Roffa Brasserie & Bar : Arnavutköy’ün Yenisi

54 Shares
54
0
0
Roffa Brasserie & Bar Sebze Çıtırları
Roffa Brasserie & Bar Sebze Çıtırları

HIZLA GELİŞEN ARNAVUTKÖY GERÇEĞİ

Bazı gelişimlerden kaçamıyor insan. İstanbul’da yaşıyorsanız eğer, tuhaf bir şekilde, kentin cazibe merkezlerinin dönemsel olarak yer değiştirdiğini fark edersiniz.

Gelişmiş ülkelerde ve şehirlerde çok rastlanmayan bir durumdur bu. Sanki kentin içinde dolaşan bir grup vampir, belirli bir bölgeye çöreklenip onun damarlarındaki kanı emmekte ve rahatlamaktadır. Sonra, iyice rahatladıktan sonra, artık posası çıkmış bu bölgeyi fırlatıp atmakta, yeni bir yere, taze bir kurbana geçmektedir.

Daha yakın zamanda “Karaköy bir harika dostum!” diye haykıranların, şimdilerde “Karaköy bitmiş!” nidalarıyla dolaşmasını gördüğünüzde, ne demek istediğimi gayet iyi anlarsınız.

Anavutköy, bu duruma biraz istisna teşkil ediyor olsa da (zira yeme içme açısından hep renkliydi), son dönemde buna gece hayatı da ekleniverince iyice yıldızlaştı İstanbul semalarında.

Bu trendin içinde açılan mekanları takibe aldık biz de. Bazıları göz boyamaktan öteye gidemezken, kimileri vizyonu ve hedefleri ile bizi keyiflendirdi. Bugün ikinci gruba giren, hoş bir deneyim yaşadığım Roffa Brasserie & Bar‘dan bahsedeceğim sizlere.

ROTTERDAM İLE KARS BİR ARAYA GELİRSE NE OLUR?

Başlık doğrudan Roffa Brasserie & Bar ‘ın sahibi Harun Saki‘ye işaret ediyor sevgili dostlar. Kendisi uzun seneler Rotterdam’da yaşamış bir kişi olarak ülkesine döndüğünde, Roffa Brasserie & Bar’ı açıvermiş Arnavutköy’de. Aslen Karslı olduğu için de, menüde kaz bulunması çok doğal karşılanmalı.

Mekanın ismi de Harun Bey’in geçmişine bir gönderme aslında. “Roffa” kelimesi halk arasında Rotterdam’a verilen isimmiş öğrenebildiğimiz kadarıyla.

Roffa Brasserie & Bar’ın şefi ise yine tanıdık bir isim. Galliard’daki işine hayranlık duyduğumuz, daha önceki işlerinden deneyimini çok iyi bildiğimiz Turgut Ay.

Mekan Arnavutköy’ün tam kalbinde olduğundan bulmanız gayet kolay diye düşünüyor, ayrıca bir tarif yapmaya gerek duymuyorum.

TADIM MENÜSÜNÜN DETAYLARI

Sevgili dostlar, Roffa Brasserie & Bar‘ın bizleri ağırladığı gece zengin bir menüden etkileyici yemeklerle karşılaştık. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum şimdi.

Izgara Enginar
Galiçya Ahtapot
Ezme Köfte
Risotto Arancini
Sebze Çıtırları
Kaz
Balkabaklı Creme Brulee
Kestaneli Tramisu

Bu yediklerimden Izgara enginarın çok zarif bir açılış olduğunu, Galiçya usülü ahtapotun gerçekten tam da olması gerektiği kıvamda karşımıza çıktığını ve sebze çıtırlarının beni benden aldığını belirteyim. Özellikle o çıtırları yerken kendimden geçtim.

Roffa Brasserie & Bar Ezme Köfte
Roffa Brasserie & Bar Ezme Köfte
Roffa Brasserie & Bar Galiçya Usülü Ahtapot
Roffa Brasserie & Bar Galiçya Usülü Ahtapot
Roffa Brasserie & Bar Sebze Çıtırları
Roffa Brasserie & Bar Sebze Çıtırları

Arancini insanı değilim daha önce burada belirttiğim gibi, bu sebepten o bana pek hitap etmedi.

Roffa Brasserie & Bar Arancini
Roffa Brasserie & Bar Arancini

Kaz ise gerçek bir yıldızdı. Riskli bir et olan kaz etini, dışı gayet çıtır, içi de yumuşak yapmayı becermişti şef. Üstelik de şaşırtıcı bir yorumla, risotto yatağında getirmişlerdi. Çok beğendim.

Roffa Brasserie & Bar Kaz
Roffa Brasserie & Bar Kaz

Tatlılardan ise, her ikisi de hoş ve hafifti, lakin ben oyumu creme brulee’den yana kullanacağım sanırım.

Roffa Brasserie & Bar Creme Brulee
Roffa Brasserie & Bar Creme Brulee

SONUÇ: ÜMİT VERİCİ BİR AÇILIŞ

Roffa Brasserie & Bar doğru hamlelerle iyi bir giriş yaptı bence piyasaya. Konumu, yemekleri ve felsefesi benim düşüncelerimde örtüştü diyebilirim.

Bu anlamda, özellikle şehrimizde kaz yiyebileceğiniz sayılı yerlerden birisi olduğu için mutlaka denemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Roffa Brasserie & Bar
Arnavutköy Mahallesi,
Francalacı Caddesi, No 24, Beşiktaş, İstanbul

Roffa Brasserie & Bar Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

54 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

1924 Rejans Restaurant

TOKİSTANBUL Bugün eski İstanbul’dan pek bir şey kalmadı elimizde. “Nerede Direklerarası’ndaki o eski Ramazanlar?” gibisinden bir şeyler geveleyip,…
Olden 1772

OLDEN 1772 : O İhtişama Bu Yemekler Olmuş Mu?

Olden 1772 'yi beylik sözlerle anlatmak bir hayli zor; "Babil'in Asma Bahçeleri" mi desem, "Roma'nın Son Günleri" mi diye sayıklasam? Bilemiyorum! Öyle bir ortam düşünün ki, içine girdiğinizde kendinizi insanoğlunun başarıları karşısında alabildiğine ufacık hissedeceksiniz. Öyle bir parıltı girdabına kapılacaksınız ki buraya adım attığınızda, bunu inşa eden o yaratıcı beynin kıvrımlarına aynı anda hayranlık, gıpta, kıskançlık, sevgi ve öfke ile bakakalacaksınız.

Mürver Restaurant : İstanbul’un En İyisi

Mürver Restaurant hiç şüphesiz İstanbul'un en keyifli, lezzetli ve başarılı restoranı. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tatlardaki istikrar ve ustalık, her ziyaret edişimde beni şaşırtıyor. Novotel'in tepesindeki bu muhteşem manzaralı mekanı en kısa sürede ziyaret ediniz.
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.