Asmalımescit mıntıkası bizim vatanımız nice zamandır. Burada dişe dokunan tüm meyhaneleri sıradan denemiş olmanın haklı gururunu taşıyoruz bir süredir. Lakin hepsini yazamamış olmanın üzüntüsü de hafiften içimizi sızlatmakta.

Cavit’i, Yakup’u, Refik’i, artık kapanmış olan Gedikli’yi yeri geldikçe anmış ve yazmışız zaman içinde. Bu hengamede Sofyalı 9’un atlanmış olması affedilmez bir suçtur, diye yola çıkarak, bugünkü yazımızı artık iyice marka olmuş bu meyhaneye ayırdık.

Yazımıza, mekana en sık yöneltilen soruyla başlayalım, zira Sofyalı 9’a yaptığımız ziyaretlerde bu sualle hatırı sayılır miktarda karşılaştık. “Bulgaristan’dan mı geldiniz?” Cevabı çok basit: “Alakası yok, mekan, Sofyalı Sokak, 9 numarada konuşlanmış olduğu için bu ismi taşıyor.” Sokağın neden Sofyalı ismini taşıdığını ise gerçekten bilemiyoruz. Murat Belge’de cevabı olabilir bu sorunun.

Mekanı bulmak çok kolay: Asmalımescit Caddesi’ne İstiklal tarafından girin, azıcık yürüyün, ilk soldan sapın ve Tünel tarafında kadar ilerleyin. Dokuz numarada meyhanemizi bulacaksınız. Giriş katında, gelip geçen insanlara bakarak demlenmek ayrı bir keyif olsa da, üst katları da kalabalık grupları ağırlamak için kullanabilirsiniz. Yanılmıyorsam üç katı daha mevcut Sofyalı 9’un.

fotogaleri11

Mekanın tarihçesine göz attığımızda ise, 15 seneden fazla süredir 1800’lerin sonundan kalma bu tarihi binada hizmet verdiğini görebiliriz.Salonlarındaki çiçekler, eski fotoğraflar, objeler ve resimler bizleri dost bir atmosferin içinde yemeye, içmeye ve muhabbet etmeye çağırır her daim. Bunlar olurken fonda TSM ve Rum ezgilerinin halvet olduğu melodiler çağıldamaktadır. İnsan kah efkarlı, kah neşe içinde duyar kendini burada.  25 çeşit taze ve günlük meze, etli pazı sarma, fincan böreği ve Arnavut ciğeri gibi klasik lezzetlerinin yanı sıra şarap soslu kum midyesi, ızgara karides, ızgara ahtapot ve kabuklu midye gibi deniz ürünleri de bu keyifli sohbetlere eşlik eder.

Burada rakınızı usulca doldurduktan sonra klasikleri hiç düşünmeden sipariş edebilirsiniz. Haydari, patlıcan salatası, muhammara, pilaki, fava, maydanoz salatası, pancar turşusu, humus, topik, enginar, pazı turşusu, köpoğlu, kısır, hamsi salamura, ahtapot salatası, lakerda, kızlı sardalya, uskumru çiroz gibi soğuklar her vakit emrinize amadedir. Bunların içinde ahtapot salatası, hamsi salamura,lakerda bizim için son kertede sipariş edilesi mahluklardır.

IMG_7261

Ara sıcak faslına sıra geldiğinde elimizdeki seçenekler boldur: pazı sarma, sofyalı börek, ızgara deniz mahsülleri böreği, fincan böreği, kaşarlı mantar, kalamar tava, kalamar ızgara, folyoda ahtapot, beyaz şarap, sarımsak ve domates soslu kum midyesi, karides güveç, arnavut ciğeri arz-ı endam ederler masamızda. Bunların içinde Arnavut ciğeri peki lezizdir. Fincan böreği hoş bir lezzete sahiptir. Ama pazı sarma efsanedir. Ne yapın edin, Sofyalı 9’a gittiğinizde bu pazı sarmayı mideye indirin. Benden söylemesi, insana hem kendini meyhanede, hem de evde hissettiren böylesi bir lezzet kaçırılmaz. Kalamarın ise hem ızgarası, hem tavası gayet güzeldir.

IMG_7278

Ana yemek sözkonusu olduğunda da  kuzu şiş, bonfile, pirzola, çoban kavurma, karışık ızgara, ızgara köfte, piliç şiş, piliç ızgara, piliç kavurma, ızgara karides şiş gibi alternatifler mevcuttur. Meyhane meselesinde ana yemek sorunsalı aslında mühim bir açmazdır. Zira bu kadar soğuk meze ve ara sıcağı mideye indirdikten sonra insan ana yemeklere pek yüz vermek istemez. Yine de, ille de yiyeceğim diyorsanız, burada çoban kavurma ve ızgara karides şiş seçeneklerinin hiç fena olmadığını belirtelim.

Finalde ise dondurmalı irmik helvası ile ağzınızın pasını giderebilirsiniz.

Bölge meyhanelerinin hepsinde olduğu gibi burada da fiks menü yaptırma şansınız olacaktır. Bizim önerimiz bu yola çok başvurmamanız yönünde. Özgürce istediğiniz her şeyden sipariş edin ve fiks menünün prangasından kendinizi kurtarın.

Bol keyifli günler!

Adres:
Asmalımescit Cad. Sofyalı Sok. No:9 34430
Beyoğlu / İSTANBUL

E-Posta: info@sofyali.com.tr
Telefon: 212 252 38 10
Belgegeçer: 212 245 54 06

Yazar Hakkında

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This