YENİ NESİL MODERN MEYHANELERE NASIL BAKIYORUM?

Geçen yazılarımdan birisinde belirtmiştim: Gülin ve Yücel Özalp çifti heyecan verici projelere imza atacaklar diye. İşte bunlardan biri olan Rana Meyhane‘nin açılışına gittim geçen gün. (Sırada Pandeli var!)

Açıkçası çok güzel bir ortamda, en sevdiğim manzaraya bakarak, lezzetli bir yemek yedim ve keyifli bir Türk sanat müziği dinletisine eşlik ederek iyi zaman geçirdim diyebilirim.

Rana Meyhane‘yi beğendim, hatta ortaya konan projeye bayıldım, lakin bu mekan özelinde değil de, daha genel bir tavırla düşüncelerimi aktarmam gerekirse, son dönemde her yerde karşımıza çıkan modern meyhanelere bakışım çok da sıcak değil sevgili dostlar. Dürüst olmalıyım!

Modern meyhaneler bana bir kaçısın, bir tür yeni ticaretin, yaratıcılıkta az çaba harcamanın simgesi gibi geliyorlar. Özünde bu mekanlar meyhane değil, fine-dining işletmeleri değil, Türk mutfağı desen değil, dünya mutfağı desen hiç değil. Rakı içip meze yiyebileceğiniz, bir yandan TSM dinleyip, öte yandan sevgilinizle göz göze, diz dize oturabileceğiniz melez lokantalar.

Dediğim gibi Rana Meyhane’yi sevdim, çünkü yapan insanların ciddi bir zevki, mantıklı bir yaklaşımı, başarılı olacak enerjileri var. Ama burayı gelecekte taklit edecek işletmecilere, şeflere, sermaye sahiplerine sesleniyorum: “Bunu evde denemeyin! Herkes başaramaz. Sonra birbirinden kötü kopyalarla karşılacağız ileride!”

Yani şu bölümü en kısa şekliyle özetlersem, modern meyhanelere duruşum hep mesafeli olacak, ama Rana Meyhane’yi gerçekten beğendim. Bu bir istisna!

RANA MEYHANE’Yİ NEDEN BEĞENDİM?

Bir defa Boğaz’a balıklama dalınan her yer bana kalırsa bir adım önde başlıyor. Yani manzaraya tam not verelim. (Eski Topaz’ın yerine açıldığını ilave edelim burada!)

Camdan dışarı baktığınızda, hiç bitmeyen “flat screen full HD” bir Boğaz canlı yayını ile karşı karşıya kalıyorsunuz ki, aşık olmamak elde değil.

Mekanın yaratıcıları da sağolsunlar bu manzarayı başrole oturtmuşlar en doğrusunu yaparak. Buraya gelirken erken rezervasyon yapmanızı ve cam kenarı yer ayırtmaya çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Deneyimi bir kat daha kuvvetlendiren bir yanı var bu hareket tarzının.

Beğenmemin bir diğer sebebi de insanı içine çeken başarılı dekorasyon ve atmosfer. Kendinizi iyi bir lokantada bir deneyim yaşacakmış gibi hissediyorsunuz daha kapıdan adım atar atmaz.

Ve tabii ki yemekler… Hoşuma giden, aslında modern bir ortam yaratıp klasik meyhane lezzetlerine yer vermeleri oldu. Düşüncem o ki, mezelerde ve yemeklerde deneysellikten ziyade klasikler üzerine gitmeyi seçmişler. Ve çok da doğru yapmışlar! Bazı mekanlardaki gibi her şey laboratuvardan çıkma değil burada! Bunu da sevdim.

PEKİ NELER YEDİM RANA MEYHANE’DE

Neler yemedim ki? Hiç vakit kaybetmeden listeyi paylaşayım sizlerle:

*Topik
*Tarama, çıtır ekmek
*Lahana dolması
*Zeytinyağlı Bombay pilaki
*Paşa mezesi ceviz ve Ezine peynirli
*Fava kuru bakla ezme
*Kuzu yaprak ciğer
*Girit kabak mücver
*Otlu, peynirli muska böreği
*Deniz ürünü orzo
*Palamut (takoz)
*Rana köfte

Burada bana gerçekten kendini sevdiren, tatlı tuzlu dengesi etkileyici bir topik ile karşılaştım. Eski usül taramaları lezzetliydi. Lahana dolması uzun süredir yediklerimin en iyisiydi diyebilirim. Ciğerleri değme meyhane ya da sakatatçıya taş çıkartan cinstendi. Mücverleri hafif ve lezzetliydi.

Rana Meyhane - Lahana Dolması

Rana Meyhane – Lahana Dolması

Rana Meyhane - Fava

Rana Meyhane – Fava

Rana Meyhane - Topik

Rana Meyhane – Topik

Rana Meyhane - Kuzu Ciğer

Rana Meyhane – Kuzu Ciğer

Deniz ürünü orzo beni benden aldı, çok sevdim. Damakta bir yolculuktu adeta. Köfteleri ise tipik “meyhane” köftesi diyebileceğimiz, soğanlı, patatesli, bazen benim de evde yemeyi tercih ettiğim cinsten güzel bir köfteydi.

Rana Meyhane - Rana Köfte

Rana Meyhane – Rana Köfte

Demek istediğim, sevgili dostlar, bu yemeklerin gerçekten iyi bir meyhane mutfağında olması gereken klasik lezzetler olduğudur. Benim de çok beğendiğim bir şekilde deneyselliğe girişmeden yapılması ayrıca takdire şayan bir meseledir.

SONUÇ: RANA MEYHANE ZİYARET EDİLMELİ

Gastronomi dünyamız bana kalırsa şiddetle baş aşağı giderken, böyle yeni, dinamik, ne yaptığı belli mekanların açılması açıkçası insana moral aşılıyor.

Benim çok da desteklemediğim bir konsepti bu kadar başarılı yaparak beni bile heyecanlandırdıkları için yaratıcılarının önünde saygıyla eğiliyorum.

Burası yeni keyif noktası olacak İstanbul’un. Mutlaka ziyaret edin!

Rana Meyhane
Ömer Avni Mh., İnönü Cd.
No:50, 34427 Beyoğlu/İstanbul

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This