Levent Börekçilik : Böreğin Doruk Noktası

29 Shares
29
0
0
Levent Börekçilik
Levent Börekçilik

BÖREKLE İLİŞKİMİ TAKDİMİMDİR

Başlığı okuduğunuzda abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız, yazdıklarımı okuyanların ne düşündüklerini her zaman umursamış, kelimelerimi ziyadesiyle doğru seçmeye gayret göstermişimdir. Ama Levent Börekçilik için bir istisna yapmak durumundayım affınıza sığınarak.

Çünkü bu börek tek kelimeyle MUHTEŞEM! Abarttığımı düşünüyorsanız, bilin ki pek umursamıyorum! Zira ancak yaşayanın anlayabileceği bir lezzet deneyiminden bahsediyorum burada. O yüzden coşkumu mazur göreceksiniz bu seferlik.

Öncelikle börek ile ilişkimi hem makro düzeyde, hem de su böreği söz konusu olduğu için mikro seviyede anlatmaya çalışayım.

Börek severim, ama İstanbul geleneğinden kaynaklanan bir dokunuşla sigara böreği, muska böreği gibi daha muzır halleriyle. Arnavut ciğeri ve sigara böreği, kendimi bildim bileli çilingir sofralarının önemli aktörleri olmuştur benim nezdimde.

İkinci seviyede talaş, kol, Boşnak böreği gibi çeşitlemeler gelir benim için. İlk bahsettiklerim kadar olmasa da, severim ve yerim.

Hangi böreği yemezsin diye soracak olursanız, hiç düşünmeden cevabım “su böreği” olur. Gerçekten bir lezzet bulamadığım bu hamuru damağıma pek değdirmem çocukluğumdan beri.  Damak zevki söz konusu olduğu zaman, her şey izafi ve kişiseldir, o yüzden beni çok yargılamayın 🙂

BİR BÖREK YEDİM VE TÜM HAYATIM DEĞİŞTİ

Adana’da tabla diyorlar, biz İstanbul’da araba deriz Levent Börekçilik‘in satış yöntemine. Seyyar bir satış şeklidir. Gerçi Levent Börekçilik’in yeri sabit ama tablada satıyor neticede.

Levent Börekçilik
Levent Börekçilik

Şimdi sıkı durun, günde 200 (Yazıyla iki yüz) tepsi börek gidiyor sevenlerin midesine Levent Börekçilik vasıtasıyla. Bu inanılmaz rakam kesinlikle tesadüf değil, bana güvenin.

Girizgah faslında belirttim, su böreği sevmem ben. Fakat burada bunu yedikten sonra bakış açım tamamen değişti, tazelendi ve en sevdiğim börek sıralamam tamamen farklılaştı.

Levent Börekçilik’te yemek için insanların Adana’da sıcak yataklarından sabahın köründe kalktıklarını vurgulamam gerekiyor. Zira sabah 10.00 dediniz mi, ortada pek bir şey kalmıyor bu 200 tepsiden. Adana’da usul böyle. Tıpkı ciğer gibi, bu böreği de sabah tüketmek ritüelin bir parçası.

Levent Börekçilik
Levent Börekçilik

Adana’nın Yüreğir ilçesinin Cumhuriyet Mahallesi’nde tezahür eden bu muhteşem olayın tanığı olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum sevgili dostlar.

Dışı çıtır, içi ise erimekte olan harika bir peynirle dolu olan bu böreği anlatmak kolay değil. Peynirin bir tür kaşar olduğunu zaten damaklar anlıyor. Tereyağ seçimi önemli bir detay. Ayrıca yufkayı da kendileri açıyor ve kim bilir bu böreği sevenleriyle buluşturmak için saat kaçta pişiriyorlar. Dışarıdan basit gibi görünen, ama bana kalırsa “püf noktaları” bol bir iş bu. Tebrik etmek lazım.

Levent Börekçilik
Levent Börekçilik

ADANA’YA SADECE BU BÖREK İÇİN GİDİLİR

Tavsiye etmiyorum, daha da ileri giderek, “ölmeden önce yapılması gerekenler” listesine koyun Levent Börekçilik Adana’da yemeği diyorum.

Sabah sabah bu lezzetle başlayan bir günün kötü geçmesine imkan yok çünkü!

Levent Börekçilik
Karşıyaka Sanayi Sitesi, 785 Sokak,
No 7, Yüreğir, Adana

Levent Börekçisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

29 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sahrap Restaurant

Geçen sene keyifli bir deneyim yaşamama karşın, hayatın koşuşturması içinde kendisi hakkında bir yazı kaleme almayı atladığım Sahrap…