Shangri-La Bosphorus’ta Fas’tan Gelen Lezzet Menüsü

33 Shares
33
0
0
Kuzu Tajin
Kuzu Tajin

Sevgili Dostlar,

22 Nisan gününe kadar Shangri-La Bosphorus‘ta Fas mutfağının nadide yemeklerinin sunulduğu günler devam edecek. Ben gidip denedim, sizlerin de denemesini tavsiye ederim bu güzel mutfağı.

Fas mutfağında baharatların hakimiyetini hissediyor insan. Sarmısak ve kişnişin yer yer ön plana çıktığını söylesek pek de yanılmış olmayız sanırım.

Türk mutfağını andıran yanları olsa da, bana kalırsa özellikle baharatın kullanımı ayırt edici bir yan katıyor burada deneyimlediğim yemeklere.

Sizler de bu deneyimin bir parçası olmak isterseniz, pek sevdiğimiz Shangri-La Bosphorus’un IST TOO isimli lokantasında soluğu alabilirsiniz hemen.

Ben bu menünün içinden Harira çorbası ile başladım  macerama. İçinde kuzu eti, kişniş, nohut olan bol malzemeli çorbayı pek beğendim. Biraz doyurucu ama, bunu söylemem gerekiyor. Bir de yanında getirdikleri muhteşem pidelerin hepsini götürmemek için kendimi çok zor tuttuğumu ayrıca vurgulamam lazım.

Harira Çorbası
Harira Çorbası
Pide
Pide

Ardından soğuk başlangıçlar kategorisinden Zaalouk ismini verdikleri patlıcan salatası ve Fas usülü biber şakşukanın tadında baktım. Türk damak zevkine en yakın yemekler bunlardı diyebilirim rahatlıkla

Şakşuka
Şakşuka

Sıcaklar içinde bol baharatlı, yufkaya sarılı tavuk pastille ve yine yufkaya sarılı deniz mahsülleri pastille ile devam ettim yoluma. İkinci çok daha fazla beğendim, nefes almadan mideye indirdim tabir-i caizse. Üstüne bir de acılı charmoula soslu karides gelince iyice mutlu oldum. Kıymalı bahar sarması adıyla servis ettikleri “spring roll” tarzı börek de bonus oldu.

Tavuk Pastille
Tavuk Pastille
Kıymalı Bahar Sarması
Kıymalı Bahar Sarması
acılı charmoula soslu karides
acılı charmoula soslu karides

Ana yemek faslında Tavuk Tajin – Fas usülü tavuk güveci, erik ve bademli Fas usülü kuzu güveci – Kuzu Tajin geldi. Bana kalırsa kuzu güveç, bizim bildiğimiz kuzu inciğin yapılışına bir hayli yakın ve lezzetliydi. Ayrıca bir de bunların üzerine Karışık Fas Kebabı yiyince keyfim iyice tavan yaptı diyebilirim.

Tavuk Tajin
Tavuk Tajin
Kuzu Tajin
Kuzu Tajin
Karışık Fas Kebabı
Karışık Fas Kebabı

Finalde fıstıklı muhallebi ve vanilyalı dondurma ile gelen Basbousa ağzımı iyice tatlandırdı ve altın vuruş yaşattı bana.

Fıstıklı Muhallebi
Fıstıklı Muhallebi
Basbousa
Basbousa

Benim nezdimde  çok hoş, farklı güzel bir deneyimdi Shangri-La Bosphorus’ta yasadığım Fas mutfağı tecrübesi. Sizlere de tavsiye ederim.

Shangri-La Bosphorus, İstanbul
Sinanpaşa Mah, Hayrettin İskelesi Sok,
No.1,Beşiktaş, İstanbul, 34353, Türkiye
Tel (90 212) 275 8888

33 Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mancar Restaurant

Bugün sizlere hem Alaçatı’da deneyimlediğim Mancar Restaurant‘tan “biraz” bahsederken, hem de kendi kişisel zevklerim hakkında ahkam keseceğim. Bugünün…
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.

Moda Deniz Kulübü

Bizim mahallenin tam karşısında yatıp uzanan güzeller güzeli Moda’daydık geçen akşam. Kalamışlı olmanın en muhteşem yanı, belki de…