Barbarasimo Meyhane

Barbarasimo Meyhane

MUHTEŞEM MANZARA

İstanbul’u enfes manzarasına bakan lokantalara bayılıyorum sevgili dostlar. İşte bunlardan birisiyle daha tanıştım geçen gün. Beyoğlu İş Merkezi’nin tepesinde, eskinde Ponte diye tanıdığımız lokantanın yerinde açılmış keyifli bir meyhane bu bahsettiğim. İsmi Barbarasimo Meyhane

Barbarasimo Meyhane Gündüz

Barbarasimo Meyhane Gündüz

Geniş terası üzerinden baktığı Sarayburnu’na atlayası geliyor insanın. Bu manzaraya bakarak hiç konuşmadan rakısını yudumlayabilir en muhabbete düşkün kişi bile. Hem gecesi, hem gündüzü ayrı bir afet.

Barbarasimo Meyhane Gece

Barbarasimo Meyhane Gece

Kapalı bir salonu da mevcut Barbarasimo Meyhane’nin ve burada Grek tarzı canlı müzik de eşlik ediyor bazen yemeklere. İleriki dönemlerde sürekli müzik olan bir taverna katı da açacaklarını öğrendiğimde çok mutlu oldum, zira en son Atina ziyaretimden beri hastasıyım bu müzik eşliğinde yemenin.

TÜRK-RUM MEZELERİNDEN BAŞARILI BİR SEÇKİ

Mekanın menüsü Rum ve Türk mezelerinin bir harmanı şeklinde oluşmuş desek doğru olur herhalde. Bana kalırsa İstanbul meyhanelerini Yunanistan’dakilerden farklı kılan en önemli özellik de bu. Bizim meze sofralarımızda Rum-Ermeni-Türk mutfağının bir bileşkesi ile karşılaşırken, onlarda daha dar bir seçkiden yapıyoruz tercihlerimizi. Öte yandan onların deniz mahsülü yelpazesi de bizi katlayacak bir zenginlik ve ucuzlukta; bunu da ilave edelim.

Her neyse Barbarasimo Meyhane‘nin meze tepsisine bayıldım; ilk vurgulamam gereken konu bu. Bir zamanlar Cercis Murat Konağı’nda getirdikleri gibi, güzel bir tepsiye kaşıklara dizerek getiriyorlar mezeleri. Seçiminizi yapmanızın ardından da meze tabaklarına koyarak seçtiklerinizle masayı donatıyorlar.

Yediğim soğuk mezelerden memnun kaldım diyebilirim. Acılı Girit Ezme, Babagannuş, Atom, Bombay Fasülye Pilaki, Közlenmiş Patlıcan yedim. Hepsinin kıvamı iyiydi. Yalnız ufak bir not: Atomun daha acı olmasını tercih edebilirim. İlgilere duyurulur.

Barbarasimo Meyhane Meze Tepsisi

Barbarasimo Meyhane Meze Tepsisi

Ara sıcaklarda ise Kokoreç Böreği, Yaprak Ciğer ve Karides Güveç indirdim mideye. Börek mekanın imza yemeklerinden olabilecek kalitede, ciğer lezzetli, karides ise bana kalırsa çok iyiydi.

Barbarasimo Meyhane Ciğer

Barbarasimo Meyhane Ciğer

Ana yemeklerde Dana Şaşlık, Yunan Köfte, Kuzu İncik ve mevsim balıkları sunuluyor. Bana kalırsa meyhanelerin çoğunda olduğu gibi, bol bol soğuk meze ve ara sıcak yedikten sonra bunlara sıra gelmesi bir hayli güç. Bana sorarsanız ortaya büyük bir mevsim balığı yaptırarak yola devam edilmesi mantıklı olacaktır.

Barbarasimo Meyhane benim açımdan güzel bir kazanım oldu sevgili dostlar. Konumu, manzarası ve menüsü gayet güzel. Bu şartlara bir de usulüne uygun canlı müzik eklenirse başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.

Meraklılarına duyurulur ve tavsiye edilir!

Barbarasimo Meyhane
Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi Beyoğlu İş Merkezi
No.187 Kat.7, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This