Dörtel Döner : Formülü Belli Bir Aşkın Hikayesi

12 Shares
12
0
0
Dörtel Döner
Dörtel Döner

SİHİRLİ FORMÜL YİNE KARŞIMIZDA!

Döner sevmeyen, bu güzel yemeğe dudak büken insana hiç rastlamadım desem yeridir sevgili dostlar.

Bilen bilir, İstanbul ahalisi iş yapacak dönerin bileşimini nice zaman önce keşfetti. Üreten de memnun, yiyen de. Dana etini eser miktarda kuzu döş ile karıştırdıktan sonra ortaya çıkan bu ürün yüzleri güldürüyor şüphesiz.

Karadeniz yöresinde tamamı danadan olup da içine kuyruk yağı ilave edilmiş olan model,  ya da Akdeniz Bölgesi’de gördüğümüz kıymadan yapılan dönerler hariç, yukarıda bahsettiğim model memleketin dört bir yanını sarmaya başladı.

Ne yalan söyleyelim, gerçekten de pek lezzetli, insanın damağında güller açtıran, öyle kolay kolay soğuyup yağları donmayan bir döner çıkıyor ortaya bu yaklaşımla.

Ziyaret ettiğim Dörtel Döner‘in de aynı felsefeye sadık kaldığını rahatlıkla söyleyebilir, bu lokantayı Bayramoğlu, Celal Usta, Metet, Tatar Salim gibi işletmelerin kategorisinde ele alabilirim. Yani daha yazının başında söyleyelim: Burada yemekten asla pişman olmazsınız, çünkü formülü garantili.

MÜTHİŞ TALEP, AKSAMAYAN SERVİS, KUSURSUZ İŞLEYEN BİR MAKİNA

Mekan “plazalar memleketi” Esentepe’nin tam göbeğinde yer alıyor. Büyükdere Caddesi Üzerinde, Tofaş Han’ın hemen yanında.

Derinliği olan, büyük bir salonu mevcut. Öğlen aralarında inanılmaz bir kalabalık akın ediyor buraya. Bendeniz özellikle öğlen vaktinde ziyaretlerine giderek hizmet mekanizmaları anlamaya çalıştım.

Tek kelimeyle kusursuz olduğunu söyleyebilirim. O kadar insan olmasına karşın, “İsviçre saati misali” harika işledi sistem. Ne bir gecikme, ne bir hata… Ve tüm bu işin arasında olması gereken güleryüz de cabası.

Bu sebepten Dörtel Döner‘e gittiğinizde servisten yana bir sıkıntınız olmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

YEMEKLER HAKKINDA GÖRÜŞLERİM

Daha en baştan söyledim. Kars yöresinden olduğunu öğrendiğim hayvanların etleri bekletilerek, dana göğüs, kuzu döş (70-30) gibi karıştırılıp üretiliyor dönerleri. Tadı gayet güzel. Porsiyon isteyip lavaşla yiyebilirsiniz, pilav üstü alabilirsiniz, hatta ve hatta, pek alışılmadık bir durum ama, İskender olarak da deneyimleyebilirsiniz. Odun ateşinde pişiyor Dörtel Döner’de ürünler, bunu da ilave edelim.

Dörtel Döner
Dörtel Döner

İkramlar standart: Patates kızartması, biber, soğan, hafif bir salata… Ben öncesinde ezogelin çorbası denedim. Benim nezdimde birazcık “kıvamlı” da olsa, lezzeti yerindeydi. Başlangıç için gayet uygun olabilir.

Döner sonrasında ise baklava ya da fındıklı sütlaç söyleyebilirsiniz Dörtel Döner’de. Ben oyumu sütlaçtan yana kullandım ve ziyadesiyle memnun kaldım diyebilirim.

Dörtel Döner Fındıklı Sütlaç
Dörtel Döner Fındıklı Sütlaç

Neticede eli yüzü düzgün, ne yaptığını bilen, müşterisini memnun eden, doğru dürüst bir lokantada döner yemek isteyen herkese tavsiye ediyorum Dörtel Döner’i.

Dörtel Döner
Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi,
No 149, Şişli, İstanbul

Dörtel Döner Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

12 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Payyar Ocakbaşı

Payyar Ocakbaşı: Fenerbahçe’deki Yeni Adresimiz

Fenerbahçe'nin en güzel yerinde, tanınmış şef Burak Zafer tarafından açılan Payyar Ocakbaşı'nı ziyaret ettikten sonra, sizlerle düşüncelerimi paylaşmasam olmazdı sevgili dostlar. Bu yazının konusu, çiçeği burnunda bu mekanın bende yarattığı hoş izlenimleri dışa vurmaktan ibarettir.
Aşçı Bacaksız

Afyon’da Müthiş Bir Lokanta: Aşçı Bacaksız

Bu sene UNESCO nezdinde "Gastronomi Şehri" ünvanını alan Afyon'un, bu ünvanı kazanmasına neden olan o müthiş etlerini yiyebileceğimiz lokantaların arayışındaydım şehre geldiğimde. Afyon sokaklarında keyifli keyifli dolaşırken Aşçı Bacaksız'ın kapısından içeri giriverdim ve hayat birkaç saatliğine güzelleşti sevgili dostlar.
Rita Deli

Rita Deli : Moda’da New York Rüzgarı

Avrupa'da küçücük mekanlar vardır. İnsanlar önünde kuyruk olur, siz de hayran hayran sıraya girip ne ile karşılacağınızı beklersiniz kuyrukta. Bana kalırsa Rita Deli de böyle bir işletme olmaya namzet. Çok beğendiğim tarihi bir Kadıköy binasının hemen altında küçücük bir dükkanda çalışıyorlar.