Sahrap Restaurant

16 Shares
16
0
0

Geçen sene keyifli bir deneyim yaşamama karşın, hayatın koşuşturması içinde kendisi hakkında bir yazı kaleme almayı atladığım Sahrap Restaurant‘a yakın zamanda tekrar uğrayıp beni bir hayli mutlu kılan bir tadım yapma şansını yakaladım. Menülerine yaptıkları yeni dokunuşları da gördüğüm bu ziyarete dair izlenimlerimi az sonra sizlerle paylaşacağım.

Sahrap Soysal‘ı herkes tanıyor diye düşünsem de, yine de bu deneyimli “yemek insanı”nı yazımın başında anmadan geçemeyeceğim. Lokantasının menüsünü oluştururken, aşık olduğu Anadolu yemek kültürünün esintilerini soframıza ne kadar güzel yansıttığını vurgulamalıyım Sahrap Hanım’ın. Kendisine binlerce kez teşekkürler!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sahrap Restaurant,  Asmalımescit Mahallesi’de, geçe sene açtığı mekanıyla, hepimizin damak zevkine hitap eden yemekler sunuyor. İşte bunlardan bazıları ve benim görüşlerim:

Rumeli göçmenlerinin iştah açıcı yoğurtlu ve patlıcanlı salatası, Köpoğlu Mancası yedim mesela. Çok güzel bir girizgahtı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonra koruk suyuyla yapılma Hatay Cacığı indirdim mideye ve hayran kaldım. Hem hafifliği, hem de yoğun lezzeti çok hoşuma gitti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lakerda deyip geçmeyin. Ben az kalsın atlıyordum. Çok şükür uyardılar. Masaya geliverdi. Bugüne kadar gördüğünüz tüm lakerda sunumlarını unutun, zira bu acayip bir şeydi. Kuru domates ve yanılmadıysam ekşi mayalı ekmekle uyumu mükemmeldi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ben burada Aksihsar’ın zeytinyağı, Aydın’ın kuru domatesi ile halvet olmuş peynirin keyfini Kuru Domatesli Çingene Salatası ile çıkardım. Bu yemek de hasret olduğum kuvvetli lezzetlerden birisiydi. Ayrıca bir Beyrut’un favori mezelerinden sayabileceğimiz Karidesli Humus da deneyimledim. Midem bayram etti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sıcaklara sıra geldiğinde, Sahrap Restaurant’ta Çili Soslu Beyin Pane, Ege Otlu Mücver, İsli Baharatlı Ahtapot Kavurma ve Fındık Uykuluk süsledi masayı. Ben uykuluğu çok çok beğenmiş olsam da, şahsen ahtapotu, gelenler içinde yıldız olarak seçtim. Ne çok yumuşak, ne çok sert, ideal kıvamında, harika bir sunumla karşıma geldi. Bir lokmada yedim neredeyse.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uykuluk ise beni çok mutlu etti. Sakatatın ne denli değerli ve mutluluk verici bir yemek türü olduğunu, Avrupa’ya göre çok geç kalınsa da bizim lokantalarımızın da kavradığını ve menülerinde esas oğlan kategorisine yükselttiklerini görmek harika bir gelişme bana kalırsa. Ekşi mayalı ekmek üzerinde nohutlu pekmezli sosla sunulan uykuluk bir harikaydı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mücver, benim damak zevkime uygun, “içten patlamalı” kategorisindeydi. Ağıza atıp çiğnemeye başlayınca damakta yarattığı hoşluk hem kızartılmasındaki maharette, hem de seçilen Ege otlarının kalitesinde saklıydı.

Yediğim beyin pane ise galiba bu dörtlünün zayıf halkasıydı. Daha iyi nasıl olurdu bilemiyorum, ama sanki tadı diğerlerinin biraz gölgesinde kalmıştı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu kadar tuzlu yedikten sonra sütlü tatlı kategorisinde, son derece hafif bir Kıbrıs Tatlısı indirdim mideye. Kapanış için ideal, damakta kuvvetli, ama hazmı kolay bir tatlıydı. Hindistan cevizi dokunuşu ise tek kelimeyle mükemmeldi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sözün özü, Sahrap Restaurant, hem ortamı, hem yerel lezzetleri ile oluşturduğu geniş menüsüyle beni bir kez daha etkiledi. Hem öğle yemekleri, hem de Asmalımescit’in doğasına uygun, bol muhabbetli akşam sohbetleri için şiddetle tavsiye ederim.

Sahrap Restaurant
Asmalı Mescit Mahallesi,
General Yazgan Sokak No.13A Beyoğlu / İstanbul
Telefon: +90 212 243 16 16
e.mail: info@sahraprestaurant.com

Sahrap Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

16 Shares
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like