Maple Barrel Pancake & Crepe & Coffee

0 Shares
0
0
0

Roma’yı yeniden keşfetmeye lüzum yok bence. “Pancake” reçetesi devlet sırrı gibi saklanan bir mesele değil, hiçbir zaman da olmadı. Lakin burada, “hala bilmeyen ve merak edenler varsa”, diye düşünerek tarifini vereceğim mekanı değerlendirmeden önce:

Elimizde yaklaşık bir su bardağı süt, bir o kadar da un olması gerekiyor öncelikle. Bunun üzerine bir tane yumurta, bir tatlı kaşığı kabartma tozu ve bir o kadar da toz şeker ilave edin. Azıcık da tuz. Bu karışımın içine bir yemek kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı koyun, bunları birlikte çırpın.

Pancake

Birlikte çırpın derken, benim için ideal bir sıra var malzemeleri koyma konusunda, onu da paylaşayım:

En önce şekerle yumurtayı çırpın ve köpüklenmesini sağlayın.  Bundan sonra süt, sıvıyağ ve tuzu ekleyerek çırpma işlemini sürdürün. Kabartma tozunu da koyduktan sonra unu ilave edin ve iyice çırpın. Ortaya çıkan bu güzel karışıma, arzu ederseniz vanilya da ekleyebilirsiniz.

Tavanızı bir fırça kullanarak sıvıyağ ile yağladıktan sonra iyice ısıtın ve orta boy bir kepçe kullarak karışımınızı dökün. Pişme çok uzun sürmeyecek, dikkatle gözlemleyin ve bir spatula kullarak diğer tarafını da çevirip pişirin. Zor bir iş değil bu, birkaç denemeden sonra kendi ideal pancake formülünüze ulaşacaksınız.

Pancake ya da krep yapan bir mekanı değerlendirirken bir numaralı kriter bu yemeklerin en iyi şekilde pişirilip pişirilmediği olmamalı bana kalırsa. Zira yukarıda gördüğünüz, ya da buna benzer reçeteleri kullanmak ve ortaya bir ürün çıkarmak atla deve bir iş değil. Peki o zaman Maple Barrel Pancake’i değerlendirmek için ne tür kriterlerimiz olmalı?

IMG_0395

  1. Soslar: Pancake’in üzerine sürülecek malzemeler büyük önem taşıyor. Bir Kanada ağacı olan Maple (akçaağaç)’tan yapılan şurup, bu yemeğin standartları arasına girmiş. Ayrıca kaçınılmaz olarak Nutella ile uyumu mükemmel. Her türlü reçel, bal, kaymak, tahin, pekmez çok iyi gidiyor. Ayrıca muz ve çilek de var servis edilenler arasında. Bir parça pancake’in üzerine kaymak, muz ve bal koyup ağzınıza attıktan sonra çok mutlu olabilirsiniz. Mekanda standart olarak 4 pancake ve 12 sos geliyor.
  2. Sunum: Tahta bir tepsinin üzerinde gayet şirin bir sunumla geliyor yemekler. Ayrıca mekan da küçük ve sempatik. Aslında Avrupa’da görmeye alıştığımız ufak ve samimi lokantaların hoş bir örneği olmuş burası. Ne yazık ki Türkiye’de büyük hatta devasa mekanlar rağbet görüyor. Mekanların sınırsız büyüklüğü, görgüsüzce bir bolluk ifadesi gibi ele alınıyor malesef. Maple Barrel Pancake’in iç mekanı ufak, dışarıda ise yine sınırlı sayıda kişiye hizmet verebilecek bir kapasitesi var. Dekorasyonu güzel buldum.
  3. Lokasyon: Benim açımdan ayrı bir önemi var, zira mekan bizim mahallenin, yani Fenerbahçe’nin göbeğinde, ana caddesinin üzerinde yer alıyor. Fenerbahçe’ye her hafta sonu gelip kafeleri doldurarak fabrikasyon kahvaltılar eden güruhun çok küçük bir kısmını bile kendine çekse çok iyi iş yapar. Lakin memleketin diğer bir sorunu da, hepinizin bildiği üzere “eşek-hoşaf ilişkisi” ile alakalıdır.O insanlar buraya gelir mi, bilemiyorum.
  4. Diğer Yiyecekler: Tatlı bombardımanını dengelemek için, sunum tepsisine tuzlulardan da koydurabiliyorsunuz. Domates, salatalık, birkaç çeşit peynir, jambon, salam getiriyorlar. Bunu da olumlu buldum. Tatlıların arasında mola verip, ağzımın tadı değişsin diye peynir indiriverdim mideye.
  5. Fiyat: Bir posiyon 15 TL ve gayet doyurucu. Bana kalırsa fiyat/performans olarak hiç de fena değil.

Mekanın başarılı olmasını ve hayatına devam etmesini diliyorum. Öte yandan, biliyorsunuz, yaşamdaki kararlarımız izafiyet teorisine dayanır temelde. Dolaysıyla, bu mekanın ne kadar iyi olduğunu değerlendirebilmek için benzerlerini de ziyaret edecek ve sizlerle paylaşacağım önümüzdeki günlerde.

Ondan sonra daha sağlıklı bir karar verme şansımız olacaktır.

IMG_0389

MAPLE BARREL PANCAKE & CREPE & COFFEE
Fener Kalamış Caddesi No:67/b Kadıköy
http://www.maplebarrel.com.tr

0 Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Saade Kahvaltı

Gastronomi dünyamızın yükselen değeri -yoksa öğünü mü demeliyim?- kahvaltı için yeni yeni adresler beliriyor her gün. Bunlardan birisi…

Riva’s Club

Bu aralar keşiflerin adamıyım… Beni şaşırtan bazı güzellikleri bulup çıkartarak sizlerle paylaşıyorum. Bazen Alaçatı’da beklenmedik bir mekan oluyor…