Cafe Wien Sofra

Cafe Wien Sofra

KISA BİR TARİHÇE: Atiye Sokak’tan Reasurans’a…

Efendim ben pek sık ziyaret ederim bu mekanı. Daha önce kendileri ilgili bir yazı da kaleme almıştım. Ama en son ziyaret ettikten sonra bir kez daha sizlerle paylaşmak istedim yaşadığım deneyimi.

Belki yirmi sene olmuştur açılalı. Atiye Sokak‘ta, sonradan Taps olan binadaki yerlerini çok net anımsıyorum. Ama pek çoğunuz gibi, ben de Cafe Wien‘i Reasurans Pasajı’ndaki yerinde yakından tanıma fırsatını yakaladım.

Tanıdım ve çok sevdim sevgili dostlar. Zira Avusturya Lisesi mezunu olan bendeniz, malum ülkenin mutfak kültürüne de yakınımdır ezelden beridir. Schnitzel, Gulaş, Tafelspitz üçgeninde devinen, Sachertorte, Apfelstrudel gibi bombalarla damakta dans eden bu kültürün benim için yeri her zaman ayrı olmuştur.

Uzun yıllardır yolu Reasurans’a düşenlerin, -eğer amaçları piyasa yapmak değilse- gidip oturdukları, bazılarının yukarıda bahsi geçen yemekleri mideye indirdiği, birçoğunun ise Melange, Verlaengerter gibi kahveler eşliğinde sohbet ettiği sıcacık bir yer oldu Cafe Wien .

Yakın zamanda bir sahip değişikliği yaşayan bu güzelim lokantanın yabancı birinin ellerine gitmediğini de vurgulayalım. Zaten burayı bilen, yaşayan, bugünlere gelmesinde ciddi emeği olan kişiler sahiplendiler mekanı. Aynı kültür, lezzet ve dokunuşlarla da devam ediyorlar işlerine.

AVUSTURYA LEZZET KÜLTÜRÜNDEN BİR SEÇKİ

Avusturya mutfağı denince akla gelen bir numaralı yemek Schnitzel‘dir sevgili dostlar. Çok üzülerek söylüyorum ki, İstanbul’da şöyle adamakıllı, Viyana’daki gibi bir Schnitzel yemek için çok uğraşırsınız. Ya dışını kaplayan galeta unu, yumurta, undan oluşan kısım çok kalındır, ya eti kurudur, ya eti kalındır… Hep bir uyumsuzluk bulursunuz. Şöyle Viyana’daki gibi kağıt inceliğinde bir yemek bulmak pek olası değildir şehrimizde.

İşte bunun ilacı Cafe Wien diyebilirim. Açık ara İstanbul’un en iyi Schnitzel’ini burada bulabilirsiniz. Eti, inceliği, dışının lezzeti, hepsi olması gerektiği gibidir. Üstelik, tavuk versiyonu da bir başka güzeldir. Ben pek tavuk sevmem açıkçası, lakin buranın tavuk Schnitzel’ini çok tuttum diyebilirim. Tavuk sevenler için biçilmiş kaftan desem yeridir.

Cafe Wien Schnitzel

Cafe Wien Schnitzel

Ayrı bir parantez de yanında getirdikleri patates salatası için. Olabilecek en iyi patates salatasını yemek istiyorsanız eğer, Cafe Wien’de alın soluğu! Damağın tadabileceği en güzel patates salatası burada çünkü. Ben kendime söz verdim; bir gün sadece patates salatası yemek için burayı ziyaret edeceğim.

Cafe Wien Patates Salatası

Cafe Wien Patates Salatası

Gelelim gulaş’a… Uzun uzun pişen ve masada yer alan bu etin tarihçesi ile ilgili, Osmanlı döneminde Yeniçeriler’e servis edilen “Kul Aşı” adlı yemekten geldiği söylense de, bildiğimiz kadarıyla Macar kökenli, ama Avusturyalıların sahiplendiği bir yemek. Cafe Wien’de ise ziyadesiyle güzelini yapıyorlar gulaşın.

Cafe Wien Gulaş

Cafe Wien Gulaş

Unutmadan, gerçek bir Bratwurst yemek isterseniz, yine doğru adres bu lokanta. Kentimizde böylesi bir sosisi bulmanızın çok zor olduğunu belirtmeliyim. Paylaşımdaki fotoğrafa dikkatli bakarsanız ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.

Cafe Wien Bratwurst

Cafe Wien Bratwurst

Tabii ki, inanılmaz lezzetli bir Apfelstrudel ya da Viyana’daki isimdaşını aratmayan bir Sachertorte yemek isterseniz, doğru bir karar vermiş olursunuz. Benim açımdan elmalı Strudel kesinlikle kremalı yenir. Tavsiyemi dinleyin, yanında dondurma değil, krema söyleyin mutlaka. Pişman olmayacaksınız. Sachertorte’yi ise Viyana’da Hotel Sacher’in altındaki mekanda yaptıklarına bir hayli benzetmişler. Bana kalırsa biraz daha hafifini yapmışlar. Onu da krema ile götürün usulünce.

Cafe Wien Apfelstrudel

Cafe Wien Apfelstrudel

Bunların yanında benim kahve tercihlerim Wiener Melange (Cappucino tarzı) ya da Verlaengerter (Uzun Espresso) oluyor daima. Lakin mekanda yapılan dıcak çikolatanın da bir efsane olduğunu belirtmem gerekiyor.

SONUÇ: İSTANBUL’DAKİ VİYANA

Son dönem yazılarıma bakarsanız, önce Hint, ardından has be has Çin ve şimdi de Avusturya lokantalarını yazdığımı görürsünüz. Galiba alışılmış olandan, standart mekanlardan, çok bildiğimiz tanıdığımız mutfaklardan bıktım biraz. Bu durum beni “Dünya” ya yöneltti. Bunun üzerine bir İran lokantası yapmak ne güzel olurdu.

Cafe Wien, hiç şüphesiz İstanbul’da türünün tek örneği. Bu kültüre, mutfağa, tatlılara, kahvelere meraklıysanız, yaşadığınız kentten biraz uzaklaşıp kendinizi Avrupa’ya atmak, bu güzel yemekleri yerken, klasik müzik dinleyerek, Klimt tablolarına dalmak isterseniz gitmeniz gereken lokanta burasıdır.

Tavsiye ediyor ve gitmediyseniz eksik kalmışsınızdır diyorum!

Cafe Wien
Milli Reasürans Çarşısı, Teşvikiye Mahallesi,
Abdi İpekçi Caddesi, No 62, Şişli, İstanbul

Cafe Wien Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This