P.F. Chang’s (Sushi)

31 Shares
31
0
0

Geçen yazımda belirttiğim Jiro Ono belgeselini seyredince, tahmin edersiniz ki, bir “sushi aşermesi” hasıl oldu ve soluğu Japon mutfağı ile haşır neşir olabileceğim bir yerde aldım hemen. Nerede yiyeceğim konusunda karar verirken ilk kriterim, daha önce denemediğim bir mekan olmasıydı. P.F. Chang’s bu kritere uyduğu gibi, ayrıca daha ince üç defa beni davet etmiş, ben de buna icabet edememiştim. Hem içimde ukde kalan bu meseleyi çözmek, hem de yeterince sushi lüpletmek için Etiler’deki P.F. Chang’s’e giriverdim hemen.

Bilenler bilir, buranın müşterisi büyük oranda, -gittiğimde gözlemlediğim üzere- Çin mutfağının ürünlerini mideye indirmek amacını güdüyorlar. İşin sushi tarafı, bana kalısa hayli kuvvetli olsa da, ziyaret ettiğimde gördüğüm şekliyle, Çin yemekleri ile donatılmış bir masanın içinde bir iki tabak sushi yerleştirilmesi gibi durum söz konusu bu lokantada.

Ben ise, buraya hedefi belirlemiş bir şekilde sadece Japon yemekleri mideye indirmeyi düşünerek gittim ve neticede Nigiri, Sashimi, Maki, Tempura’lardan oluşan bir seçkiyle ziyaretimi şenlendirip gayet mutlu bir şekilde mekandan ayrıldım.

Yediklerimi kısaca anlatmam gerekirse, açılışı Ton Balığı ve Somon Nigiri ile yaptığımı söylemeliyim. Gayet lezzetli olduklarını da özellikle vurgulamalıyım.

Ben yaradılış itibarıyla sashimiperver bir zat değilim. Çiğ balığın altına bir miktar pirinç daima tercih ederim. Bu sebepten nigiri, her zaman ilk siparişim olur. P.F. Chang’s ‘ın menüsünde üç çeşit nigiri mevcut. Ton, Somon ve Levrek. Aynı üçlünün sashimi (yani pirinçsiz) versiyonlarının da menüde yer aldığını belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum.

IMG_8790

 

Öte yandan mekan,IMG_8798 kendine özgü bir sashimi türü de yaratmış ve buna P.F. Chang’s Style Sashimi ismini vermiş. Yukarıda belirttiğim gibi sashimi konusuna mesafeli yaklaşıyor olsam da, yenilikçi hareketler her daim ilgimi cezbettiği için bu yemeği denemeden edemedim. Yine ton, somon ve levrek alternatiflerinin bulunduğu P.F. Chang’s Style Sashimi başlığından bu kez levrek seçeneğinin üzerine gittim. Bu sashiminin temel farklı incecik kesilmiş olması. Açık konuşmak gerekirse masaya gelen incecik kesilmiş altı adet levrek, üzerindeki şık ve hafif sosla gayet hoşuma gitti. Hatta tabağa koydukları limonu hiç çekinmeden üzerine sıkınca, beklemediğim şekilde hoş bir tat ortaya çıktı diyebilirim.

Maki faslında geçince ise seçeneklerimiz şunlar:

DYNAMITE SHRIMP
CURINCHY EBI
CALIFORNIA
DRAGON
SPICY SALMON
BOSPHORUS
SPICY TUNA
RAINBOW

Bendeniz bunlardan Crunchy Ebi, California, Dragon ve Dynamite Shrimp alternatiflerini denedim.

Crunchy Ebi, adından da anlaşılabileceği gibi, içinde karides bulunan klasik bir roll idi. California ise hepimizin bildiği, Amerikan icadı sushilerde bir numarayı işgal eden, içinde salatalık, surimi ve avokado yer alan, sanırım Türk damak zevkine de bir hayli hitap eden bir makiydi.

IMG_8821

Benim klasikler içinde en çok hoşuma giden, üzerindeki ince kesilmiş kırmızı biberlerden kaynaklanan hafif acısı ve içinde yer alan kanikama, avokado, salatalık, baharatlı ton balığından aldığı zarif lezzeti ile susamlı Dragon oldu. Bunu size de tavsiye ederim.

Öte yandan maki kategorisinde, P.F. Chang’s’in spesyal ürünü olarak konumladığı Dynamite Shrimp de son kertede lezzetli bir yemekti. Karides, ton balığı ve acı biber sosundan mürekkep bu afet, her masada bulunması gereken bir icat gibi geldi bana. Sushi geçidinin sonlarında bir yerde, tat yolculuğunun hafiften kuvvetliye doğru evrildiği bir kurguda, bana kalırsa Dragon ile birlikte Dynamite Shrimp en sona saklanmalı.

IMG_8834

Bir de tüm bu sushilere eşlikçi olması açısından Sebze Tempura sipariş ettiğimi ve ağır kızartılmış olmasına karşın bana gayet hafif gelen bu yemeği afiyetle mideye indirdiğimi belirtmeliyim.

IMG_8847

Ve tabii, bu maceranın en sonunda, ağzımdaki soya sosunu silmek için tatlı mahiyetinde söylenebilecek en kuvvetli seçenek olan, tarçın, şeker ile karıştırılıp “wonton”a sarılan, yağda kızartılan muz ve ortaya konulan vanilyalı dondurma ile çıtır ve sıcak olarak servis edilen Banana Spring Rolls sipariş ettim. Bu tatlıyı, açık konuşmak gerekirse, üzerine sevişmeyecekseniz yemenizi hiç önermem.

IMG_8885

Neticede şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Sadece Sushi menüsünün tadına baktığım P.F. Chang’s, Jiro Ono belgeselini izledikten sonra içimde oluşan yangını bir süre için dindirmeyi başardı, lakin bundan sonra her hafta başka bir sushi lokantasını irdelemeye karar verdim. En sonunda bir karşılaştırma yaparak düşüncelerimi sizlerle de paylaşabilirim.

Afiyet olsun!

Adres : Etiler Mah. Nispetiye cad. No: 94 34337 Beşiktaş/ İstanbul
Telefon : 0212 358 60 60
Faks : 0212 358 25 27
E-Posta : info@pfchangs.com.tr

31 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pera Thai (2)

SENELER SONRA Bundan birkaç sene önce, ilk blog yazılarımı çiziktirirken, Şişhane mıntıkasındaki küçük bir lokantayı ziyaret etmiş, çok…

Pera Thai

Değerli okurlar, geçen yazımda da belirttiğim gibi, bir süredir müşterisi olduğum, fakat tembellikten hakkında yazmayı hep sonraya bıraktığım…