Eski İstanbul’da Bir Efsane: Dönerci Şahin Usta

29 Shares
29
0
0
Dönerci Şahin Usta
Dönerci Şahin Usta

İstanbul’da dönerci dönerci dolaşıp en güzelini bulmaya hayatını vakfetmiş pek çok dostumdan duyduğum bir yeri yazmak istiyorum kısaca.

Son dönemde İstanbul’da en iyi döner nerede yenir sorusuna cevap ararken ismi sık sık anılan yerlerden birisi Dönerci Şahin Usta.

Dönerci Şahin Usta bana kalırsa kesinlikle ziyaret edilmesi gereken, insana keyif veren bir mekan. Buranın ön plana çıkan özelliklerini maddeler halinde paylaşmak istiyorum sizlerle:

  1. Konum: Bir defa salt buraya yemek için geliyorsanız, Dönerci Şahin Usta‘nın konumu bile sizlere keyif verecektir diye düşünüyorum. Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye Kapısı’na bir hayli yakın bir bölgeye konuşlanmış olmasından ötürü, eski İstanbul’un bol koşuşturmalı insan seli içinde, tarihi binalara baka baka, bir turist edasıyla ulaşabilirsiniz bu lokantaya. Sadece bu bile harika bir bir özellik bana kalırsa.
  2. Menü diye bir şey olmaması ve tek ürün sunmaları diğer bir muhteşem nitelik diyebilirim. Burada döner yiyorsunuz sadece. Vermeniz gereken tek karar, bunu tırnak pideyle mi yapacaksınız, yoksa tek başına mı götüreceksiniz sorunsalı.
  3. Mekan, Almanların “Klein aber fein” kategorisinde. Yani küçücük, minicik, içi dolu turşucuk durumu var Dönerci Şahin Usta’da. Oturacak yer yok, masa yok, servis yok. Önünde kuyruğa giriyorsunuz ve siparişinizi teslim alıp ayakta yiyorsunuz. Bu bile Avrupai bir zevk veriyor insana.
  4. İstanbul standartlarında eski bir mekan olması da önem arzediyor. 1969 senesinde kurulmuş ve o gün bu gündür önünden kuyruk eksik olmuyor bu güzel lokantanın. Köklü işletmelere ve “geleneğe” duyduğumuz saygıdan olsa gerek, gözümüzde değeri bir kat daha artıyor Dönerci Şahin Usta’nın.
  5. Sundukları ürün dana etinden yapılma döner. Son senelerde İstanbul’u kasıp kavuran Bayramoğlu ekolü %70 dana- %30 kuzu döş formülünden bir hayli uzakta, eski tip döner bu. İçinde kuyruk yağı olmadığı söyleniyor. Bazıları için sert gelse de, o eksikliği gayet yağlı bir tırnak pide ile kapatıyorlar.
  6. Etlerin Balıkesir’den geldiğini ve dananın kaburgasından yapıldığını ayrıca belirtelim. Belki de işin sırrı bu kısımda ortaya çıkıyor.
  7. Yerken soğan, domates isteyip istemediğinizi soruyorlar. Bu noktada benim naçizane yorumum soğan koydurmamanız yönünde.Çok baskın bir lezzet olduğu için dönerden rol çalıyor. Bunu yaparsanız, bana kalırsa yediğiniz etin tadını almakta zorlanırsınız.
  8. Pidelerini kesilmemiş dönerin gövdesine sürüp onun yağını alıyor olmaları büyülü bir ritüelin parçası gibi geldi bana. Tadına tat katmıştı açıkçası.Fotoğrafını çekmeyi ne yazık ki başaramadım. Yapabilseydim çok iyi bir kare olurdu.
  9. Mayıs 2017 itibarıyla döner-pide 20 TL. Ucuz mu? Hayır. Değer mi? Kesinlikle evet!
  10. Yanında hiç düşünmeden açık ayranlarından içiniz. Hafif ekşi, kıvamı akıcı… Tam olması gerektiği gibi diyebilirim.

Pideli Döner

Pideli Döner

Dönerci Şahin Usta küçük, vızır vızır işleyen, eski İstanbul’daki konumuyla sanki bir masal atmosferinde servis veren ve bana kalırsa her türlü övgüyü ziyadesiyle hak eden bir mekan. Hiç şüphesiz İstanbul’un En İyi Dönercileri listesine girmesi beklenebilir.

Kesinlikle denemelisiniz!

Dönerci Şahin Usta
Kapalıçarşı, Molla Fenari Mahallesi,
Kılıççılar Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Dönerci Şahin Usta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

29 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sini Köftecisi

Sevgili dostlar, zaman zaman ihtişamlı lokantalara gidip renkleri göz kamaştıran, lezzetleri damakta inanılmaz patlamalar yaratan yemekleri yazıyorum. Bazı…

Baltazar Karaköy

Eş dost muhabbeti çok da renkli ve zengin değildir ülkemizde. Bir noktada, çoluk çocuk, politika ve futbol konuşulduktan…

Asitane Restaurant

İnsan bazen efsaneleri izlemeli, hurafelere kanmalı, söylencelere kapılmalı ve batıl inanç kabul edilen bazı düşüncelere kendini rahatlıkla bırakabilmeli.…

Bistecca Steakhouse

Etobur bir kardeşiniz olarak, Dersaadet’te et işi yapan lokantaların hepsini dolaşma iddiam devam ediyor sevgili dostlar. Bu defa…