Sushico

Sushico

ZİNCİR MAĞAZA İLE FAST FOOD’U AYIRT ETMEK

Konu Sushico‘dan açılınca memleketteki kafa karışıklıkları başlığına bir el atmak gerekliliği doğuverdi hemen. Zira ülkemizin insanı bu iki meselenin aynı şey olduğuna inanıyor bir sebepten. Ama çok net bir şekilde iki kavram dağlar kadar farklı iki doğrultuya işaret ediyor.

Bu durum Sushico için özellikle geçerli. İnsanımız yaşadığı farklı bölgelerde birçok Sushico dükkanı ile karşılaşınca, buranın yemek kalitesini ortalamanın altında, servis süratini de fast food işletmeleri gibi “ışık hızında” hayal ediyor.

Bizim gibi yeme içmeden hoşlanan mideli şahısları da, çoğu kez,  “Aaa, orada mı yiyorsun!” şeklinde hayret ve aşağılamayla karışık eleştiriyorlar.

Hiç vakit kaybetmeden anlatayım: Çok üst düzey birkaç mekanı saymazsak, Türkiye’de Sushico’nun kalitesini yakalayıp geçen uzakdoğu lokantası pek az. Evet söyledim. Nice havalı lokantadan içimde büyük bir nefret duygusu ile ayrıldığım için net bir şekilde ifade edebiliyorum bu durumu. Sushico’da ise, her defasında beklediğim tatmin duygusunu yakaladım ve mutlu oldum.

Demek ki zincir mağaza olmak, etrafa yayılmak, çok yerde görülmek fast food pespayeliği ile birlikte anılmak anlamına gelmiyor.

SUSHİCO KENDİNİ YENİLEYEN BİR MEKANİZMADIR

En sevdiğim yanlarından birisi bu aslında. Siz de dikkat edin, ne zaman bir Sushico’dan içeri girip menüyü elinize alsanız, yanında “yeni” işareti olan yemekler karşınıza çıkar. Benim için en önemli artılarından birisi budur bu lokantanın. Bir yere saplanıp kalmaz, kendini geliştirmeye ve iyileştirmeye çabalar.

Çok sık ziyaret ettiğim bu lokantanın menüsünde yeni bir şey gördüm mü dayanamayıp sipariş ederim her zaman. Çok nadir bazı durumları saymazsak da hep mutlu kalkarım masadan.

Bu sebepten benim sizlere önerim, farklı zaman dilimlerinde Sushico’yu ziyaret ederek bu karşılaştırmaları yapmanız yönünde olacak. Sanırım en doğru yaklaşım bu.

SON YAPTIĞIM TADIMIN ÖYKÜSÜ

Bu yazıda tarih boyunca yaptığım ziyaretlerin bir özetini değil, son gastronomik deneyimin ayrıntılarını paylaşacağım. Bu şekilde sizler için de ufak çaplı bir güncelleme hizmeti sunmuş olacağıma inanıyorum.

Özellikle belirtmem gerekiyor ki bu tadımı Nişantaşı mağazasında gerçekleştirdim ve hem mekanın tasarımı ve kurgusu, hem servisin kalitesi ve güleryüzlülüğü, hem de merkezi konumu çok hoşuma gitti. Nişantaşı’ndaki eski dükkana nazaran çok daha dinamik ve dikkat çekici bir atmosfer yaratılmış yeni yerlerinde diyebilirim.

Her daim kalabalık olmasına karşın verdikleri hizmetin hızı ve kalitesi de ayrıca dikkat çekiciydi.

KEYİFLİ BİR TADIMIN DETAYLARI

Deneyimi Sesame Prawn Toast ile açtım. İçi karidesli, dışı susamlı, daha çok Avusturalya ve Amerika bölgesindeki Çin lokantalarında iştah açıcı olarak karşımıza çıkan bu yemeği çok lezzetli buldum. Sarışın bir birayla (ve evet Sushico’da Singha Birası var) çok güzel mideye indirilebilecek bir yemekti.

Sesame Prawn Toast

Sesame Prawn Toast

Hemen yanında, Chili Garlic Edamame sipariş ettim. Bu yemekle yıldızımın pek de barışmadığını beni takip edenler bilir sevgili dostlar. Yine de, kıvamında bir sarımsak ve chili ile çok iyi çeşnilendirildiği için yemesi hoşuma gitti diyebilirim.

Chili Garlic Edamame

Chili Garlic Edamame

Sushi faslına balıklama dalmadan Dana Etli Gyoza ve Zencefilli Çıtır tavuk da sipariş ediverdim. Gyoza’nın özellike Çin yeni yılında bölgede sık tüketilen bir mantı olduğunu da vurgulayalım. Dana etiyle pek yakışmıştı ve bendenizden tam puan aldı. Tavuk ise, oldukça lezzetliydi, lakin ben aynı yemeğin acılı olan versiyonunu daha çok tercih ediyorum sanırım.

Sushico- Dana Etli Gyoza

Sushico- Dana Etli Gyoza

Zencefilli Çıtır Tavuk

Zencefilli Çıtır Tavuk

Doğal olarak sıra sushi geçidine geldi bu yemeklerden sonra. Bendeniz bir somon sever olduğumdan ötürü, önümüze gelen bol somon varyasyonlu dev tabağı çok sevdim. Eğer seviyorsanız sizlere de tavsiye ederim. İçinde somon bulunan her türlü ürün burada sergileniyor zira.

SOMON TABAĞI

SOMON TABAĞI

Sonrasında sıcak sushilerden Philly Roll şenlendirdi masayı. Bir lokmada mideye indirdiğim bu çalışmayı eğer uğrarsanız mutlaka denemenizi öneriyorum. İçinde surimi,avokado, krem peyniri, dışında ise teriyaki soslu kızarmış hamur bulunuyor.

Phily Roll

Philly Roll

Üzerine de Mangolu, The Plaza, Fuji üçlemesinden oluşan bir sushi tabağı gelince kendimden geçtim tabii ki. Bunların içinde mangoya sarılarak roll yapılmış olanın gerçekten farklı bir boyut olduğunu itiraf etmeliyim. Damağımda ufak çaplı bir şenliğe sebebiyet verdi bu çalışma. The Plaza acılı, fuji ise, somon, kuşkonmaz ve avokado ile yapılmıştı.

Sushico - Mangolu, The Plaza, Fuji

Sushico – Mangolu, The Plaza, Fuji

SUSHİCO SEVİYORSAM BİR SEBEBİ VAR

Sevgili dostlar, size saydığım yemeklerin hemen hepsinden memnun kaldım son deneyimim esnasında. Daha önceki tadımlarımda olduğu gibi büyük bir tatmin duygusu ile kalktım masadan.

Sizlere de hiç tereddüt etmeden, içinizde Uzakdoğu ateşi yanmaya başladığında, yangını söndürmek için en yakın dükkana gitmenizi tavsiye ediyorum.

Yarı yolda kalmayacağınız garanti!

Sushico Nişantaşı
Teşvikiye, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34367 Şişli/İstanbul

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This