Shang Palace Shangri-La Bosphorus Pekin Ördeği

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Pekin Ördeği

ÖZLEMİŞİM İYİ ÇİN LOKANTALARINI

Sevgili dostlar, inovasyon, fusion, vs. gibi bilumum Fransızca tabirlere ve kavramlara kesinlikle karşı değilim; bunu bilecek kadar beni tanıyorsunuz artık. Lakin “Çin lokantası gibi Çin Lokantası” gözümde tütüyordu nice zamandır, bunu da vurgulamam lazım.

Bir süredir, Çin-Japon-Thai melezi menülerin içine gömüldüğüm lokantaları ziyaret eder olmuştum. Pek de güzeldi çoğu, ne yalan söyleyeyim. Severek yiyordum sundukları çalışmaları. Thai usülü bir çorba ile başladıktan sonra sushileri götürmek, ardından da Çin dünyasına dalmak hoş bir deneyimdi.

Ama geçen gün oturup düşündüğümde, sadece Çin mutfağına odaklanmış lokantaları ne kadar özlediğimi fark ediverdim birden bire. Böyle yerleri bulmanın zorluğu da ciddi şekilde şaşırttı beni.

İşte tam da böyle bir ruh halindeyken gerçekleştirdim Shang Palace Shangri-La Bosphorus ziyaretimi ve o kadar iyi geldi ki, yüzümün ortasında bu karşılaşmanın yarattığı mutluluk ile oluşan bir gülümseme ile yazıyorum bu satırları.

Dolayısıyla diyorum ki, gerçek bir Çin lokantası arayışındaysanız, gitmeniz gereken ilk yer Shang Palace Shangri-La Bosphorus olmalı bana kalırsa.

KONUM – ATMOSFER -SERVİS

Öncelike, pek sevdiğimiz Shangri-La Bosporus ‘un içinde olduğunu belirtelim bu güzel lokantanın. Yani Beşiktaş’ın hemen göbeğinde, Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin hemen yanında. Restoranı ziyarete geldiğiniz zaman, eğer arabayla geldiyseniz, aracınızı birkaç güvenlik aşamasını geçtikten hemen sonra otele bırakabiliyorsunuz. Vale, ya da otel otoparkını kullanabilirsiniz.

Bu oteli oldum olası ve aydınlık lobisinden ötürü sevmişimdir. Bunu da ilave etmem lazımShang Palace Shangri-La Bosphorus ‘a, lobiye girdikten sonra asansöre binerek ulaşabilirsiniz.

Lokantanın genel atmosferini tam da beklediğim gibi buldum sevgili dostlar. Kendinizi Çin’de hissediyorsunuz buraya geldiğiniz zaman. Tüm ayrıntılar dikkatle seçilmiş, her şey olması gerektiği gibi planlanmış. Dolu dolu, ama kesinlikle eklektik değil dekorasyonu. Uzakdoğu’nun her dokunuşunu rahatlıkla içinizde hissediyorsunuz kapıdan adımınızı attığınızdan itibaren.

Servis kalitesi ise tartışmasız üst düzeyde. Ne olursa olsun, ülkemizde insanların çok sıklıkla bu tarz lokantalara gitmediğini, doğal olarak da bu mutfağın inceliklerine çok hakim olmadıklarını söylesek yanılış olmayız. Bu sebepten bilgilendirici, yönlendirici ve detayları çok iyi sunan bir servis olmazsa olmaz bu tip yerlerde. Ben -kendi deneyimimden yola çıkarak söylüyorum- harika bir hizmet aldım buraya geldiğim zaman.

MENÜDEN ÇOŞKULU BİR SEÇKİ

Uzakdoğu mutfaklarındaki servis anlayışı, normalde pek çok ülkenin kültüründen farklı sevgili doslar. Senkron yemek servisi diye adlandırabileceğimiz bu yaklaşımda, sipariş edilen pek çok yemeğin aynı anda sofrayı süslemesi söz konusu. Burada da böyle oldu ve masamız, zaman zaman çiçek bahçesini andırdı desem yeridir.

Başlığı “coşkulu” diye seçtim, zira çok sayıda yemeği deneyimleme fırsatım oldu Shang Palace Shangri-La Bosphorus ziyaretim sırasında. Şimdi bunları elimden geldiği, dilimin döndüğü ölçüde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Konuya Sichuan tarzıyla, ballı siyah sirke ile kızartılmış çıtır, ince bonfile dilimleri ile girelim. İnanılmaz lezzetli, insanın damağında adeta infilak eden bir güzellik, ama çok yoğun. Bilginiz olsun. Kalabalık grupta ortaya söylenmeli ve ucundan alınmalı.

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Sichuan tarzıyla, ballı siyah sirke ile kızartılmış çıtır, ince bonfile dilimleri

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Sichuan tarzıyla, ballı siyah sirke ile kızartılmış çıtır, ince bonfile dilimleri

Sonra“Lo Hei” Somon ile yola devam edilmeli bence. İnce kıyılmış meyve ve sebzeli, tahin soslu somon “sashimi” diyebileceğimiz bu yemeğin içinde tahin bulunmasına rağmen, damağımda hoş bir birliktelik ortaya çıktı. Zarif ve lezzetliydi.

Shang Palace Shangri-La Bosphorus “Lo Hei” Somon

Shang Palace Shangri-La Bosphorus “Lo Hei” Somon

Hala girizgah evresindeyken, tüm bunların üzerine bir de çıtır sarımsak parçalarıyla kızartılmış patlıcan sipariş edin derim ben. İnanılmaz, çıtır çıtır, yerken kendinizi durduramıyorsunuz resmen. Bir de yanında Çin turbu olsun, bana güvenin çok şaşıracaksınız lezzetine.

Shang Palace Shangri-La Bosphorus  Çıtır sarımsak parçalarıyla kızartılmış patlıcan

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Çıtır sarımsak parçalarıyla kızartılmış patlıcan

Shang Palace Shangri-La Bosphorus  Çin Turbu

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Çin Turbu

Durmak yok, yola devam diyorsanız, art arda güzellikleri sipariş etmeye başlamalısınız bundan sonra. Biz tadımda üç ana yemek, bir pilav, bir noodle, iki çeşit dim sum ile maceramızı sürdürdük.

Mesela Pekin ördeği, bana kalırsa iyi bir Çin lokantasının olmazsa olmazı diyebilirim. Bu sebepten hiç vakit kaybetmeden sipariş ettik. Ördeği bütün olarak önümüze getirdiler. Sonra derisini sıyırdılar. Deriyi pancake ile servis ettiler. İnanılmaz bir tadı vardı bunun. Yerken kendimden geçtim. Hemen ardından ördek etini kokoreç benzeri bir kesim ile ufak parçalara ayırıp ayrıca getirdiler. Bunu da pancake’lere dürerek mideye dindirdiğimde benden daha bir mutlu insan yoktu.

Shang Palace Shangri-La Bosphorus  Pekin Ördeği

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Pekin Ördeği

Diğer iki ana yemeğimiz, wokta pişirilmiş ananaslı tavuk ve karabiber sosu ile tavada kızartılmış dana kuşbaşıydı. Ananaslı tavuk çok benim kalemim olmasa da, dana eti İNANILMAZ bir lezzete sahipti. Bu lokantada yediğim en güzel şey bu etti desem çok da yanılmış olmam sevgili dostlar. Ağızda lokum gibi dağılan etin hafif biberli dokunuşu, uzun zamandır olmadığım kadar mutlu etti beni.

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Karabiber sosu ile tavada kızartılmış dana kuşbaşı

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Karabiber sosu ile tavada kızartılmış dana kuşbaşı

Shang Palace Shangri-La Bosphorus  Wok'ta pişirilmiş ananslu tavuk

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Wok’ta pişirilmiş ananslu tavuk

Tabii bu güzelliklerin yanında pilav, noodle ve karidesli dim sum da indirdik mideye. Nilüfer çiçeği yaprağına sarılmış tavuk, karides ve fırında pişirilmiş ördekli kızarmış pilav gayet lezzetliydi diyebilirim. Hem göze, hem damağa hitap ediyordu. Elle açılmış soya soslu ve soya filizli Çin eriştesi ile ayrı bir dünyaydı. Hafif al dente kıvamında, çok çok mutluluk verici bir kombinasyondu diyebilirim. Bu erişteyi arzunuza göre tavuk, et ya da deniz mahsüllü seçebiliyorsunuz, belirtmem lazım. Biz deniz mahsüllü seçtik.

Nilüfer çiçeği yaprağına sarılmış tavuk, karides ve fırında pişirilmiş ördekli kızarmış pilav

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Nilüfer çiçeği yaprağına sarılmış tavuk, karides ve fırında pişirilmiş ördekli
kızarmış pilav

Soya soslu ve soya filizli erişte

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Soya soslu ve soya filizli erişte

Karidesli Dim Sum

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Karidesli Dim Sum

Bu coşkulu tadımın finalini de güzel tatlılar ile yaptık Shang Palace Shangri-La Bosphorus ‘ta. Soğutulmuş mango pudingi, kızartılmış muz dilimleri, vanilyalı dondurma ile kızarmış kadayıfa sarılı muhallebi yedik. Benim için hepsi güzeldi ama kızartılmış muz gerçekten bir adım öne çıktı diyebilirim.

Tatlılar

Shang Palace Shangri-La Bosphorus Tatlılar

SONUÇ: GİTMEMEK BÜYÜK KAYIP!

Sevgili dostlar, biliyorum ki aranızda Uzakdoğu yemeklerini çok seveleriniz var. Hatta Çin mutfağına gönül veren birçok takipçim olduğundan da eminim. Bu durumda eğer Shang Palace Shangri-La Bosphorus ‘u hala ziyaret etmediyseniz, sizin için büyük kayıp demektir. Hemen rezervasyonunuzu yaptırın ve yola koyulun derim.

Şimdiden afiyet olsun!

Shangri-La Bosphorus İstanbul,
Kat Z, Sinanpaşa Mahallesi, Hayrettin İskelesi Sokak,
No 1, Beşiktaş, İstanbul


Shang Palace - Shangri-La Bosphorus İstanbul Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This