Divan’ın Arzu Nesnesi:Maromi

27 Shares
27
0
0

Daha önceki yazılarımı okuyanlar gayet iyi bilir: İtalyan mutfağı ile birlikte en sevdiğim mutfak uzakdoğu kökenli olanlardır. Kendimi bildim bileli Çin, Japon, Tayland mutfağı ile haşır neşir olmuş, bu bölgenin ürünlerini sunan lokantaları ziyaret ederek elimden geldiğince bir zevk geliştirmeye çabalamışımdır.

Geçenlerde ziyaret ettiğim Maromi ‘yi de sizlerle paylaşmak, bu işletmenin güzelliklerini yazmak istiyorum, zira bana kalırsa İstanbul’da Japon mutfağını temsil eden lokantalar içinde ilk sıralarda yer alması gereken bir restoran burası.

Mekan Divan Oteli‘nin içinde. Atmosfer tam da olması gerektiği gibi. Hem kendi coğrafyasının öğelerini, hem de üst seviye bir lokantanın saygınlığını yansıtacak şekilde. Burada masanızda oturarak da yiyebilirsiniz, pek çok Japon misafirin yaptığı gibi barda yer bularak da bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ben masada yedim, ama uzun uzun , sohbetin keyfine vara vara barda yiyen konuklara da imrendim azıcık.

Maromi‘nin şefi, artık İstanbul’da efsane haline gelmiş, 10 senedir memleketimizde yaşayan ve çalışan Kenji. Ortaya koyduğu harika ürünlerden ötürü müdavimleri (ya da müritleri) olan bir şef Kenji. Tadım yaparken kendisiyle tanıştığım için çok mutlu olduğumu buradan vurgulamak isterim.

Yediklerimize gelince:

İştah açıcı olarak;  soya sosta pişirilmiş kalamar eşliğinde tuna tartar, karnıbahar sos ile servis edildi öncelikle. Bu açıkçası benim ilk “tuna tartar” deneyimim oldu. Somon ya da steak tartara göre lezzetini biraz geride bulsam da, soluksuzca mideye indirdim. Kalamar da tam kıvamındaydı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İştah açıcının ardından Dobinmushi ismini taşıyan deniz mahsüllü konsume çorba süsledi masamızı. Çorbanın tadını tek kelimeyle enfes buldum. Benim gibi konsome hastası olan bir adama, bu kadar güzel bir çorba getirilirse sonu fena olur tabii. Çaydanlıkta yapılan harika sunumu çok sevdim. Çaydanlıktaki deniz mahsüllerinin harika lezzetinin süzülerek çorbaya geçmesi keyfimi bir kat daha arttırdı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sashimi faslında levrek, somon balığı yumurtası, ton balığı seçilmişti. Benim için levrek şaşırtıcı lezzetteydi. Sunum diğer tüm yemeklerde olduğu gibi harikaydı. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maromi’deki bir sonraki lezzet durağımız Tempura idi. Kenji’nin imza yemekleri arasına mutlaka tempura usülü yapılmış karides ve sebze kızartması (mango sos ile) dahil edilmeli bana kalırsa. Nefisti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“ İstakoz washabi mayonez sos ve ponzu jölesi ile” getirdiler daha sonra. Benim nezdimde hem görsel, hem damaksal anlamda gerçek bir başyapıttı. İstakozun yumuşacık dokusuna hayran kaldım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Sushi olarak da Yahatamaki, Toro nigiri, maguro nigiri, California Roll seçilmişti. Usta işi bu seçeneklerin hepsi damağımda bir festival yarattı adeta. California 10 numaraydı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Yeşil çay dondurması ve Kızarmış dondurma indirdim sonra mideye. Hiç tahmin etmediğim şekilde yeşil çay dondurmasına bayıldım. Üzerinde fasülye olması ise inanılmaz bir inovasyon gibi geldi bana. Kızarmış dondurma ise bugüne kadar yediklerim içinde en iyisiydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonuç olarak Maromi, Şef Kenji’nin mucizelerine tanık olmak ve üst düzey bir Japon lokantasının nasıl olacağını görmek için kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir lokanta. Tek kelimeyle: OLAĞANÜSTÜ!!!

 Adres : Divan Oteli Harbiye Mah No:1 , Asker Ocağı Cd. No:1, 34367 Şişli/İstanbul
Telefon : 0212 315 55 00

Maromi - Divan İstanbul Otel Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

27 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like