Et Ekmek Salça : Antakya Dönerinin İstanbul’daki Adresi

22 Shares
22
0
0
Et Ekmek Salça - Döner
Et Ekmek Salça – Döner

Et Ekmek Salça , son dönemde önemli keşiflerimden birisi. Açılalı aşağı yukarı bir sene olmasına karşın yeni keşfetmiş olmam benim ayıbım olarak kabul edilebilir.

İstanbul’da çok popüler olan burger-köfte-steakhouse-dönerci girdabı içinde her gün yeni lokantalarla karşılaşıp yönümüzü bulmaya çalışıyoruz. Bazen iyi haberlerle, çoğu kez hayal kırıklıklarıyla ayrılıyoruz mekanlardan. Nadiren de olsa, kendimize göre önemli keşiflerimiz oluyor.

Bunları neden mi yazdım? Çünkü her gittiğim mekanda aynı döneri yemekten bıkmış bir insan olarak farklı bir deneyim yaşamaya çok ihtiyacım olduğu bir dönemde, Et Ekmek Salça’ya uğrama fırsatını yakaladım ve çok mutlu oldum.

Her zaman yediğimiz dönerlerin iki tür kurgusu oluyor genelde: Dana tranç- kuzu döş karışık ya da full dana + kuyruk yağı. Bu iki kombinasyonun doğal olarak birincisini seviyorum ve favori mekanlarımın hemen hepsinde bunu getiriyorlar.

Et Ekmek Salça ise Antakya usülü döner servis ediyor. Yani %65 kıyma, %35 dana tranç. Bu karışımın bir de özel marinasyonu ve iki günlük bekleme süresi var. Servis edilirken ekmeğine biber salçası, dönere ise domates salçasından yapılan sos ilave ediliyor. Yani işin sırrı sadece kıyma ağırlıklı olmasında değil, aynı zamanda soslu da olmasında.

Et Ekmek Salça - Döner
Et Ekmek Salça – Döner

Porsiyon alırsanız yanında salçalı ekmeği ve soğanıyla geliyor. Ne yapacağınız size kalmış. Dürüm sipariş ederseniz, içinde neler olması gerektiğini siz söylüyorsunuz. Maydanoz ve soğan önemli iki bileşen. Özellikle dürüm yerken, ilk kez tadına bakanlarda bir tantuni çağrışımı yapıyor. Pek lezzetli, tavsiye ederim.

Et Ekmek Salça sadece Antakya döneri servis etmiyor; aynı zamanda yöresel malzemelerden yapılan humus, oruk (içli köfte), taze kekikli zeytin salatası, künefe de sipariş edebilirsiniz. İçli köftesi kızartma, zeytin salatası ise pek lezzetli.

Et Ekmek Salça - Taze Kekikli Zeytin Salatası
Et Ekmek Salça – Taze Kekikli Zeytin Salatası
Et Ekmek Salça - Humus
Et Ekmek Salça – Humus

Sonuç: Et Ekmek Salça’yı çok sevdim. Küçük olmasını sevdim. Mönüsünde az ve öz ürün olmasını sevdim. Farklı bir uzmanlık sunmasını sevdim. Yöresel mutfak olmasını sevdim. Vahşi kapitalist bir mentaliteyle değil, keyifle çalışmasını sevdim. Umarım uzun soluklu olur !

Et Ekmek Salça
Nispetiye Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi,
No 28/B, Beşiktaş, İstanbul
Et Ekmek Salça Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

22 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Şazeli

Nerden başlasam, nasıl anlatsam… Girizgah yapmadan yazıya mı girsem? Yoksa hiç girmesem de boş boş ekrana mı baksam?…

OX Wine & Burger Bar – Suadiye

İçine girdiğim zaman iyi hissettiğim mekanları seviyorum. Yemeklerin kalitesinden, servisin süratinden, müdavim kitlesinden, her şeyden bağımsız, kapısından adımımı…

Mabeyin Restaurant

Mabeyin Restaurant’ı, Altunizade Köprüsü’nün hemen yakınlarına konuşlanmış, hem Anadolu, hem Avrupa yakasından gelenler için kolaylıkla ulaşılabilecek, gerek asırlık…