Beyoğlu mıntıkasında tanımadık bilmedik meyhane kalmadığına dair ahkam kesiyoruz nicedir. Ama görünen o ki, durumumuz hava atmaktan ibaretmiş . Zira bu kadar zamandır yanıbaşımızda, Tomtom’un göbeğinde bir Küçük Meyhane varmış ve biz de onu ziyaret etmeyi düpedüz ihmal etmişiz.

Ve ayıp etmişiz!

Tarife hacet var mı, emin değilim, ama Galatasaray’a geldiğinizde, Ara Cafe‘yi bulmanız çok kolaydır. İşte Ara Cafe’nin sokağından aşağı inip hiçbir yere sapmadan ilerlerseniz hemen Küçük Meyhane’nin önüne geliyorsunuz zaten. Bu kadar basit bulması.

BURADA HER ŞEY KÜÇÜK!

IMG_9923

Adını yalancı çıkartmayan bir meyhane ile karşı karşıya olduğumu, kapısından girdiğim anda anladım desem yeridir. İnce uzun, daracık bir mekan Küçük Meyhane. Yine de, akıllı bir tasarımla balık istifi olmayacak şekilde yerleştirilmiş masalar.

Üstelik bir de Cuma-Cumartesi akşamları canlı müzik var burada. Müziği icra edecek sanatçılar için yer yaratmayı da ihmal etmemişler!

Yazılarımdan anlamışsınızdır. Hayatımın bu döneminde, biraz daha ufak ve samimi yerleri tercih ediyorum bendeniz. Yani hangarvari mekanlardan kaçmaya başladım artık. Avrupa’dakileri andırır küçük ve içten işletmelerin arayışındayım. İşte bu sebepten Küçük Meyhane tam aradığım gibi bir yer.

İKİ KAFADARIN ESERİ

Küçük Meyhane’nin ortaya çıkması iki kişinin ortak çalışması ile gerçekleşmiş. Niyaz Hanım ve Elif Hanım, tam bir görev paylaşımı yaparak, kesişen hayatlarından güzel bir eser ortaya çıkarmışlar. Niyaz Hanım mekanın daha çok “müşteri ilişkileri” tarafında çalışırken, Elif Hanım mutfakla uğraşıyor, dolaysıyla onu pek fazla göremiyorsunuz.

Niyaz Hanım ile yaptığımız küçük sohbette, kendisinin gedikli bir Beyoğlu aşığı olduğu ve bu işe senelerini verdiğini anladım. Burada herkesle, her ince ayrıntıyla bizzat ilgilenerek, mekanın itici gücü işlevini yüklendiğini de.

Uyumlu ortaklıklar güzel mekanlar doğuruyor sevgili okurlar!

SUSAMLI ISPANAK TOPLARI VE DİĞERLERİ

IMG_9946

Mezelerin gerçekten özenli olduğunu söyleyebilirim. Devasa bir meze tabağından seçiyorsunuz bu güzellikleri.

Öne çıkanlar, Balık Pastırması, Midyeli Lahana Sarması, Topik, Karamelize Soğanlı Fava ve Susamlı Ispanak Topları

Bana kalırsa pastırma muhteşemdi. Somondan yapılma bu çalışmanın et pastırmasından hiç farkı olmadığını ve rakı ile harika bir uyum sağladığını söylemeden edemeyeceğim. Midyeli dolma ise daha önce yediğim emsallerine göre gayet başarılıydı. Ama Susamlı ıspanak topları gerçekten 10 numaraydı diyebilirim! Mekanın mezeleri ile ilgili bir numaralı tavsiyem bu olacak sizelere.

IMG_9938

Burada ciğer ve kalamar ızgaranın da tadına baktım ve her ikisinden memnun kaldım. Bu yediklerim de yetti de arttı bile zaten. İyice doydum ve daha fazla bir şey deneyemeden kalktım. Özellikle ciğerin yumuşacık dokusunda hayran kaldım diyebilirim.

CEBİNİZİ YORMUYOR

Son gelen alkol zamanlarının ardından ne olur bilemem, ama Aralık ayında ben ziyaret ettiğimde, fiyatlar makuldu Küçük Meyhane’de. Bu da ayrıca hoşuma gitti. Artık böyle yerler bulmak biraz zor.

Böyle giderse, meyhaneye gitmek ya “çok lüks” bir tüketime dönüşecek, ya da sahte rakıcılık iyice alıp yürüyecek memlekette. İzleyip göreceğiz.

Ayrıca burada çalan Türk Sanat Müziğini de çok beğendim. Mekanın loş havasına ve rakının adabına uygun, sakin, insanı duygulandıran şarkılar seçilmişti. Kesinlikle rahatsız etmiyordu.

Neticede Küçük Meyhane, benim nezdimde önemli bir kazanımdı diyebilirim. Bundan sonra ziyaret edeceğim. Sizlere de tavsiye ederim.

Adres:Tomtom Mahallesi Tosbağa Sok. No:14/A Beyoğlu
http://www.kucukmeyhane.com
Telefon:0212 293 22 38

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This