Lipa Restaurant : Ama Bu Çılgınlık Sevgili Dostum!

40 Shares
40
0
0
Lipa Restaurant - Kuru Et
Lipa Restaurant – Kuru Et

DERE TEPE DÜZ GİTTİM, LİPA RESTAURANT’TA ALDIM SOLUĞU

Yeme içmeyi gerçekten seviyorsanız, hele de yaşamdan keyif almak sizin için önemli bir öncelikse, o zaman bazı mesafeler sorun olmamalı sizler için. Biliyorum en sevdiğiniz lokanta evinizden yüz metre uzakta olan restoran İstanbul’da yaşadığınız için. Lakin bazı lokantalar var hayatta, onlar için dünyanın öbür ucuna bile gidebilir insan.

Lipa Restaurant’ın gerçeği de bu sevgili dostlar. Sadece Avrupa yakasında yaşayanlar için değil, Anadolu ahalisi için bile uzak bu lokanta. Çocukluğumda tren ile tanıdıkları ziyaret etmeye gittiğimiz Pendik’in göbeğinde, Sapanbağları denen noktada yer alıyor.

Buraya E-5 üzerindeki metro ile gelebilirsiniz en kolay. Metronun Pendik durağında inin ve minibüs ya da taksiye binerek Lipa Restaurant’ta alın soluğu. Bu yolculuğa değecek, dostunuza güvenin!

KÜÇÜK BOSNA’DA RASTLADIM SİZE!

Lipa Restaurant başka bir ülke, önceden söyleyelim. Adeta özerk bölge ilan edilmiş burada ve çok da da güzel olmuş. Ailesinin bir kolu benim gibi Bosna’nın Bar kasabasından gelmiş bir kişi için de hoş bir sürpriz oldu buradaki ahaliyi görmek.

Bölgeye farklı zamanlarda yerleşen Boşnakların uğrak yeri olmasından ötürü bunları söylüyorum tabii ki. Mekanın loş ışıkları, samimi oturma düzeni, eski ama canlı atmosferi ve insanların alışkın muhabbetleri, daha kapıdan girer girmez herkesi kucaklıyor.

Eklektik bir dokuşla insanı sarmalayan dekorasyonun ortasında kendimi çok huzurlu hissettiğimi söyleyebilirim. Bu sebepten Lipa Restaurant’ta yüzler gülüyor daima.

Lipa Restaurant - Dostlar
Lipa Restaurant – Dostlar

KLASİK MEYHANE DÜŞÜNCESİNİN DIŞINDA OLMANIN MUTLULUĞU

Lipa Restaurant’ın en güzel yanlarından birisi, artık tüm ürünlerini ezbere bildiğimiz meyhanelerimizin verdikleri yemeklerden farklı bir çok özel yemek sunması.

Sadece Boşnak mutfağının en lezzetli yemeklerini rakı ya da bira eşliğinde mideye indirmenin yaratacağı farklılık bile, burayı ziyaret etmeniz için yeterli bir sebep teşkil etmeli diye düşünüyorum.

Her defasında haydari, patlıcan salatası, acılı ezme, fava yemekten bıktıysanız özellikle, gerçekten Lipa Restaurant’ta aradığınız değişikliği bulacaksınız.

Burada Boşnak yemeklerinin usulüne uygun, insanı gerçekten doyuracak porsiyonlarla ve İstanbul standartlarında çok iyi fiyatlarla sunulduğunu da ilave edelim.

BOŞNAK MANTISI, KURU ET, BOŞNAK KÖFTESİ VE DİĞERLERİ

Önce şunu söylemeliyim. Açılışı hiç tereddüt etmeden kuru etle yapmakta fayda var Lipa Restaurant’ta. Bunu antre diye de düşünebilirsiniz. Bana kalırsa yanında sarışın bir bira ile harika gidiyor Boşnak usülü kuru et. Rakı sofrasını kurmadan bu küçük ritüeli uygularsanız çok hoşunuza gidecek, benden söylemesi.

Lipa Restaurant - Kuru Et
Lipa Restaurant – Kuru Et

Sonrasında, sofra kurulup yemekler gelmeye başladığında, bu etin ve yanında sucuğun pişirilmiş halini de sipariş edin mutlaka. Gerçekten çok lezzetli bir çeşitleme ortaya çıkıyor bu şekilde. Aynı zamanda bu kuru eti mekandan satın alabilir, evde de kullanabilirsiniz. Mesela bendeniz, kuru eti aluminyum folyonun içine domates ve yeşil biberle koyup fırına vermek suretiyle, kendimce güzel bir yemek yapıyorum.

Ayrıca kaymaklı biber turşusu diyebileceğimiz Soka ve kuru etli bulgur pilavı da söyleyin rakı eşliğinde. Sokanın damağa sıvanan lezzeti ile bulgur pilavını ağzınızda halvet ettiğinizde ortaya çıkan hoşluk, uzun süre belleğinizden silinmeyecek; bunu garanti ediyorum.

Lipa Restaurant - Soka
Lipa Restaurant – Soka

Bunlar dışında tabii assolist diyebileceğimiz Boşnak Mantısı ve Boşnak Köftesini de es geçmeyin sevgili dostlar. Her ikisi de insanı gerçekten şaşırtan lezzetler bana kalırsa. Tepside servis edilen, üzerine yoğurt koyularak mideye indirilen, içinde kıyma harcı bulunan bu mantıyı her zaman çok sevmişimdir. Lipa Restaurant’ta da gerçekten çok iyi yapıyorlar diyebilirim

Lipa Restaurant - Boşnak Mantısı
Lipa Restaurant – Boşnak Mantısı

Boşnak köftesi ise Balkan usulü köfte tam olarak. Dişe gelen, bazı okurlarımın sevdiği ev köftesinden çok farklı (bence daha lezzetli) ve kaymakla servis edilen bir güzellik. Benim için Lipa Restaurant’a gelip Boşnak mantısı ve köftesi söylemeden ayrılmak çok büyük hata olur.

Lipa Restaurant Boşnak Köftesi
Lipa Restaurant Boşnak Köftesi

Bu kadar tuzlu yemeğin üzerine ballı-cevizli muz ya da helva yiyebilirsiniz. Yanında da çay içildiğinde ritüel, bana kalırsa tamamlanmış oluyor.

BAZEN ÇILDIRMAK İYİDİR!

Ben burada yediğim yemeğe bayıldım tek kelimeyle. Hem atmosfer, hem müşteri kitlesi, hem yemeklerin lezzeti, bana gizemli bir yerde yaşadığım hayal gibi bir öykünün parçası olduğumu hissettirdi.

Yalnız o kadar çok yedim ki, gecenin sonunda patlamak üzereydim resmen. Mekanla ilgili tek uyarım bu sizlere. İnsan kendine hakim olamazsa, benim gibi zorlanabilir yemeğin sonunda. Aman diyeyim.

Bunların dışında, Lipa Restaurant, benim lokanta seçkim içinde bir başyapıt olarak yerini aldı. Bundan sonra farklı bir yer tavsiyesi isteyenlere ilk söyleyeceğim yer burası.

Lipa Restaurant
Sapanbağları Mahallesi, Yeni Pazar Caddesi,
No 25, Pendik, İstanbul

40 Shares
2 comments
  1. Ağzına kalemine sağlık üstad, sene 1996 Lipa ilk tanışmam ve sene 2020 hala taş gibi ayakta. Eskiden tanıdık kontenjanından araya sıkışırdık ama artık öylesine tanındı ki işlerimiz zorlaştı :).

    2000’li yılların başında Üsküdar Çiçekçiler-Selimiye arasında da bir yer açtılar, oraya 2 kere gittim fakat Sapanbağları havasının yanından bile geçemiyor. Şu an aynı işletme sahiplerince devam ediyorlar mı bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hatay Restaurant

“Sen asıl bunlara bak bunlar dudakların Bunların konuşması olur öpülmesi olur Seni usulca öpmüştüm ilk öptüğümde Vapurdaydık vapur…

Asmalı Cavit

“İstanbul’un en iyi meyhanesi neresi?” diye sorulsa, vereceğim yanıt kuşkusuz, hiç düşünmeden “Asmalı Cavit” olur. Pek çok otoriteye…

Koço Restaurant

Tıpkı benim gibi hem İstanbul’a aşık, hem de düşman, çok sevdiğim bir tanıdığım “Eskiden beri varlığını sürdüren, artık…

Safa Meyhanesi

Bazı mekanlar vardır, ne yediğiniz içtiğinizden bağımsız olarak içine girdiğinizde sesiniz soluğunuz kesilir, bir anda nefes alamayacak hale…

Giritli Restoran

Sıkıntılı, depresif, insanın üzerine üzerine gelen şu boğucu kent yaşamı içinde bir vaha arar bazen insan. Nadide bir…