Suadiye Balık : Bağdat Caddesi’nin Yeni Balıkçısı

51 Shares
51
0
0
Suadiye Balık Vitrin
Suadiye Balık Vitrin

Geçen sene bu zamanlarda ziyaret ettiğim Takanik Suadiye, yerini yeni bir lokantaya bıraktı sevgili dostlar. Geçen gün  İlk ziyaret edip yazanlardan birisi de ben oluverdim.

Bunun neşesi ve mutluluğu ile, sıcağı sıcağına izlenimlerimi sizlerle paylaşmak, mekan hakkındaki görüşlerimi yazmak istedim.

 • Öncelikle sınırsız sayıda meze var mekanda. Bu çok önemli bir artı. Hem damağınız, hem gözünüz, hem ruhunuz doyuyor burada. Mezelerin dizildiği vitrine bakmak bile insanın içini açıyor, kişiyi kendisinden geçirip coşturuyor. Sizlere de tavsiyem, yeme faslına geçmeden önce bu vitrinin önünde durup bir süre saygı duruşunda bulunmanız.
 • Suadiye Balık, son derece ferah ve aydınlık bir mekan; açığı kapalısı mevcut, oturma kapasitesi yeterli. Masalar birbirine müdahale edebilecek mesafede değil. Mekanın rahatlığı özellikle hoşuma gitti diyebilirim.
 • Öte yandan, Suadiye Balık’ın konumu bir harika sevgili dostlar. Bildiğimiz Takanik’in yerine açıldığı için, son derece merkezi, hem sahil yolu, hem Bağdat Caddesi’ne yakın konumda. Bölgenin bu şekilde bol mezeli, deniz mahsülü servis eden kaliteli mekanlara ihtiyacı olduğunu söylememize gerek yok herhalde. Günümüzde kapanmış dükkanların cirit attığı, bir “bistro mezarlığı”na dönmüş caddenin dibinde böylesi bir lokanta bulduğumuzda, altın bulmuşçasına seviniyoruz doğal olarak.
 • Yemekler güzel güzel rakı içmenize eşlik edecek şekilde kurgulanmış bir meze, ara sıcak ordusundan oluşuyor. Tabii ki ana yemek yiyebilirsiniz, ama bana kalırsa dört başı mamur, devasa bir sofra kurdurup sohbet-muhabbet ile geçen zamanda doyacak ve ana yemek sipariş etmeye vakit bulamayacaksınız. Olsa olsa en fazla tatlı..

O zaman sıra yediklerimizin bir sıralamasına gelsin ve Suadiye Balık’ta damağımızı şenlendiren lezzetlerin kısa bir resmi geçidine tanıklık edelim:

Suadiye Balık Sofra

 •  Mücveri deneyin mutlaka. Yanında Yunan usülü (süzme yoğurtlu) cacık ile servis ediliyor. Damağımda büyük bir mutluluk yarattı bu ufaklık.
Suadiye Balık Mücver
Suadiye Balık Mücver
 • Ev yapımı palamut füme de inanılmaz bir lezzet benden önermesi. Mutlaka süslesin masanızı.
 • Brokoli, yoğurt, ceviz, sarmısak, mazyonezden ürettikleri bir mezeleri de var. Henüz ismini koymamışlar. onu da pek beğendim. Brokolisi hafifçe hissediliyor, merak etmeyin. 🙂
 • İri cevizli Girit ezmesi de gayet keyifli, benden söylemesi
 • Ahtapot salatası da son derece yumuşak, pamuk gibi adeta ve ağzınıza layık
 • Mantar turşusunu şaşırtıcı buldum. Rakı ile harika gidebileceğini düşündürdü bana. Denemesi size kalmış.
Sudadiye Balık Sofra
Sudadiye Balık Sofra

Başka neler mi yedim:

 • Palamut Pilaki
 • Ispanak Kavurma
 • Yunan Usülü Cacık
 • Atom (orta acılı)
 • Pancar Turşusu

20161114_194909

20161114_194918

20161114_194741

20161114_194809

20161114_194634Sonra sıcaklara sıra geldiğinde ise börek, deniz mahsülü kokoreç, ahtapot ızgara ve kalamar ile kendime geldim. Dördü de gayet güzeldi. Böreğin içinde dil balığı ve sebze karışımı mevcuttu. Çok beğendim. Kalamar da iri ri, tam sevdiğim ebattaydı. Kokoreç ise, karides, kalamar ve levrekten karışık üretilmişti. Hem göze, hem damağa hitap ediyordu. Ahtapot ızgara da tam olması gerektiği kıvamdaydı bana kalırsa, ne çok yumuşak, ne aşırı gergin.

Suadiye Balık Kalamar
Suadiye Balık Kalamar
Suadiye Balık Kokoreç
Suadiye Balık Kokoreç
Suadiye Balık Ahtapot
Suadiye Balık Ahtapot
Suadiye Balık Börek
Suadiye Balık Börek

Bütün bunların üzerine pek çok tatlı çeşidi var Suadiye Balık’ta yiyebileceğiniz. Bana kalırsa hepsi güzel, ama dedim ya, mezeler ve ara sıcaklar o kadar doyurucu ki, bunlara sıra gelir mi bilemiyorum sevgili dostlar.

Netice: Suadiye Balık, verdiği hizmet ve yemekleriye çok iyi bir işletme. Bunun yanı sıra, bulunduğu konum itibarıyla, önemli bir ihtiyaca cevap verecekmiş gibi duruyor. O bölgenin insanıysanız, bir akşam uğrayın, mezelerin, sohbetin ve rakının keyfine bakın usul usul.

Suadiye Balık
Suadiye Mahallesi, Bağdat Caddesi,
Plaj Yolu Sokak, No 23/B, Kadıköy, İstanbul

Suadiye Balık Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

51 Shares
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Giritli Restoran

Sıkıntılı, depresif, insanın üzerine üzerine gelen şu boğucu kent yaşamı içinde bir vaha arar bazen insan. Nadide bir…

Asır Restaurant

Eski adı “Hasır” olan bu mekana bir hafta arası, Facebook’ta atıp tutan derin meyhane tayfasının şiddetli tavsiyelerine dayaranarak…

Koço Restaurant

Tıpkı benim gibi hem İstanbul’a aşık, hem de düşman, çok sevdiğim bir tanıdığım “Eskiden beri varlığını sürdüren, artık…