilgili biriktirdiğim pek çok düşünceyi neredeyse unutacak hale geldim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Altın vuruşu, patlıcan, çamfıstığı ve nar ile servis edilen kuzu kol, ya da menüdeki ismiyle Kuzu Muttabal ile yaptık Rocca Brasseri’de. Dengeli, uzun süre pişirilmiş, dokunduğunuzda lime lime olan bu eti büyük bir keyifle mideye indirdim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Finalde ise, Raffles Patisserie‘den baştan çıkarıcı lezzetler süsledi masayı. Gördüğünüz ekler ise benim favorimdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonuçta, Rocca Brasserie yeni şef ve yeni menü ile, bana kalırsa tam da olması gerektiği noktada ve şekilde, müşterilerine hizmet veriyor. Mutlaka denemelisiniz!

Rocca Brasserie
Raffles İstanbul, Zorlu Center AVM, Balmumcu Mahallesi,
Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, İstanbul

Rocca - Raffles İstanbul Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

30 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
The Steeve By İsmet Saz İç Mekan

The Steeve By İsmet Saz : Kanyon’daki Yeni Yıldız

The Steeve By İsmet Saz şehrimizde yeni açılan, İspanyolların tapas mantığıyla hazırlanmış yemeklerin sunulduğu çiçeği burnunda bir lokanta. Bana kalırsa başarılı olacağı, yolunun açık olduğu şimdiden garanti. Kanyon'a gittiğinizde, İntema Yaşam'a mutlaka uğramalı ve bu lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Divan Pub – Erenköy

Çocukluğumun efsanelerini yazmayı seviyorum ben. Divan Pub da, sürekli usuma düşen böyle bir fikir işte. Seksenli seneleri düşündüğümde,…

Cafe Wien

Romantik bir edayla Kalamış aşığı olduğuna inanan ve zaman zaman da kendini Beyoğlu çocuğu olarak tanımlayan bir zat,…

Neolokal

“The artist is the creator of beautiful things” (Sanatçı güzel şeylerin yaratıcısıdır) – Oscar Wilde Oscar Wilde’ın başyapıtı…