Beyaz Fırın & Brasserie Etiler
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler : Nispetiye’nin Yeni Cazibe Merkezi

43 Shares
43
0
0
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Pastalar
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Pastalar

TÜRKİYE TARİHİNE TANIKLIK EDEN BİR İŞLETME

Bağdat Caddesi çocukları doksanlı yıllarda 18 Mart durağının orada açılan dükkanı gördüklerinde giderek artan popülerliğine pek anlam verememişlerdi. Bir Fenerbahçe sakini olarak dün gibi anımsarım bunu.

O zamanlar pek çok kişi kendi dünyasında hevesle açılmış gibi  görünen bu işletmenin köklerini pek bilmiyor, başarılı bir girişim, zevkli bir dükkan gibi yaklaşıyordu Beyaz Fırın‘a.

Oysa mesele bundan çok farklıydı. Tabii ki, konuyu bilen, takip eden, bir de ayrıca Kadıköy merkezin gediklisi olanlar, geçmişi çok eskilere uzanan Beyaz Fırın‘ı tanıyor ve seviyorlardı.

1836 senesinde aslen Makedonyalı olan bir ailenin işletmesi olarak Balat’ta kurulmuş, aile bireylerinin artmasıyla Sarıyer, Karaköy, Üsküdar gibi yerlerde fırınlar açmış, çok uzun süre varlığını Kadıköy ilçesinin merkezinde sürdürmüş bir kurumdu aslında Beyaz Fırın.

Benim kırılma noktası olarak Çiftehavuzlar dükkanlarının açılışını gördüğüm 1995 senesinden sonra Erenköy, Suadiye, Ataşehir, Acıbadem noktaları açılmış, hemen hepsi de hem sunduğu ürünler açısından hem de ticari bakımdan son derece başarılı olmuştu.

Benim sizlerle paylaşmak istediğim ise, Beyaz Fırın & Brasserie Etiler mağazaları, yani belki de yüz yıl sonra tekrar Avrupa yakasına geçişlerinin bir kutlaması niteliğini taşıyan işletme.

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler İç Mekan
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler İç Mekan

PIRIL PIRIL AVRUPAİ BİR BEYAZ FIRIN

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler‘in kapısından girdiğiniz anda sizleri gerçekten her bir ayrıntısı üzerinde düşünülmüş, ışıl ışıl bir dükkan karşılıyor. İçeride kendinizi farklı bir dünyada gibi hissediyorsunuz. Kapıdan girdikten sonra, son derece enayi bir tavırla “Burası Beyaz Fırın mı?” diye sormam bu sebepten normal karşılanmalı.

Pırıl pırıl vitrinler, sıra sıra dizilmiş pastalar, macaronlar, çikolatalar ve diğer her türlü pastane ürünü tarafından muhteşem bir karşılamaya maruz kaldıktan sonra, mekanı biraz daha detaylı inceledim sevgili dostlar. Hem bahçesi, hem kapalı salonu, hem de üst katı düşünüldüğünde, oturma kapasitesi ciddi rakamlara ulaşan bir mekan söz konusu burada.

Öte yandan Nispetiye caddesi üzerindeki konumu, Etiler’in en merkezi noktasında bulunması, içi kadar dışına da özen gösterilmiş binası, ziyaretçilerine ayrı bir mutluluk veriyor bana kalırsa.

Ben bugün okuduğunuz yazımda pastanecilik ürünlerinden bahsetmek yerine, işin daha Brasserie tarafında neler yaptıklarını biraz irdeleyip, bir “lokanta” olarak Beyaz Fırın & Brasserie Etiler’in nasıl bir performans ortaya koyduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

ANSİKLOPEDİK OLMASINA KARŞIN NİTELİKLİ MENÜ

Tanıyanlar bilir, kitap gibi kalın menülerin, lokantaların yemek kalitesini aşağı çektiğine inananlardan birisiyim ben. Her ürünü verelim, herkese hitap edelim, ama ortalama versek de olur düşüncesi benim yeme-içme anlayışıma biraz ters düşüyor açıkçası.

Yani niceliğin niteliği öldürdüğüne inananlardanım ezelden beridir. Yine de ama, Beyaz Fırın & Brasserie Etiler, bu anlamda beni şaşırttı diyebilirim.

Burada çok sayıda ürün bulunmasına karşın, lezzetin bir hayli ortalamanın üzerinde olması, hatta bazı ürünlerin gerçekten damağımda ciddi iz bırakması beni mutlu etti. Bu açıdan baktığımda bu lokantanın brasserie&bistro dünyasında bana göre bir istisna teşkil ettiğini söylesem doğru olur herhalde.

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Sofra
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Sofra

Peki neler mi yedim? (Ne yemedim de diyebilirdim)

1. Keçi peynirli, cevizli, otlu menemen
2. Burrata peynirli domates soslu poşe yumurta (domates sos, poşe yumurta, burrata peyniri “%100manda sütü”, pesto sos, taze fesleğen)
3. Boşnak mantısı
4. Hellim peynirli kabak mücver (kabak, dereotu, yeşil soğan, beyaz peynir, yumurta, hellim peyniri, lime’lı yoğurt sos, mini salata)
5. Ceviz krokanlı yoğurtlu patlıcan ( fırınlanmış patlıcan dilimleri, yoğurt, ceviz krokan, Çörek otu, taze fesleğen, sumak)
6. Fırınlanmış patlıcanlı kısır (fırınlanmış patlıcan, kısır, nar ekşili sos, cacık)
7. Humuslu quinoalı salata (mevsiminde körpe ıspanak veya semizotu, humus, quino, kiraz domates, kızarmış nohut, kırmızı turp, kuru üzüm, çörek otu, ceviz, nar ekşili sos)
8. Kumru burger (140gr hamburger köftesi, brioche ekmeği, ranch sos, sucuk, jambon, sosis, kaşar peyniri, domates, patates kızartması, kornişon turşu, koçan mısır)
9. Tulum peynirli pizza (mozzarella peyniri, tulum peyniri, roka, ceviz, kiraz domates, pesto sos)
10. Kıymalı yoğurtlu makarna (kavrulmuş kıyma, sarımsak, kimyon, taze domates, maydanoz, taze nane, taze fesleğen, labne peynirli yoğurt, kiraz domates)
11. Hellim peynirli şiş köfte (200gr hellim peynirli ızgara şiş köfte, lavaş, tahinli yoğurtlu köz patlıcan, kısır, limon dilimi, domates, biber ızgara, cacık)
12. Burrata Tabağı ( Burrata peyniri, roka, taze fesleğen, kiraz domates, pesto sos)
13. Çilekli milföy (milföy hamuru, pastacı kreması, çilek)
14. Çilekli tart (tart hamuru, pastacı kreması, çilek, fıstık)
15. Paris-brest (muz, pastacı kreması, profiterol sosu ve pâte à choux hamuru)
16. Beyaz çikolatalı frambuazlı profiterol
17. Mozaik cheesecake
18. Sütlaç
19. Makaron (çikolatalı, vanilyalı, karamelli, fıstıklı, limonlu, frambuazlı, vişneli, menekşeli, nane limonlu, vişne fıstıklı, kahve çikolatalı)

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Boşnak Mantısı
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Boşnak Mantısı
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Burrata Tabağı
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Burrata Tabağı
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Şiş Köfte
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Şiş Köfte

Bu çılgın listede, bana ev yapımı havası veren mücvere bayıldım mesela. Ya da büyük bir sürpriz olduğuna inandığım kumru burgeri soluk almadan mideye indirdim. Keçi peynirli menemeni son derece kuvvetli ve damağıma hitap eden kalitede buldum. Burrata tabağını hafif, lezzetli ve iyi bir eşlikçi olarak algıladım. Şiş köfteyi Atina’da yediklerimle birebir aynı bularak, içindeki hellim peynirinden büyük bir keyif aldım.

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Patlıcanlı Kısır
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Patlıcanlı Kısır
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Keçi Peynirli Menemen
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Keçi Peynirli Menemen
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Kumru Burger
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Kumru Burger

Bunların üzerine çiçek bahçesi edasıyla masaya kurulan macaronları, mozaik pasta ile cheesecake melezi pastalarını ve akışkanlığı yüksek  sütlaçlarını da mideye indirince her şey yerli yerine oturdu.

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Macaron
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Macaron
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Sütlaç
Beyaz Fırın & Brasserie Etiler Sütlaç

SONUÇ: HEM SABAH HEM ÖĞLE HEM AKŞAM YEMEKLERİ İÇİN İDEAL

Beklediğimden çok daha fazlasını bulduğum Beyaz Fırın & Brasserie Etiler benim için tatlı bir sürpriz ve mutluluk kaynağı oldu. Buraya ayrıca, salt kahvaltılarını deneyimlemek için ayrıca gitmek için kendime söz verdim.

Sizlere de önerim, ferah, özenli bir mekanda, iyi bir servis eşliğinde yemek isterseniz buraya gitmenizdir. Tereddüt etmenize gerek yok, keyif alacaksınız.

Beyaz Fırın & Brasserie Etiler
Etiler Mahallesi, Nisbetiye Caddesi,
No 82, Beşiktaş, İstanbul

Beyaz Fırın & Brasserie Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

43 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Neolokal

“The artist is the creator of beautiful things” (Sanatçı güzel şeylerin yaratıcısıdır) – Oscar Wilde Oscar Wilde’ın başyapıtı…