Kuzu Tajin

Kuzu Tajin

Sevgili Dostlar,

22 Nisan gününe kadar Shangri-La Bosphorus‘ta Fas mutfağının nadide yemeklerinin sunulduğu günler devam edecek. Ben gidip denedim, sizlerin de denemesini tavsiye ederim bu güzel mutfağı.

Fas mutfağında baharatların hakimiyetini hissediyor insan. Sarmısak ve kişnişin yer yer ön plana çıktığını söylesek pek de yanılmış olmayız sanırım.

Türk mutfağını andıran yanları olsa da, bana kalırsa özellikle baharatın kullanımı ayırt edici bir yan katıyor burada deneyimlediğim yemeklere.

Sizler de bu deneyimin bir parçası olmak isterseniz, pek sevdiğimiz Shangri-La Bosphorus’un IST TOO isimli lokantasında soluğu alabilirsiniz hemen.

Ben bu menünün içinden Harira çorbası ile başladım  macerama. İçinde kuzu eti, kişniş, nohut olan bol malzemeli çorbayı pek beğendim. Biraz doyurucu ama, bunu söylemem gerekiyor. Bir de yanında getirdikleri muhteşem pidelerin hepsini götürmemek için kendimi çok zor tuttuğumu ayrıca vurgulamam lazım.

Harira Çorbası

Harira Çorbası

Pide

Pide

Ardından soğuk başlangıçlar kategorisinden Zaalouk ismini verdikleri patlıcan salatası ve Fas usülü biber şakşukanın tadında baktım. Türk damak zevkine en yakın yemekler bunlardı diyebilirim rahatlıkla

Şakşuka

Şakşuka

Sıcaklar içinde bol baharatlı, yufkaya sarılı tavuk pastille ve yine yufkaya sarılı deniz mahsülleri pastille ile devam ettim yoluma. İkinci çok daha fazla beğendim, nefes almadan mideye indirdim tabir-i caizse. Üstüne bir de acılı charmoula soslu karides gelince iyice mutlu oldum. Kıymalı bahar sarması adıyla servis ettikleri “spring roll” tarzı börek de bonus oldu.

Tavuk Pastille

Tavuk Pastille

Kıymalı Bahar Sarması

Kıymalı Bahar Sarması

acılı charmoula soslu karides

acılı charmoula soslu karides

Ana yemek faslında Tavuk Tajin – Fas usülü tavuk güveci, erik ve bademli Fas usülü kuzu güveci – Kuzu Tajin geldi. Bana kalırsa kuzu güveç, bizim bildiğimiz kuzu inciğin yapılışına bir hayli yakın ve lezzetliydi. Ayrıca bir de bunların üzerine Karışık Fas Kebabı yiyince keyfim iyice tavan yaptı diyebilirim.

Tavuk Tajin

Tavuk Tajin

Kuzu Tajin

Kuzu Tajin

Karışık Fas Kebabı

Karışık Fas Kebabı

Finalde fıstıklı muhallebi ve vanilyalı dondurma ile gelen Basbousa ağzımı iyice tatlandırdı ve altın vuruş yaşattı bana.

Fıstıklı Muhallebi

Fıstıklı Muhallebi

Basbousa

Basbousa

Benim nezdimde  çok hoş, farklı güzel bir deneyimdi Shangri-La Bosphorus’ta yasadığım Fas mutfağı tecrübesi. Sizlere de tavsiye ederim.

Shangri-La Bosphorus, İstanbul
Sinanpaşa Mah, Hayrettin İskelesi Sok,
No.1,Beşiktaş, İstanbul, 34353, Türkiye
Tel (90 212) 275 8888

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This