Mahir Lokantası
Mahir Lokantası

Mahir Lokantası: En Favori Esnaf Lokantam

79 Shares
79
0
0

MAHİR LOKANTASI: PIRIL PIRIL BİR MEKAN

Mahir Lokantası gibi mekanlarda kendimi iyi hissediyorum sevgili dostlar. Biliyorsunuz, ben sadece yediğim yemekleri yazmıyorum burada. Aynı zamanda gittiğim lokantaların atmosferinden, düzeninden, çalan müzikten, servisten de bahsediyorum.

Yani bütün “paketi” sizlere sunmaya çabalıyorum. Ancak bu şekilde, deneyimi tüm açılardan ele alabileceğimi düşünüyorum.

İşte yemeğe sözü getirmeden önce, pek sevdiğim Mahir Lokantası‘nın bana kattığı duygulardan da söz açmam gerekiyor. Rumeli Caddesi‘nin karşı çaprazında, Osmanbey’de ana cadde üzerinde, inanılmaz merkezi bir konumda karşımıza çıkıyor bu güzel lokanta. Konuma tam puan verelim hiç düşünmeden.

Öte yandan, ikinci katta bulunması, girişinin yandan olması, ilk başlarda insana dezavantaj gibi görünse de, işini iyi yapan her işletmenin yaşadığı gibi, başarıya bir engel teşkil etmemiş Mahir Lokantası‘nda. Hatta bana kalırsa ikinci katta olmaları onlara daha özel bir hava katmış bile denebilir.

Mekan bembeyaz masa örtülü, pırıl pırıl, ana caddeye bakan, yerken kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve gelen geçeni izleyip asla sıkılmayacağınız, iç açıcı bir atmosfere sahip. Ayrıca çalışanların güleryüzü ve sıcak tavırları insanı mutlu etmek için yetiyor ve artıyor bile.

Mahir Lokantası İç Mekan
Mahir Lokantası İç Mekan
Mahir Lokantası İç Mekan
Mahir Lokantası İç Mekan

Yani kısacası, iyi hizmet, insanı yükselten bir atmosfer, sımsıcak bir hava için Mahir Lokantası‘na gitmeye değer.

(Daha yemeklerden söz açmadım bile!)

Ufak bir not: Yan sokakta bir de kebapçıları var. İsterseniz orayı da ziyaret edebilirsiniz. Ama ben ana cadde üzerinde olan yerlerini tercih ettim. Bu mekanı yaz aylarında sadece üretim için kullanıyorlar. Kış döneminde ise müşterilere hizmet veriyor.

Mahir Lokantası hakkındaki YouTube Videom için tıklayınız:

MAHİR LOKANTASI’NIN ÖYKÜSÜ

Mahir Lokantası’nın şefi,  Mahir Nazlıcan, baba mesleği olan lokantacılıktan gelen, işin mutfak ve servis tarafına tamamen hakim, genç yaşına rağmen yoğun bir deneyime sahip değerli bir insan.

2015 senesinde Mardin’in önde gelen esnaflarından, Selahattin Aksoy ile mekanı açıyor ve o gün bugündür de işinin başında.

İnsanların Mahir Lokantası‘na bakarak burayı üçüncü kuşağın yönettiği bir esnaf lokantası sanmalarını çok iyi anlıyorum. Senelerin tecrübe dolu bir lokantası gibi oturaklı, ne yaptığını bilen, lezzet dolu duruyor. Ziyaret edenler, aslında dört senedir hizmet veren bir kurum olduğunu anlayamıyorlar.

Bana kalırsa çok başarılı olduğunun bir diğer kanıtı da bu…

Mahir Bey’in aslında kısa bir döneme sığdırdığı yoğun deneyimleri sayesinde böyle bir lokantayı başarıyla hayata geçirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu durum bile takdir edilmesi için yeterli bir sebep. (Bakın hala yemeklerden bahsetmedim sizlere!)

MAHİR LOKANTASI’NDA YEMEKLER

Yemeklere geçmeden hemen şunu ifade edeyim: Esnaf lokantalarını severim, hatta bayılırım. Ama menüsü çok kalabalık, ne seçeceğimi bilemediğim, zorlandığım, elli çeşit farklı seçenek sunan yerlerden pek hazzetmem.

Allahtan Mahir Lokantası böyle bir yer değil. Yemek sayılarını yirmilerde tutuyor ve seçmemizi kolaylaştırıyor. Öte yandan, az ve öz yemek sunmanın şöyle bir avantajı var: Her bir tabak bana kalırsa türünün en iyi örneği!

Mahir Lokantası Sofra
Mahir Lokantası Sofra

Evet yanlış duymadınız! Mahir Lokantası‘nda ne yerseniz yiyin, memnun kalıyorsunuz dostlar. Bu bir lokantada çok az rastladığım bir durum. Her tabak değerli, her lezzetin üzerinde düşünülmüş ve çalışılmış durumda. Ben şu ifade tarzını çok seviyorum bu tarz özenli mekanlar için: “Her tabağın bir öyküsü var!

Balıkesir yöresinden gelen kıvırcık kuzuyla yaptıkları yahni mi desem, o muazzam güveç mi desem, tadı dillere destan kuzu incikten mi bahsetsem bilemiyorum. Dana kıyması ile, salça gibi katkılar kullanmadan yaptıkları karnıyarık da muazzam. Benim gibi etobur insanların “harikalar diyarı” diye adlandıracağı türden bir mekan burası. Buradaki et çeşitlemeleri müdavim yaratacak cinsten, gerçekten çok başarılı!

Mahir Lokantası İncik
Mahir Lokantası İncik

Urfa esintileri taşıyan, soğanlı, isotlu lahmacunu destansal bir lezzete sahip. Harcı bol, hamuru kendi başına lezzetli, orta çıtırlıkta. (Ama benim için yeterince gevrek.) Mahir Lokantası‘nın yan sokaktaki nispeten daha küçük mekanlarından gelen Mardin usulü kebapları da bir hayli lezzetli. Yuvarlak şişe geçirilen, Antep’in simit kebabını andıran bu güzelliği büyük bir keyifle mideye indirdiğimi söyleyebilirim.

Ayrıca bir haşlama içli köfte yapıyorlar ki, tadı damağımda infilak etti resmen. İçinde kullandıkları reyhana da hayran oldum. Büyük bir lezzet bombası yaratmışlar bu küçücük içli köfteyle. Dışı ince, içindeki harcı hafif sulu bu köfteye tam not verdim desem yeridir.

Mahir Lokantası Lahmacun
Mahir Lokantası Lahmacun
Mahir Lokantası - Kebap
Mahir Lokantası – Kebap
Mahir Lokantası İçli Köfte
Mahir Lokantası İçli Köfte

Tavuk suyuna çorbalarının terbiyesi, kışın verdikleri pöç çorbasının suyu, ezogelin çorbalarının lezzeti aklımdan çıkmıyor bir türlü. Galiba işkembe, kelle-paça da veriyorlar, ama ben denk gelemedim. Benim gibi çorba insanlarını ziyadesiyle memnun edebilecek bir mekan Mahir Lokantası. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ve tabii, taze fasülyeleri, kuru fasülyeleri, ıspanak yemekleri, bamyalarıBostana adı verilen gavurdağına benzeyen salataları, hepsi aklımda yer etmiş. Nefis iç pilav eşliğinde yediğim kuru fasülye ise gerçekten en üst seviye bir İspirdi. Tek kelimeyle bayıldım. Kuru fasülyenin tam kıvamında olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim burada. Ne kendini bırakmış, ne de sertti; tam olması gerektiği tat ve lezzetteydi. Ayrıca bol soslu olmadığını, kendi tadını dışa vurduğunu da belirteyim.

Mahir Lokantası Kuru Fasülye
Mahir Lokantası Kuru Fasülye
Mahir Lokantası Bamya
Mahir Lokantası Bamya

Tatlı faslında kıvamlı bir sütlaç, damak çatlatan bir irmik helvası ve mekanın imza tatlısı olan incir uyutması da yiyince insan resmen kendinden geçiyor diyebilirim. İncir uyutmasını sadece burada yedim ve bayıldım. Midevi ve hafif, ama damakta coşkulu bir güzellikti. Kebapçılarda yediğim standart helvanın bir hayli üzerinde bir lezzete sahip olan irmik helvası ise ciddi bir başyapıttı diyebilirim.

Mahir Lokantası İncir Uyutması
Mahir Lokantası İncir Uyutması

Sözün özü, insanın başı dönüyor Mahir Lokantası’nda yerken!

SON SÖZ: MAHİR LOKANTASI’NIN GELECEĞİ PARLAK

Çok da uzatmak istemiyorum, ama bilmenizi isterim, Mahir Lokantası‘nda ne yerseniz yiyin mutlu ayrılacaksınız.

Ben standart bir günde, tavuk suyuna çorba, lahmacun, içli köfte ve yahni yer, üstüne de bir incir uyutması ile keyfimi taçlandırırım.

Burayı yaratanlara teşekkür etmek lazım.

Mutlaka ziyaret ediniz efendim.

Bu mekanın geleceği çok  parlak çünkü!

Mahir Lokantası
Cumhuriyet Mahallesi, Tavukçu Fethi Sk. 28/B, 34380
Şişli, İstanbul
Tel:0 212 234 93 94
E-posta:info@mahirlokantasi.com

Mahir Lokantası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

79 Shares
1 comment
  1. Lahmacunu ilk 10’da yer alır, papaz yahnisi ve yuvalama çorbası efsanedir. Mekan sahibi Mahir usta her müşteriyle illa etkileşime geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yanyalı Fehmi

Yanyalı Fehmi çok bildiğim, yakından tanıdığım, Üsküdar’daki Kanaat gibi sık sık ziyaretine gittiğim bir lokanta değildir açık konuşmak…

Pando Kaymak

Marcel Proust’un rahatsızlık verici dehası için, yaşamdaki en önemli, birinci öncelikli, olmazsa olmaz mesele “anımsamaktır”. A la recherche…