Şehrin Yeni Meyhanesi: Efruz Restaurant

58 Shares
58
0
0

Son dönemlerde dilimize yerleşmiş bir kavram “Modern Meyhane”. Yazılarımı okumuş olanlarınız, aslında bu düşünceye mesafeli duran bir insan olduğumu gayet iyi bilirler. Zira bunca senelik yeme-içme maceram esnasında, ne zaman “modern” bir meyhaneden söz açılsa, kadınların beyaz şarap içtikleri bir buluşma yeri ile karşılaşmak dışında hiçbir ayırt edici özellikle müşerref olamadım ne yazık ki. (Şimdi aklıma geldi: Karaköy’de adı “Müşerref” olan bir mekan yoksa hemen açıla!)

Efruz Restaurant‘a gitmeden önce, yaptığım bazı eşelenmeler neticesinde, milletin buradan bahsederken “modern meyhane” tanımlamasını kullandığını gördüğümde, içimde bir miktar önyargı filizlenmedi değil. Ama önyargılar kırılmak içindir sevgili dostlar! Mekanın kapısından girip masama oturana kadar geçen otuz saniyelik süre, düşüncelerimin ne kadar boş olduğunu kanıtlamak için yetti de arttı bile.

Efruz Restaurant, insanı her açıdan çarpan bir lokanta. Manzarası, sevseniz de sevmeseniz de, yorgun bir Tanrıça’yı andıran bu kentin en güzel yerine bakıyor; hem de kartal yuvası gibi bir konumdan.

restaurant-görsel-1024x576

Yemekler, zaten az sonra sizi bilgilendireceğim üzere, bir meyhanede olması gerektiği kıvamda ve sayıda gelerek masanızı donatmanıza yetiyor. Hemen hepsi çok lezzetli ve her şeyden önemlisi, ticari bir kaygıdan ziyade ortaya mutluluk verici bir ürün koyma hedefiyle hazırlanıyorlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Müzik, -evet inanmazsınız canlı- maharetli eller ve dudaklardan dökülüyor haftada üç gece. Büyüleyici bir manzaraya bakıp, mükellef bir sofradan çatal ucuyla mideye indirdiğiniz mezelerin TSM ile hafif hafif damağınıza sıvanmasından daha güzel ne olabilir? Ben gamlı bünyeleri onaracak daha iyi bir çözüm bilmiyorum açıkçası.

Mekanın “ev sahipleri” Serdar-Elçin Akinan çifti. Yarattıkları atmosfer ve masalarla iletişimleri tek kelimeyle inanılmaz. Burada yerken, onların evinde bir yemeğe davetliymiş gibi hissediyor insan.

Efruz Restaurant, City Center Otel‘in en üst katında. Taksim’den Cihangir yönüne Sıraselviler’de ilerlerken ilk sağdan sapın, hemen karşınıza çıkıyor zaten.

Burada, menüden seçtiklerinizi yiyebilirsiniz, ama limitli/limitsiz içkili fiks imkanları da mevcut tabii. Benim ziyaretlerine gittiğim akşam ise, “Tek Masa” dedikleri, tüm masaların aynı yemeği 150 TL karşılığında yedikleri bir uygulama vardı. Bunu Çarşamba geceleri yapıyorlar ve mezelerden sonra gelenler, biraz emprovizasyon ürünü oluyor. Yani o gün ne aldılarsa, neyi beğendilerse ve akıllarına ne geldiyse.

Tabii ki, meyhanede olduğumuza göre rakı içiyoruz Efruz Restaurant’a geldiğimizde. Rakı babında her şey mevcut ama, ben gittiğim gece ilk defa denediğim Beylerbeyi Göbek rakısından gayet memnun kaldım. Meraklılarına duyurulur. Şarap faslında ise Suvla‘nın her segmentte en üst sırayı alabilecek ürünleri servis ediliyor. Bunun için de tebrikler!

Gayet hafif ve zarif bir balık çorbası ile açtık iştahımızı. Çok beğendim bu fikri.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Burada börülce, fava, topik, ahtapot salatası, levrek marin, tarama, barbunya pilaki, fesleğenli mezgit, tarama gibi güzellikler indirdim mideye. Ahtapot, levrek marin ve mezgit şaşırtıcı izler bıraktı damağımda. Topik ve fava da usülüne uygun, eski model reçetelerle, tam benim zevkime göre yapılmıştı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonra Antep kökenli bir dolma seçkisi, uykuluk yahnisi, balık kokoreç, et kokoreç, kuzu, kaburga gibi bir geçit resmi oldu. “İyi ki Çarşamba gelmişim!” dedim kendi kendime. Sakatat-perver bir zat olmamdan mıdır, bilinmez, nefes almadan yedim. Yediklerim içinde incecik et kokoreç ve dolma tabağı çok hoşuma gitti Efruz Restaurant’ta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tüm bu güzellikleri mideye indirdikten sonra, bir de katmer gelmesin mi masaya? Arkada Türk Sanat Müziği’nin nağmeleri billur gibi bir sesle kulağımızın pasını alırken, yediğimiz bu coşkulu tatlı da keyfimizi katmerledi doğal olarak 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Daha söyleyecek ne var bilmiyorum. Tebrikler Efruz Restaurant’a! Bir de havalar güzelleşip üzeri açılınca kentin yeni arzu nesnesi olacak bu mekan. Kaçırmayın derim ben!

Efruz Restaurant
info@efruz.net T: 0212 243 52 62 / 0505 470 20 46
Katip Celebi Mahallesi Billurcu Sokak No:1 Sıraselviler / Taksim / İstanbul

Efruz Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

58 Shares
1 comment
  1. Merak ettigim bir California kirmizisi vardi onu iciyorum…Masada gördüklerim de cok istah acici,tadina bakanlara afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Hatay Restaurant

“Sen asıl bunlara bak bunlar dudakların Bunların konuşması olur öpülmesi olur Seni usulca öpmüştüm ilk öptüğümde Vapurdaydık vapur…

Asmalı Cavit

“İstanbul’un en iyi meyhanesi neresi?” diye sorulsa, vereceğim yanıt kuşkusuz, hiç düşünmeden “Asmalı Cavit” olur. Pek çok otoriteye…

Koço Restaurant

Tıpkı benim gibi hem İstanbul’a aşık, hem de düşman, çok sevdiğim bir tanıdığım “Eskiden beri varlığını sürdüren, artık…

Safa Meyhanesi

Bazı mekanlar vardır, ne yediğiniz içtiğinizden bağımsız olarak içine girdiğinizde sesiniz soluğunuz kesilir, bir anda nefes alamayacak hale…

Giritli Restoran

Sıkıntılı, depresif, insanın üzerine üzerine gelen şu boğucu kent yaşamı içinde bir vaha arar bazen insan. Nadide bir…