Bu güzel lokanta, Tomtom Suites‘in çatısında, tam İtalyan Konsolosluğu’nun karşısında, muhteşem bir İstanbul manzarasını önüne almış, adeta insanları keyfe dalmaya davet eden, hem seyir hem de damak zevkini okşamak üzere tasarlanmış bir işletme.

Paris’te eğitim görmüş ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şefler Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu burada altı haftada bir değişen dinamik menüleriyle, ziyarete gelenlere hoş sürprizler sunuyorlar  burada. Kendi tabirleriyle “Feriköy Ekolojik Pazar’dan seçtikleri organik sebzeler, Balık Pazarı’ndan taze deniz ürünleri, mevsiminde yaban mantarları, yöresel artizanal peynirler” ile şaşırtıyorlar müşterilerini.

Restaurant Nicole ismini Fransisken rahibelerinin hastalara şifa dağıttığı  tarihi binanın yöneticisi Agnès Marthe Nicole‘den alıyor. Bir zamanlar Fransisken rahibelerin kaldıkları bu adresteki yapı yıkılmış, yerine bildiğimiz hayliyle bu bina 1901’ de, Soeurs Garde-Malades Apartmanı adıyla inşa edilmiş. Yaklaşık yirmi sene kadar da içinde yaşayan Levanten ve Rum ailelerine evsahipliği yapmış. Sonrasında binanın geçirdiği yıpratıcı süreç, 2000’li senelere gelinmesiyle son bulmuş, bu görkemli apartman nihayet bugünkü halini almış.

tomtomsuites-outside-4

Nicole’de tadım yaptığımız gecenin diğer bir önemi de, oraya İzmirli ünlü işadamı Haluk Özyavuz’un davetlisi olarak gitmemizdi. Aşağı yukarı otuz civarında blogger ve yeme-içme sektörü mensubunun katıldığı gecede, mekanın tadım menüsünü deneyimleme fırsatını yakaladık.

Kısa bir parantez Haluk Bey için: Kendisinin bu davete ev sahipliği yapmasının başlıca sebebi, bizler gibi blogger olması ve sınır tanımaksızın yaptığı gezilerde, dünyanın dört bir yanında ziyaret ettiği mekanları, yediği yemekleri anlattığı “Gevrek and Ginger” adlı bir web sitesine sakip olması. Hemen herkesin birbirini tanıdığı bu güzel gecede hem yeme-içme konuları bol bol konuşuldu, hem de çok hoş yemekler tadıldı.

unnamed

Tadım menüsü ise şöyleydi:

Amouse-bouches olarak islenmiş akya balığı ancuez kreması ve soğan reçeli kurutulmuş yosun üzerine, parmesan sable labne peyniri ve kapya biber ve ayrıca soğan pestiline sarılı hamsi tartar sunuldu. Benim açımdan soğan pestiline sarılı hamsi tartar muhteşem bir açılıştı. Bu “deneme”den bir tabak dolusu mideye indirebileceğimi hiç düşünmeden söyleyebilirim. İkram olarak baştan gelen zencefilli tereyağ ve simit (gevrek) de çok hoştu diyebilirim.

IMG_4515

Ufak bir yerelması çorbası açılışından sonra, masamızı sotelenmiş kara havuç, turşu balkabağı ve islenmiş mandalina sos ile sunulan karides süsledi. Bana kalırsa karides çok lezzetliydi. Lakin mandalina sosunun tadı biraz fazla hissedildiği için beni rahatsız etti. Olmasa daha iyi olurdu belki de.

IMG_4533

Diğer bir yemeğimiz sotelenmiş rezene ve safranlı Bouillabaisse ile servis edilen Barbun idi. Bana kalırsa hem görsel olarak, hem de tamakta inanılmaz etkiler bırakan bir çalışmaydı bu.

IMG_4542

Sonra sebze sevenleri mutlu edecek fındık ve maydanozlu yoğurt sos ile bir Karnabahar geldi. Şöyle anlatayım: Ben bile bayıldım ! Maydanozlu sosun baskın lezzeti, hafiften çıtırlaşmış karhabahar ile çok güzel kaynaşmış, ortaya ağır olmayan ama akılda kalıcı bir tat çıkarmıştı.

IMG_4547

Bir sonraki durağımız, kırmızı lahana, kuşburnu, orman mantarlı jus ile sunulan Kuş Böreği idi. Hafif yağlı ve doğal olarak kuvvetli bir lezzeti vardı.

IMG_4550

Ardından benim gibi etoburları yerinden sıçratan iki güzellik servis edildi:

  1. Yeşil mercimek ve pırasalı Füme Dana Yanak
  2. Közlenmiş soğan, harissa ve hibisküs ile Kuzu Kelle

IMG_4558

IMG_4560

Çok zor bir seçim ama, ikisinden birisini tercih etmem istenseydi, oyumu yanak için kullanırdım diye düşünüyorum. Ağzımda dağılan, bana müthiş keyif veren bir çalışmaydı bu. Yumuşaklığını uzun sürede pişmesine borçluydu büyük olasılıkla.

Nicoleyazının başında da vurguladığım gibi, hem göze hem damağa hitap eden bir lokanta. Batı Akdeniz esintileri taşıyan karma bir mutfağın lezzetlerini getiriyor bizlere. Altı haftada bir değişen tadım menüsünü denemek için mutlaka gitmelisiniz.

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok. No: 18 Beyoğlu / İstanbul
+90 212 292 44 67
info@nicole.com.tr

Not: Davet sahibimiz Haluk Bey’in neden Gevrek and Ginger ismini kullandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu bilgiyi edinmek için:

http://www.gevrekandginger.com/hakkimda/

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This