Aydın Tava Ciğer - Ciğer

Aydın Tava Ciğer – Ciğer

CİĞERİN BAŞKENTİ EDİRNE’DE MUTLU BİR İNSAN

Kısa bir coşku ve saygı duruşunun ardından girelim mevzuya. Edirne, sadece Osmanlı’nın bir dönem başkentliğini yapmış önemli bir şehir değil, aynı zamanda tava ciğerin de ülkemizdeki merkezi diyebiliriz.

Bu güzel şehirden dönüp kendime geldikten sonra ilk yaptığım kaleme sarılmak ve ciğer ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak oldu. Edirne’de birçok yerde tava ciğer yiyebilirsiniz bana kalırsa, ama bunlardan iki tanesi hep ön plana çıkıyor. Ben şimdi bunlardan birini, Aydın Tava Ciğer‘i anlatacağım sizlere. Diğeri başka bir yazının konusu olsun!

Avrupa’daki lokantalar misali, önünde kuyruklar olan mekanlara pek rastlayamazsınız Türkiye’de. Genelde halkımız sıra beklemekten pek hoşlanmaz zira. Ama Aydın Tava Ciğer bu duruma istisna teşkil eden bir işletme. Gerçi son dönemde tam yanına bir ikinci şube açınca yer problemi azalır gibi olmuş, ama ben gittiğimde yine pek yer yoktu.

Tahmis Çarşısı‘ndaki bu iki dükkanın yanı sıra, Margi Outlet‘te de bir şube açmışlar, lakin onu görme fırsatım olmadı.

Sizlere tek söyleyebileceğim, sevgili dostlar, insan sofrasına böyle bir ciğer gelince ister istemez yüzündeki gülümsemeye engel olamıyor. Sanırım Edirne şehri, ciğer yiyen mutlu insanlarla dolu bu yüzden.

VE CİĞERİN ELLİ TONU KARŞINIZDA!

Önce konuya girelim ciğerden bahsetmeden. Sofraya gelen kırmızı biber konusunda sizi uyarmam gerekiyor: Eğer acıya hassas bir insanız sakın yemeyin. Çok lezzetli, ama inanılmaz acı. Ben dilimi dokundurdum; o bile yeterli oldu.

Aydın Tava Ciğer - Biber

Aydın Tava Ciğer – Biber

Sonra mutlaka cacık yemeniz lazım burada. Sıradan bir muhabbete girmiyorum, dikkatli dinleyin! Hayatım boyunca yediğim en güzeli cacığı, Edirne’deki Aydın Tava Ciğer’de yedim ben. Açık ve net! Süzme yoğurt, içinde “buz gibi”, küp küp kesilmiş salatalıklar (ama gerçekten ufak) ile servis ediliyor. Üzerinde nefis bir zeytinyağı dolaştırdıkları için tadından yenmiyor. Böyle bir kombinasyon hiç karşıma çıkmadı. Açık konuşayım, sadece cacık yemek için ziyaret edebilirim bu mekanı.

Aydın Tava Ciğer - Cacık

Aydın Tava Ciğer – Cacık

Masaya mutlaka acı biber sosu geliyor. Bu da ilginç bir durum, zira İstanbul’da köftecilerde karşımıza çıkan bu mesele, ciğer servis edilirken de kullanılıyor Edirne’de. Ben de ciğeri hem sade, hem de biber soslu denedim. Açıkçası biber sosu da yakıştı diyebilirim.

Ve tabii ki ciğer… Öncelikle belirteyim, Edirne’de yediğim diğer ciğerlere göre daha “gevrek” bir tava ciğer ile karşılaştım Aydın Tava Ciğer’de. Bu pişirilme şeklinin gerçekten yakıştığını söyleyebilirim. Yağ çekmemiş, ciğer içte yumuşaklığını kaybetmemiş, ama dışta çıtır bir hal almış. Tabii sırrı onlara ait, lakin ben çok beğendim. Bu ciğeri, o muazzam cacık ile beraber gözüm kapalı yedim, kendimden geçtim ve büyük bir mutlulukla ayrıldım mekandan.

Aydın Tava Ciğer - Ciğer

Aydın Tava Ciğer – Ciğer

SONUÇ: CİĞER TANIMIM DA DEĞİŞTİ

Demiştim ya size, Adana’da kebap tanımım değişti diye. Sağolsun Edirne de ciğerle ilişkimi kökten değiştiriverdi. Tava ciğerin çok ayrı bir mevzu olduğunun farkına vardım buraya geldiğim zaman.

Yolunuz Edirne’den geçerse, ne yapın edin, mutlaka Aydın Tava Ciğer’de dediklerimi mideye indirin. Pişman olmayacaksınız.

Aydın Tava Ciğer
Tahmis Çarşısı Sk.
No:8, 22000 Edirne

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This