Zapata Burger

Zapata Burger

TÜM ENGELLEMELERE KARŞIN BİR AVRUPA KENTİNE DÖNÜŞEN KADIKÖY

Zapata Burger’de oturmuş burgerimi yerken düşündüm de,  son dönemde Kadıköy’de dolaşırken insanın içi açılıyor. Daha önce bir yazımda belirttiğim gibi, “dar alanda kısa paslaşmalar” üzerine adeta bir destan yazılıyor bu güzide ilçemizde. Anadolu’daki pek çok şehirden daha büyük olduğu için Kadıköy’ü bundan sonraki yazılarımda bir kent olarak ele alacağımı belirtmem gerekiyor. Bana sorarsanız İstanbullu değil Kadıköylüyüm artık!

Dükkanlar ufak tefek bu kentimizde, lakin hem gastronomik açıdan bir şölen veriliyor bu küçücük alanlarda, hem de kapıda müşteriler kuyruk oluyor. Yani lezzetle birlikte ticari başarı da geliyor. Üçüncü dalga kahvecilerin ve burger tapınaklarının bir bir dikildiği ve hemen hepsinin doğru dürüst işler yaptığı bir şehire dönüşüyor Kadıköy.

Bana da sokaklarında dolaşıp büyülenerek yazılar yazmak düşüyor. Ben sadece elçiyim anlayacağınız. Gidip gezmek, keşfetmek ve mutlu olmak kısmı size kalmış.

Bu yazımın konusu da, anlamış olacağınız üzere, Zapata Burger. Çok sevdim, hatta bayıldım yaptıkları işe, ama daha önce aynı kişilere ait olan Zapata Moda ve Moda Bomonti hakkında yazmış olduğum yazılara da göz atmak isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

LABORATUVARDAN ÇIKAN ENFES BURGERLER

Zapata Burger‘in en beğendiğim yanlarından birisi, yarattığı burgerlerin sıradan hiçbir özelliği olmaması. Yani genel geçer kural ve reçetelere uygun burger yapmak yerine, kendi laboratuvarlarında deneye deneye ürettikleri nadide ürünleri karşımıza çıkarıyor burayı yaratanlar.

Şüphesiz bu işin arkasında Şef Hakan Özfırıncı var. Ekmekleri kendisi yapan, burgerleri tasarlayan, şu anda bu yazıyı yazarken damağımda ortaya çıkan coşkuyu yaratan kişi ta kendisi! Tebrik etmeliyiz bu genç adamı…

Neden bunu dediğimi daha net açıklamaya çalışayım sevgili dostlar! Damakta çelişebilecek gibi gözüken tatları bir araya getirmek zor bir iştir.

Öte yandan mesajı olan burgerler yapmak da bayağı güç ve meşakkatli bir çaba bana kalırsa. Demek istediğim, siz burada ismi “Fresh Burger” olan bir yemek yerseniz, gerçekten o tazelik duygusunu tadacaksınız bana kalırsa.

TARTAR BURGER – FRESH BURGER – BEĞENDİ BURGER

Ben daha önce Zapata Moda’nın bazı burgerlerini tatmış olduğum için, Zatapa Burger ziyaretimde nispeten daha marjinal gözükenlerini deneyimlemek istedim.

Beğendi Burger ile başladım yolculuğa. Duble cheddar peyniri, 140-280 gram köfte, beğendi, kibrit patates, pastırma ile servis edilen bu ufaklık bir hayli dengeli geldi bana. Beğendinin baskın olmadığını ve bunu hedeflediklerini söyleyebilirim. Kibrit patates çok yakışmış, ama belki biraz miktarını azaltabilirler.

Zapata Burger - Beğendi Burger

Zapata Burger – Beğendi Burger

Tartar Burger ile devam ettim. Muhteşem ötesi bir coşku verdi bana diyebilirim. İçindeki tartar sos ile kırmızı lahananın buluşması, dükkanda tanıştığım Koray Bey’in deyimiyle tam bir “dream date” olmuştu. İçinde yine duble cheddar ve kibrit patates olduğunu ekleyelim.

Zapata Burger - Tartar Burger

Zapata Burger – Tartar Burger

Fresh Burger ile noktayı koydum bu serüvene. İçinde Guacamole, nar ekşili yeşillik ve portakal da bulunan bu çalışma benim için tam bir sürpriz oldu desem yeridir. Biraz tereddütle yaklaştığım bu burgerin içindeki tazeliği adeta bir esinti gibi hissettim yüzümde.

Zapata Burger - Fresh Burger

Zapata Burger – Fresh Burger

BUN ARASI HOT DOG ÇILGINLIĞI

Olay burada bitmedi tabii. Bun arasında hot dog yaptıklarını öğrenince ondan da tatmam gerektiğini anladım. İstanbul’da bun servis edilen bazı yerler olduğunu biliyordum, lakin hot dog’u bun ekmekle yapan bir yer ilk defa gördüm diyebilirim.

VE ÇOK BEĞENDİM.

Bir dream date de burada var desem yeridir. Ya da şairin dediği gibi: “Ben hiç bilmezdim bun ekmeği arasındaki sosisin bu kadar lezzetli olabileceğini…

Zapata Burger - Hot Dog

Zapata Burger – Hot Dog

Zatapa Burger’de iki hot dog denedim. Bacon-cheddar ve Egg-Mushroom… Her ikisini de tavsiye ederim, ama sanki bacon-cheddar biraz daha coşkuluydu.

Neticede bun ekmeği ile hot dog yapan kişileri tebrik etmek gerekir bir defa daha.

SONUÇ: ZAPATA BURGER COŞKUSU YENİ BAŞLIYOR

Bu mekan daha yeni sevgili dostlar. Çok güzel işler yapıyorlar daha önce açtıkları mekanlarda olduğu gibi. Benim size tavsiyem, hiç vakit kaybetmeden ziyaretlerine gitmeniz ve damağınızı şaşırtmanız.

Size garanti ediyorum, Kadıköy’ü daha çok seveceksiniz bu deneyimden sonra.

Zapata Burger
Caferağa Mh., Sakız Sk. 1/C, 34710 Kadıköy/İstanbul

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This